تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ - ۱۱:۴۸ کد مطلب 72763

افشای یک حقیقت تلخ/ آیا ماجرای صفین تکرار شد؟

جلیلی: زمانی که دولت یازدهم پروژه هسته‌ای را تحویل گرفت طرف مقابل ورود به موضوع لغو تحریم‌های یک جانبه را اعلام کرده بود

رویکرد مذاکراتی در سالهای ۸۲ و ۸۳ باعث شد تا طرف مقابل ضمن تحمیل تعلیق فعالیت های غنی سازی، خواستار تعلیق دائمی، تعطیلی همه تاسیسات و نهایتاً تخریب همه تجهیزات هسته ای شد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان ۷۲، سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی میهمان ویژه جلسه عصر دیروز مجلس خبرگان بود که در سخنانی توافق هسته ای را تشریح کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه موضوع هسته‌ای یک مسئله ملی است، اظهار داشت: نظام برای پیشرفت و عزت ملت ایران یک نگاه فرصت محور به آن داشته است، لذا دشمنان با مجموعه رفتارها و اقدام های خود می خواستند تا چنانچه نتوانند مانع پیشرفت و توسعه ایران شوند، هزینه های دستیابی و حفظ دستاوردهای پیشرفت توسعه ایران را به گونه ای افزایش دهند تا ایران از پیشرفت صرف نظر کند.

جلیلی با اشاره به سابقه مذاکرات ایران به طرف غربی اظهار داشت: رویکرد مذاکراتی در سالهای ۸۲ و ۸۳ باعث شد تا طرف مقابل ضمن تحمیل تعلیق فعالیت های غنی سازی، خواستار تعلیق دائمی، تعطیلی همه تاسیسات و نهایتاً تخریب همه تجهیزات هسته ای شد.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به رویکرد مذاکرات ایران طی سالهای ۸۴ تا ۹۲ اظهار داشت: دستیابی به غنی سازی صنعتی، ارتقاء توانمندی غنی سازی از ۳ درصد به ۲۰ درصد، پیشرفت ۹۶ درصدی در راکتور آب سنگین اراک، افزایش ظرفیت غنی سازی تا حدود ۲۰ هزار سانتریفیوژ، ایجاد و بهره برداری از سایت غنی سازی فردو از جمله دستاوردهای این مقطع زمانی است.

دبیر سابق شورای امنیت ملی با اشاره به روند دستاوردهای مذاکرات طی سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ تصریح کرد: زمانی که دولت یازدهم پروژه هسته‌ای را تحویل گرفت طرف مقابل به حقوق هسته ای ایران در چارچوب ان پی تی اذعان کرده و بر استثناء نبودن ایران در حقوق و تکالیف هسته ای اعتراف داشته و آمادگی عملی خود را برای شکل گیری معامله هسته ای و ورود به موضوع لغو تحریم‌ها از جمله تحریم‌های یک جانبه اعلام کرده بود.

با شنیدن این جملات جلیلی، اولین حادثه ای که به ذهن انسان میرسد، قضیه صفین و ماجرای حکمیت است.

در حساس‌ترین لحظه های جنگ، زمانی که نشانه‌های شکست در سپاه معاویه آشکار گشته بود دست به نیرنگی بزرگ زد، و دستور داد با بستن قرآن بر سر نیزه ها و حمل کردن قرآن بزرگ دمشق با کمک ده نفر روی نیزه ها، همه سپاهیان فریاد بزنند:

ای اهل عراق! کتاب خدا بین ما و شما حاکم است (دو طرف دست از جنگ برداریم و به حکم قرآن تسلیم شویم )!

امیرالمؤمنین علی علیه السلام خطاب به سپاهیانش فرمود:

به جنگ ادامه دهید و استقامت کنید که لحظه پیروزی فرا رسیده است و به دعوت اینان اعتنایی نکنید که فریبی بیش نیست.
(زیرا قبل از شروع جنگ، امام طی نامه‌های متعدد و سفیران فراوان، معاویه و اهل شام را دعوت به پذیرش حکم قرآن کرده بود و آنان نپذیرفته بودند و اینک که در آستانه شکست قرار گرفته بودند قرآن را دستاویز خود کرده بودند.)

ولی نیرنگ عمروعاص کار خود را کرد و گروه زیادی از سپاه عراق که تعداد آنها بالغ بر ده هزار نفر بود دست از جنگ برداشتند و خواستار قبول درخواست شامیان و آتش‌بس شدند.

امام علی فرمود: فریب مخورید، قرآن ناطق منم.

اما آنها در حالی که همگی مسلح بودند، در برابر امام ایستادند و برخواسته خود پافشاری کردند و در نهایت گفتند:

یا علی، دعوت این گروه را بپذیر و گرنه همان گونه که عثمان را کشتیم تو را نیز می کشیم.

سخنان امام در دل‌های مرده آنان هیچ اثری نداشت و امام مجبور به پذیرش حکمیت و داوری شد.

 1. مموت ژاخان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 4

  خوب این رو نگه چی بگه !! کر کردین میاد به گندکاریهاش اعتراف می کنه

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  خداقوت آقای جلیلی جانباز جنگ تحمیلی ان شاءالحق پیروز است سربازمام خامنه ای

  حسن منصوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: