تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۹ - ۱۳:۲۸ کد مطلب 72463

میدان 72 گزارش می دهد؛

نظر نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نسبت به توافق هسته ای چیست؟

در گزارش زیر نظر همه نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را در زمان و موقعیت فعلی با اعلام شرایط توافقنامه مورد کنکاش قرار داده که در مجموع نشان دهنده مخالفت ۱۸ نفر و پشتیبانی توسط ۴ نفر از آنها بوده است.

به گزارش سرویس بین الملل میدان ۷۲، در حالیکه نقد برجام در کشورمان از رونق خاص و قابل توجهی برخوردار نیست، ولی در کمتر از یک ماه زمان باقیمانده به نتیجه بررسی “برجام ” توسط کنگره و پاسخ نهائی به دولت اوباما در توافق با دولت ایران، در آمریکا بحث و جدل ها شدت بیشتری گرفته است.

علی رغم تلاش های اوباما و همفکرانش در میان دولتمردان و سیاستمداران و رسانه هایی که با اطلاع رسانی همه جانبه و مصاحبه ها و صدور بیانه ها و مناظره ها همراه بود بنظر می رسد هنوز اوباما نتوانسته است تنها موفقیت ظاهری خود را در طول دو دوره ریاست جمهوری آمریکا جشن بگیرد و چنین پیداست که نه تنها حزب سیاسی مخالف او یعنی جمهوری خواهان بلکه در میان هم حزبی های خود نیز، توفیق چندانی در اقناع آنان و قبولاندن توافقنامه به منتقدین جدی، بدست نیاورده است. کنگره نیز در صدد است با بروز همه ی جنگ زرگری و غوغاسالاری معارضان نیم بند و مخالفان جدی به رصد واقعی فضای موجود به میزان مقبولیت “برجام “در نزد سیاستمداران تاثیرگذار آمریکا پرداخته و آنگاه رای موافق یا مخالف خود را تدوین، تنظیم و صادر کند.

گرچه اوباما و کری با تکیه بر آیتم های اصلی برجام شامل: کاهش چشمگیر اورانیوم غنی شده و تعداد سانترفیوژها، موافقت ایران با شروط مشخص در ازای رفع تحریم ها، و بازرسی های سرزده در طول دو دهه مانور زیادی داده اند اما همچنان با صداهای دیگری در آمریکا که با تشدید حجم دهی به پروژه های وهمی مانند: حقوق بشر، حمایت از تروریسم، امنیت اسرائیل، موشک های بالستیک همصدا می شوند و در خصوص ادامه تحریم ها و استمرار فشار مضاعف علیه ایران با اقداماتی چون ادامه تحریم ها و استمرار فشار مضاعف، فشار نظامی از طریق هم پیمانان منطقه ای، تقویت پایگاه های نظامی آمریکا برای حمله ی احتمالی به ایران. که بتواند زمینه تحرکات ضد ایرانی خود را توسعه دهد را نیز به طرقی تائید کرده اند.

شایان ذکر است که در این رابطه در حالی که ناظران کنگره به شمارش آرای اعضا از طریق بررسی اعلام مواضع آنها مشغول هستند یقیناً نظرات کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را نیز در اعلام جمع بندی نهائی خود منظور خواهند کرد، ضمناً قابل اشاره است که پنج نفر از نامزدها، عضو مجلس سنا می باشند.

گزارش زیر توسط مجله ی “نشنال ژورنال” صورت گرفته است که در آن نظر همه نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را در زمان و موقعیت فعلی با اعلام شرایط توافقنامه مورد کنکاش قرار داده که در مجموع نشان دهنده مخالفت ۱۸ نفر و پشتیبانی توسط ۴ نفر از آنها بوده است. در این گزارش تمامی افراد در معرض سوال مشترک ” آیا از توافق هسته ای توسط دولت اوباما با ایران حمایت می کنید؟ ” قرار گرفته اند، که هر کدام از آنها پاسخ هایی را ارائه میدهند که در ذیل می آید:

رند پل

نه. سناتور کنتاکی در نیمه پاییز گذشته گفت بوداو می تواند با “یک ذهن باز” به سمت شرایط برود. اما بعد از دیدن محصول نهایی در ماه جولای گفت:   آشکارا او به این توافقنامه رای منفی خواهد داد. پل طرفدار جنگ نیست ولی حمایت کننده مذاکرات دیپلماتیک نیز در این فالب نیز نمی باشد …

لیندزی گراهام

خیر. این سناتور، که با مواضع افراطی در طول تاریخ فعالیت خود مشهور است، یکی از صریح ترین نامزدها برای نشان دادن مخالفت به توافق در بین جمهوری خواهان قلمداد شده است.

دونالد ترامپ

نه. امپراتوری کسب و کار با ابراز تاسف از این روند گفت: ایالات متحده “رهبران بی کفایت و مذاکره کنندگان بی کفایت تری دارد.”

مایک هاکبی

خیر. فرماندار سابق آرکانزاس از توافق به عنوان یک “خوبی تحقیر آمیز” یاد کرد.

لینکلن چافی

بله. فرماندار سابق رود آیلند آمریکا با اعلام پشتیبانی از مذاکرات با ایران گفت: فکر می کنم که توافقنامه ی “خوبی” منعقد شده است.

کارلی فیورینا

نه. مدیر اجرایی سابق شرکت ” HP ” معتقد است که ایرانی ها در نیت بد عمل می کردند. آنها به مذاکرات هسته ای می آیند ولی به بی ثبات کردن شرق میانه می پردازند …

بابی جیندال

نه. فرماندار ایالت لوئیزیانا به مجری رادیو محافظه کار ” هیوهویت ” در اواسط ماه جولای، گفت: که این توافق مشروعیت دادن به “بدترین ترس” ماست و به فاجعه شبیه است.

تد کروز

نه. خلاصه پیام کروز سناتور ایالت تگزاس به دموکرات ها در ماه گذشته این بود، برای حفاظت از امنیت ملی کشور و دوست و متحد ما یعنی دولت اسرائیل، بیش از این توافقنامه، به مسئولیت خطیری بیاندیشیم. کروز در یک مصاحبه تلویزیونی در ۱۵ ژوئیه گفت: ” این توافق نامه با شرایط امروز علامت یک درگیری نظامی به احتمال زیاد خواهد بود .”

مارکو روبیو

نه. روبیو ریاست کمیته روابط خارجی سنا و سناتور ایالت فلوریداست، روبیو یکی از برجسته ترین مخالفان معامله هسته ای بشمار می رود. او از لزوم  اعمال دوباره تحریم های اقتصادی سخن گفته است.

مارتین اومالی

بله. فرماندار سابق ایالت مریلند امیدوار است که کنگره تصویب کننده توافقنامه باشد …

برنی ساندرز

بله. سناتور دموکرات با پشتیبانی از شرایط مجود  آن را قطعا بهتر از جنگ میداند. ساندرز توافق را به عنوان یک پیروزی دیپلماسی علیه صدای شمشیر می شناسد.

هیلاری کلینتون

بله. کلینتون در بیانیه ای صادره روز پس از توافق  اعلام کرد: ” اجرای قوی و تزلزل ناپذیر اعتبار سنجی و عواقب سریع در صورت هر گونه تخلف، میتواند باعث شود ایالات متحده، اسرائیل و شرکای عرب آن، امن تر باشند. ”

جیم وب

نه. سناتور سابق نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات و یرجینیا ضمن مخالفت با شرایط توافق نامه، آن را به صراحت به معامله بد توصیف کرده است.

جب بوش

نه. در پی اعلام این توافق، فرماندار سابق فلوریدا گفت: توافق گام های شتابزده توسط دولت اوباما بود. بوش در ۱۴ ژوئیه گفت: ” این دیپلماسی نیست، اما برای دلجویی خوب است. ”

اسکات واکر

نه. این یک معامله بد برای ما، همچنین برای اسرائیل و برای منطقه است …

ریک سانتوروم

خیر. سناتور سابق پنسیلوانیا گفت: ” این خیانت به ایالات متحده آمریکا است. این توافق ایران را قادر می سازد تا به دولت خطرناک تری تبدیل شود و توسعه خود را در تسلیحات تشدید کند. ”

بن کارسون

نه. جراح بازنشسته در آیووا گفت: این توافق نشان می دهد کل کشور آمریکا در خطر است.

ریک پری

نه. فرماندار سابق تگزاس گفت: برای اولین بار از حدود ۵۰ سال پیش، ایالات متحده موقعیت خود را در روند جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای تغییر داده است. همچنین از کنگره خواست برای پاسخ به شرایط فقط یک ” نه ” بگوید.

جان کاسیس

خیر. او در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: ” من نمی خواهم این توافقنامه بشود آنهم به دو دلیل: چون نتیجه نهایی این خواهد بود که آنها به سلاح هسته ای و اقتصاد قوی تر دست پیدا می کنند.

کریس کریستی

خیر. کریستی فرماندار نیوجرسی میگوید: رئیس جمهور به مردم آمریکا در مورد این واقعیت دروغ گفته است.

جورج پاتاکی

نه. فرماندار سابق جمهوری خواه در خصوص دلیل مخالفت خود با برجام اظهارکرد: این توافق نشان دهنده نقطه اوج یک فاجعه به طور چشمگیر در سیاست خارجی شکست خورده دولت اوباما است. کنگره باید با انجام کار و حمایت از مردم آمریکا، در دفاع از امنیت مان، توافقنامه را رد کند.

جیم گیلمور

خیر. فرماندار سابق ویرجینیا در بیانیه ای  گفت: ” اگر من رئیس جمهور بودم، چنین توافقی با ایران را نمی پذیرفتم. ”

نورا کلی خبرنگار “نشنال ژورنال”

این مطالب و اظهارنظرهای مختلف و بیشتر مخالف در حالی مطرح میشود که در داخل کشور ما، وزارت ارشاد هرگونه نقد برجام را ممنوع اعلام کرده است.

روز دوشنبه، ۵ تیر حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، در مورد ابلاغیه این وزارت مبنی بر عدم نقد برجام، گفته است که « اگر قرار باشد هر کسی پیرامون موضوعی که با امنیت ملی ما گره خورده، اظهارنظرهای مخالف منافع ملی بکند، قطعا باید جلوی آن را گرفت. تصمیمی که شورای عالی امنیت ملی هم در خصوص توافق هسته ای اتخاذ کرده، ناظر بر همین موضوع است. »

اما در ارتباط با گزارش فوق بیان این نکته ضروری به نظر میرسد که شاید یکی از دلایل مهم مخالفت این افراد با توافق هسته ای، رقابت بین اینها برای ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و تاکید بر ناکارامدی سیاست های اوباما در ایالت متحده باشد.

تهیه و ترجمه: عبدالمجید اورا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: