تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ - ۰۷:۰۰ کد مطلب 72061

تناقض گویی در گفتار و رفتار؛

مواضع دیروز و امروز هاشمی رفسنجانی

این درد بزرگی است که مبارز روزهای اول انقلاب و یار و همراه آن روزهای حضرت روح الله، امروز این چنین در حال ریزش است و چیزی که این درد را التیام میبخشد رویش های این انقلاب است که امروزه به خوبی میتوان آنها را در بین جوانان این ملت شجاع دید و احساس کرد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، سوال اساسی این است که چه شد هاشمی تغییر کرد؟ از چه زمانی این تغییر شروع شد؟ اصلا آیا تغییر کرده است؟ منظور این است که آیا مواضع انقلابی اش فیلم بوده یا نه؟ هر چه که هست هاشمی امروز در ظاهر خیلی با هاشمی دیروز تفاوت دارد. هاشمی دیروز همان هاشمی ای است که از تن ندادن به سازش با آمریکا میگفت.

هاشمی ۱۱ بهمن ۱۳۵۹ طی سخنانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه‌ی همدان می گوید:

انقلاب همیشه در مسیرش به نواقصی برخورد می کند. در این موقع انسان دو راه دارد یا سازش کند به طور مثال با آمریکا بسازد یا با ارتجاع منطقه بسازد و با شهوتران ها بسازد برای اینکه مخالف نداشته باشد این می شود یک آسایشی که زحمت در آن نیست اما این انقلاب اسلامی نیست و باید در مقابل کاستی ها مقاومت کرد و تن به سازش نداد. (لینک)

همچنین هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در مراسم ۱۳ آبان همین سال [۱۳۶۵] نیز می گوید:

بعد از اشغال جاسوسخانه آمریکا دو نظر کاملا رو در رو در محیط خودمان و در دنیا می دیدیم که یکی نظر مخالفین، لیبرالها و غرب زده ها بود که به اعتقاد آنان این حرکت مضر و در جهت تضعیف کشور و مایه عقب ماندگی در امور مادی است …البته اینها کسانی هستند که اصولا بنیه فکریشان با غرب آن چنان گره خورده است ، که نمی توانند حرکت مستقل و آزادی را در دنیا تصور کنند…در مقابل این گروه یک طرز تفکر دیگری بود که مایه اصلی آن از امام است که حضرت امام همان روزها فرمودند که این انقلاب دوم است و انقلابی است که از انقلاب اول بالاتر است و در همین رابطه مطالبی گفتند که ” آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ” و یا ” ما رابطه با آمریکا را می خواهیم چه کنیم ” … موضع جمهوری اسلامی و حزب الله و موضع کسانی که امروز در جبهه و پشت جبهه جان و مال می دهند و حاضرند مشکلات را تحمل کنند ، از اول همین بود و حالا هم همین است. (لینک)

اما هاشمی چه شده است که امروز، از لزوم سازش و مذاکره با غرب، میگوید؟ او در گفتگوی خود با فصلنامه مطالعات بین المللی در فروردین ماه سال ۹۱ میگوید:

بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است. (لینک)

البته مواضع هاشمی امروز، هم گاها با هم در تضاد جدی است. ایشان در سال ۹۱ که دولت دهم مدیریت کشور را در دست داشته است می گوید:

به هر حال در تولید نباید وضع کشور این‌گونه باشد. این موضوع ربطی به تحریم‌ها ندارد و این از جمله اموراتی است که مدیرها باید جوابگو باشند. تحریم چه تأثیری می‌خواهد روی کشاورزی بگذارد؟ شاید بگویند واردات سم و کود کم شده است، ولی این حرف زیبنده ایران نیست. (لینک)

این سخنان در حالی مطرح میشود که وی در سال ۹۴ که دولت مطبوعش بر سرکار است و تابوی رابطه با آمریکا شکسته شده است و به قول دولتمردان، دیپلوماسی عزت! حاکم است، اظهار می کند:

عده‌ای حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند که ما می‌‌خواهیم خودمان به دانش دست پیدا کنیم و این در حالی است که تحریم‌ها پدر مردم را در آورده است اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده است.(لینک)

از این تناقضات، متاسفانه در سالهای اخیر و بخصوص بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تا به امروز زیاد سراغ داریم. به عنوان نمونه آخر به جمله دیگری از آقای هاشمی اشاره میکنیم که در آن مدعی شده است که امام خمینی موافق حذف شعار «مرگ بر آمریکا» بوده است.

هاشمی رفسنجانی در بخشی از کتاب «صراحت‌نامه» درباره حذف “شعار مرگ بر آمریکا” و اینکه امام با حذف این شعار موافق بودند و واکنش‌های تند بعدی و جوسازی‌های بعمل آمده در این خصوص تاکید می‌کند:

موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم. مثلاً در اجتماعات ما «مرگ بر بنی صدر» شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگویند. «مرگ بر بازرگان» بود که خواهش کردم نگویند. «مرگ بر شوروی» بود که گفتم الان با شوروی مشکل آنچنانی نداریم. درباره آمریکا هم گفته بودم. من ذاتاً با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالفم و آن‏ها را مفید نمی‌دانم. (لینک)

این تحریف آشکار خط نورانی امام خمینی (ره) در حالی انجام شده است که امام خمینی در سال ۱۳۶۷ و کمتر از یک سال قبل از وفات، در پیامی تاریخی به مناسبت پذیرش قطعنامه، تأکید می‌کنند:

دست‌نشاندگان آمریکا آتش زدن پرچم آمریکا را به حساب آتش زدن حرم و شعار مرگ بر شوروی و آمریکا و اسرائیل را به حساب دشمنی با خدا و قرآن و پیامبر گذاشته‌اند. ان‌شاءالله ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همه‌ی عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با آمریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود و از خدا می‌خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه‌ی مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ آمریکا و شوروی را به صدا درآوریم. (لینک)

امام (ره) همچنین با نهیب زدن به آخوند مزدوری که «مرگ بر آمریکا» را خلاف اسلام می‌داند، میگویند: 

فریاد برائت از مشرکان در مراسم حج و این یک فریاد سیاسی‌عبادی است که رسول‌الله (صلی الله علیه و آله و سلم) به آن امر فرمود. حال باید به آن آخوند مزدور، که فریاد مرگ بر آمریکا و اسرائیل و شوروی را خلاف اسلام می‌داند، گفت تأسی به رسول خدا و متابعت از امر خداوند تعالی خلاف مراسم حج است؟ (لینک)

اینستاخبر

اما همواره نصایح و مواعض رهبر کبیر انقلاب اسلامی رهگشا و راهنمای ما بوده است. در این زمینه هم امام بزرگوار، ما را تنها نگذاشته اند و در پاراگراف آخر وصیت نامه خود میفرمایند:

من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه سالوسی و اسلام نمایی بعضی افراد ذکری از آنان کرده و تمجیدی نموده ام که بعد فهمیدم از دغلبازی آنان اغفال شده ام. آن تمجیدها در حالی بود که خود را به جمهوری اسلامی متعهد و وفادار می نمایاندند و نباید از آن مسایل سوءاستفاده شود و میزان در هر کس حال فعلی اوست. (لینک)

در آخر به بیان این نکته اکتفا میکنیم که در همه انقلاب ها ریزش و رویش امری طبیعی است و انقلاب اسلامی ما نیز از این امر مستثنی نیست، اما این درد بزرگی است که مبارز روزهای اول انقلاب و یار و همراه آن روزهای حضرت روح الله، امروز این چنین در حال ریزش است و چیزی که این درد را التیام می بخشد رویش های این انقلاب است که امروزه به خوبی میتوان آنها را در بین جوانان این ملت شجاع دید و احساس کرد.

 1. najvaye-kangan. :
  آیا موافقید؟ Thumb up 15 Thumb down 2

  مطلبی قابل تامل و جالبی بود

 2. مهدیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  البته هاشمی عوض نشده است وبه راستی حامیان ومخالفانش تغییر کرده اند
  راست می گوید روزی مردم دیندار با او بودند امروز مردم دیندار اورا قبول ندارن روزی دشمنان دشمن اوبودند ولی حالا با پسرش … و رای مردم را پایمال می کنند
  روزی من دوبار رای به او می دادم حتی با دفترچه مرخصی هنرستان وبدون شناسنامه
  اما امروز مخالف سرسخت او ومنتقد جدی حرفهای بی پایه واساس او هستم
  هاشمی دیگر هاشمی نیست او… ودر برخی موارد هم خانواده را بر مملکت ترجیح می دهد

 3. فری :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  من نمیدونم چرا بعضی خیال میکنن هاشمی عوض شده؟ به نظر من هاشمی همون هاشمی دهه ۶۰ هس.کلام هاشمی عوض شده چون اونوقت … در شعار مرگ بر آمریکا بود الان … ارتباط با آمریکا هس . خب هاشمی دنبال …. درست مثل چپی های اون دوره و اصلاح طلبای بعدی که زمانی چپ و تند رو و مخالف سرسخت آمریکا بودن امروز آرزوی …

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: