تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۵ - ۰۹:۰۰ کد مطلب 71921

به بهانه سخنان اخیر احمدی مقدم؛

سیم‌های هنوز قطع‌ نشده‌ی آقای سردار!

اما از بین همه، آقای «هاشمی رفسنجانی» (یکی از اصلی‌ترین اضلاع وقایع خرداد ۸۸) واکنش بسیار متفاوتی نسبت به این اظهارات از خود نشان داد و برخلاف دیگر بازیگران از همه‌ی سمت‌ها و جناح‌ها، به سخنان احمدی‌مقدم «مشروعیت» بخشید.

میدان ۷۲/فرهاد جعفری: پس از اظهارات اخیر «احمدی‌مقدم» (فرمانده سابق نیروی انتظامی) درباره‌ی «وقایع خرداد ۸۸» [که طی آن به «تقریباً همه‌ی اشخاص و جریان‌های سیاسی» اتهاماتی وارد آورده بود «مگر هاشمی رفسنجانی»]!! واکنش نخست، مربوط به آقای «علی لاریجانی» رئیس بهارستان بود که اظهارات احمدی‌مقدم را «از اساس کذب و بی‌پایه» دانست و وی را به «شبه‌افکنی و تشویش اذهان عمومی» متهم کرد.
سپس «دفتر محمود احمدی‌نژاد» بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن تکذیب اظهارات احمدی‌مقدم، وی را «اساساً فاقد شآن لازم برای طرف‌ مشاوره‌ قرار گرفتن توسط رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم» دانست. و آنگاه «مجمع روحانیون مبارز» بیانیه‌ای صادر کرد و این تشکل صنفی ـ مذهبی نیز سخنان احمدی‌مقدم را «بی‌اساس، غرض‌آلود و مشابه مخالفان و معاندان نظام» ارزیابی کرد.

به‌این‌ترتیب؛ اکثر قریب به‌اتفاق «اضلاع چندگانه‌ی وقایع خرداد ۸۸» با جدیت و قاطعیت با این سخنان برخورد کرده و ضمن تکذیب، آن را «مایه‌ی تشویش اذهان عمومی»، «بی‌پایه و اساس» و «غرض‌آلود» دانستند.

اما از بین همه، آقای «هاشمی رفسنجانی» (یکی از اصلی‌ترین اضلاع وقایع خرداد ۸۸) واکنش بسیار متفاوتی نسبت به این اظهارات از خود نشان داد و برخلاف دیگر بازیگران از همه‌ی سمت‌ها و جناح‌ها، به سخنان احمدی‌مقدم «مشروعیت» بخشید.
ایشان در سفر اخیر خود به مشهد اظهار داشته است که: «آنچه این روزها فرمانده سابق نیروی انتظامی افشا کرد، بخشی از همان توطئه بود که قبلاً هم گوشه‌هایی افشا شده بود. یک‌بار که نارضایتی علما از حضور زنان در ورزشگاه‌ها در برخی رسانه‌ها پخش شده بود؛ از نزدیکان این طیف (احمدی‌نژادی‌ها) می‌‌گفتند باید امام زمان بیاید تا گردن خیلی از این علما را بزند.»

چندماه پس از «وقایع خرداد ۸۸» در یادداشتی در گفتمگفت، صراحتاً نوشتم که: «برخلاف تصور و برداشت رایج نیروی انتظامی در وقایع خرداد ۸۸، هم‌سو با مطامع و اهداف شبکه‌ی خویشاوندی و در جهت سقوط احمدی‌نژاد عمل می‌کرد.»

«سخنان اخیر احمدی‌مقدم» و «استناد هاشمی رفسنجانی به اظهارات این چهره‌ی نظامی که توسط همه تکذیب شده است» (فارغ از آنکه کدامیک از تکذیب‌کنندگان راست می‌گویند و کدامیک از سر مصلحت چنین می‌کنند) به روشنی، گواهی بر مدعای آن هنگام من است.
اما صرف‌نظر از این مسئله؛ پرسشی که باید مطرح شده و پاسخی برای آن یافته شود این است که: فرمانده سابق انتظامی (که به‌خاطر بروز برخی فسادهای عظیم مالی در نهاد تحت امرش عزل شده و تخلفاتش درحال پیگیری‌ست) اولاً چرا باید در این مقطع زمانی، سخنانی بر زبان بیاورد که آرامش دست‌کم ظاهری فضای سیاسی را برهم زند؟! و ثانیاً چرا به‌ فاصله‌ی کمی، بایست مورد استناد هاشمی رفسنجانی قرار گیرد که یکی از فرزندانش، به اتهام مشابهی (تخلفات امنیتی و مالی عظیم در قرارداد کرسنت و…) در زندان به‌سر می‌برد؟!

واقعیتش را بخواهید برای شخص من در بین سخنان اخیر آقای احمدی‌مقدم نکته‌ی قابل توجهی یافت نمی‌شد که تعجب‌برانگیز یا «محل تآمل» باشد. حتی «توصیه به دستگیری سید محمد خ… توسط احمدی نژاد»!!
که دروغ‌ بودنش آنچنان رسواست که حتی آقای تابش، خواهرزاده‌ی سیدمحمدخاتمی نیز در گفتگو با «روزنامه‌ی شرق» گفته است: «در آن ملاقات دوساعته با احمدی‌نژاد، خلافِ سخنان اخیر (احمدی مقدم) را از آقای احمدی‌نژاد شنیدم. اینکه حساب آقای خاتمی از دیگران جداست و ایشان آدم پاکدست و درستی‌ است. در آن مدت و دیدارهای پیشین؛ من هیچ‌گاه موردی که نشان دهد احمدی‌نژاد درباره خاتمی بغضی داشته باشد، نشنیدم.»

و فقط تنها در یک‌جا، جمله‌ای از ایشان را های‌لایت کردم. آنجا که ایشان می‌گوید: «…. درسته که ما از نیروی انتظامی رفته‌ایم؛ اما سیمامون که هنوز قطع نشده…»

فرهاد جعفری – نویسنده رمان کافه پیانو

 1. قربان نیا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 6

  فرهاد جعفری؟؟؟میدان۷۲؟؟؟به کجا داریم میریم ما؟

 2. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 1

  آقای قربان نیا ! به همان جا که از اول باید میرفتیم یعنی جای حق…….

 3. مصطفی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 1

  این مطلب حقیقت داره؟

  آقای تابش، خواهرزاده‌ی سیدمحمدخاتمی نیز در گفتگو با «روزنامه‌ی شرق» گفته است: «در آن ملاقات دوساعته با احمدی‌نژاد، خلافِ سخنان اخیر (احمدی مقدم) را از آقای احمدی‌نژاد شنیدم. اینکه حساب آقای خاتمی از دیگران جداست و ایشان آدم پاکدست و درستی‌ است. در آن مدت و دیدارهای پیشین؛ من هیچ‌گاه موردی که نشان دهد احمدی‌نژاد درباره خاتمی بغضی داشته باشد، نشنیدم.»

 4. محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  قومی متفکرند اندر ره دین قومی بگمان فتاده در راه یقین

  می ترسم ازان که بانگ اید روزی کی بی خبران راه نه انست ونه این

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: