تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۸ - ۱۰:۳۲ کد مطلب 72460

بارخوانی گفت‌وگوی «ابتکار» با شبکه «تی وی آی» در ششم دسامبر ۱۹۷۹

سخنگوی دانشجویان خط امام با بیان اینکه «سی.آی. اِی» ماموران مختلفی دارد. ماموران مخفی این سازمان در ایران تحت عنوان اعضای سفارت آمریکا فعالیت می‌کردند تا ماهیت واقعی فعالیت‌های آنها فاش نگردد گفته بود:ما تا پای شهادت می‌جنگیم و ایستادگی می‌کنیم.

به گزارش میدان۷۲ در گزارشی که برای اولین بار از شبکه «تی وی آی» در ششم دسامبر ۱۹۷۹ پخش شد معصومه ابتکار در گفت‌وگو با «جولیان مانیون» اظهارتی را پیرامون تسخیر سفارت آمریکا مطرح کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که به همراه والدین خود از ۳ تا ۹ سالگی در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست آمریکا اقامت داشت در جریان تسخیر لانه جاسوسی به دلیل تسلط به زبان انگلیسی به عنوان سخنگوی دانشجویان خط امام با نام «سیستر مری» – «خواهر مری» معروف شد.

در این گزارش که بخشی از کنفرانس خبری «دانشجویان خط امام» پخش می‌شود خواهر مری به عنوان سخنگوی دانشجویان می‌گوید «به هیچ سوالی در مورد مسائل امنیتی پاسخ نمی‌‌دهم و شخصاً حاضرم گروگان‌ها را بکشم»

وی تصریح کرده بود: گروگان‌ها در دستان ما هستند و ما سخت از آنها محافظت می‌کنیم. ما آماده‌ایم تا در صورت هرگونه مداخله نظامی آنها را از بین ببریم.

ابتکار به «جولیان مانیون» گفته بود: «سی.آی. اِی» ماموران مختلفی دارد. ماموران مخفی این سازمان در ایران تحت عنوان اعضای سفارت آمریکا فعالیت می‌کردند تا ماهیت واقعی فعالیت‌های آنها فاش نگردد.

خواهر مری همچنین به جولیان مانیون می‌گوید: «آمریکا یک قدرت امپریالیستی است و یکی از خصوصیات امپریالیست این است که در یک کشور دیگر، همه جا جاسوس و شبکه جاسوسی داشته باشد تا بتواند تمام سیستم‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن کشور را به نفع خود کنترل کند.»

سخنگوی دانشجویان خط امام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کسانی که به اسارت گرفته‌اید مسئول تمام این چیزایی که گفتید،هستند؟ پاسخ می‌دهد:‌ «ما سیستم امپریالیست ایالات متحده را گناهکار می‌شناسیم. می‌دانیم که این آدم ها فقط مامور اجرای سیاست‌های آمریکا بوده‌اند. اما نمی‌توانیم بگوییم که گروگان‌ها بی گناه هستند. اینها همان کسانی هستند که خیلی از برنامه‌های آمریکا را در کشور ما عملی کردند.»

ابتکار حتی درباره اینکه این گروگان‌گیری (تسخیر سفارت آمریکا) برخلاف قوانین بین‌الملل است، گفته بود: «قوانین بین‌المللی درباره جرایمی که این گروگان‌ها در کشور ما مرتکب شده‌اند چه‌ نظری دارد؟ به خاطر اقدامات آنها، ما ۶۵ هزار شهید دادیم؛ ۱۰۰ هزار نفر دچار نقص عضو شدند، شاه کشور ما را تبدیل به یک مخروبه کردند؛ آیا مردم آمریکا و مردم کشورهای غربی از این موضوع اطلاع دارند؟ خیر، نمی‌دانند البته که درک نمی‌کنند.»

در ادامه این گفت‌وگو «جولیان مانیون» خطاب به خواهر مری می‌گوید: شما در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته‌اید در صورت حمله نظامی به سفارت تمام گروگان‌ها را از بین می‌برید؛ آیا واقعاً این کار را انجام می‌دهید؟ که او پاسخ می‌دهد: «بله. قطعاً اینکار را می‌کنیم.»

ابتکار درباره اینکه آیا شما به شخصه توانایی این رو دارید که یک اسلحه بردارید و به سر یکی از گروگانها نشانه بگیرید، شلیک کنید و بکشید؟ به صراحت پاسخ می‌دهد: «بله، من شاهد بودم که مسلسل‌های آمریکایی‌ها چطور خواهران و برادران من را در خیابان‌ها کشتند! یقیناً ظلم و فشار محکوم به نابودی هستند.»

وی در پاسخ به این پرسش «جولیان مانیون» خبرنگار شبکه «تی وی آی» که گفته بود قرار است چه اتفاقی برای گروگان‌ها بیفتد، آیا آنها باید دادگاهی شوند گفته بود: بله، اگر شاه را به ایران برنگردانند دادگاهی می‌کنیم.

خواهر مری همچنین در پاسخ به این تاکید خبرنگار شبکه «تی وی آی» که گفته بود قرار نیست شاه را برگردانند گفته بود: به عقیده ما باید شاه را برگردانند باید این کار را بکنند اگر شاه را به ایران تحویل ندهند برگزاری دادگاه‌‌ها شروع می‌شود و گروگان‌ها دادگاهی خواهند شد، آنها در دادگاه‌های اسلامی محاکمه و براساس قوانین اسلامی مجازات می‌شوند.

خبرنگار«تی وی آی» همچنین درباره وضعیت روحی گروگان‌‌ها بخطاب به سخنگوی دانشجویان خط امام می‌گوید آیا شما نگران این مسئله نیستید که ممکن است گروگان‌های شما دچار آسیب‌های روحی شوند؟اگر آنها به مدت طولانی پیش شما بمونند ممکن است برخی از آنها دچار جنون شوند گفته بود که «چرا باید اینطور بشه در زمان شاه صدها هزار نفر از جوانان نخبه ما در زندان‌های ساواک در سیاه چال‌ها زیر شکنجه بودند و هیچ کس هم نگران صدمات روحی که به آنها وارد می‌شد نبود! آنها شکنجه می‌شدند و همه هم میدانند چه بلایی در آن سال‌ها سرشون آمد. اون‌ها از باهوش‌ترین و با سوادترین جوان‌های کشور ما بودند. شما چطور میتونین وضع آنها را با این گروگان‌ها مقایسه کنین؟

سخنگوی دانشجویان خط امام همچنین درباره اینکه تا کجا این روند ادامه خواهد داشت به «جولیان مانیون» خبرنگار شبکه «تی وی آی» گفته بود:‌ ما تا پای شهادت ایستاده‌ایم، ما می‌جنگیم و ایستادگی می‌کنیم تا شهید شویم.

وی همچنین در تشریح واژه شهادت می‌گوید : شهادت فلسفه منحصر به فردِ اسلام است. به این معنی که فرد برای رسیدن به اهداف الهی تا پای جان می‌ایستد؛ این مفهوم شهادت است؛ در اسلام شهدا زنده هستند . شهدا فانی نیستند و از بین نمی‌روند. تا ابد جاودان خواهند ماند.

خواهر مری ادامه می‌دهد:‌گلوله‌ها نمی‌توانند آنها را از بین ببرند، این همان پیامی است که مردم ایران به تمام دنیا داده‌اند؛ گلوله ایمان را از بین نمی‌برد، گلوله انسانیت را نمی‌کشد، گلوله نمی‌تواند حقوق انسان‌ها را نابود کند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: