تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ - ۱۷:۰۰ کد مطلب 72792

دیدگاه/ احسان آزادی کناری:

آقای هاشمی «پذیرش برجام با اذن رهبری بود!» به چه معناست؟!

جناب هاشمی ، رییس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام امیدوارم که منظور شما از پذیرش برجام با اذن رهبری همان باشد که خود معظم له به صراحت در سخنرانی ها به آن اشاره کرده اند و آن هم در نظر گرفتن مصالح و منافع و عزت ملت ایران همراه با تصویب آن از مجاری قانونی

میدان ۷۲/احسان آزادی کناری: هر چند برداشت ها از سخنان امام خامنه ای و تحریف خواسته! یا ناخواسته آنها در مسائل گوناگون حکومتی چیز تازه ای به نظر نمی رسد اما چرا دوباره و برای تاکید مواضع مقام معظم رهبری در مساله هسته ای که اظهر من الشمس است! مسئولان روابط عمومی را بر آن داشت تا در اطلاعیه ای جداگانه انتساب هر مطلبی در رابطه با هسته ای که خارج از این چارچوب سخنان باشد را فاقد اعتبار بدانند و مردم عزیز را به سخنرانی های اخیر ایشان ارجاع دهند؟!

تاکید دوباره و حتی سه باره، که شاید اذهان عمومی را نسبت به نظر معظم له در رابطه با مساله هسته ای که بارها و بارها به صراحت و بی پرده که در مناسبت های خاص گفته شد آگاه تر کند و از انحرافات دور نگه دارد.

پاسخ این سوال را می توان در هفته های اخیر و در لابه لای اظهار نظر هایی جستجو کرد که از نص صریح و شیوای مقام معظم رهبری برداشت های گوناگون داشته اند و نسبت های خلاف واقع به ایشان داده اند.

یکی از آن اظهارات در برنامه زنده تلویزیونی صورت گرفت که سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات دولت تدبیر و امید اظهارات مقام معظم رهبری را تحریف کرده و گفت: «حتی رهبری هم فرمودند این خط تبلیغی دروغ که گفته می شود از خطوط قرمز عبور شده است صحت ندارد!» اما بعد از گذشت چند روز و با فضای انتقاد رسانه ای با صدور اطلاعیه ای از انتساب این سخنان به امام خامنه ای عذرخواهی کرد که جای تقدیر و تشکر دارد.

اما اظهار نظر دیگری که به نوبه خود هم مضحک و هم گریه آور است را می توان در پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی دانست که در حاشیه نگاری دیدار آزادگان با ایشان، این معنا را به خبرنگار القا می کند که: «پذیرش برجام با اذن رهبری بود!»

برداشتی که با کمی تامل نمی توان آن را دور از اذهان دانست! در بخشی از این حاشیه نگاری که خبرنگار این پایگاه آورده، آمده است:« هشدار هاشمی به ولایت معاشانی است که دلواپس توافق هسته‌ای‌اند، ولی هنوز نفهمیده اند که بی اذن رهبری انجام چنین کاری هرگز میسر نبود همانطور که پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بی اذن امام نمی شد.»

این برداشت متاسفانه در پایگاه اطلاع رسانی هاشمی که تمام مطالب آن مورد تایید است آمده و پذیرش برجامی که هنوز از وضعیت آن مشخص نیست را منتسب کرده اند به اذن رهبری که یکی از ناشیانه ترین تحریفات سخنان صریح امام خامنه ای است.

حال باید از آقای هاشمی و برداشتی که از سخنان ایشان در سایت رسمی آمده است سوال کرد که چگونه در آن مجلس صحبت شده که چنین برداشتی از آن می شود و این کلمات را القا می کند؟!

باید از ایشان سوال کرد که معنای«اذن در پذیرش برجام!» در کلام جنابتان که این را به خبرنگارتان القا کرد چیست؟!

آیا به معنای:

۱- پذیرش بی چون و چرای برجام بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع و تصویب آن در مجلس است؟

۲- یا به معنای پذیرش برجام با رعایت مصالح و منافع نظام و تصویب آن توسط مجلس است؟

آقای هاشمی بهتر است برای اینکه بدون حاشیه نگاری و دور از حاشیه و تحریف با مواضع امام خامنه ای آشنا شویم مروری کوتاه بر سخنرانی هایی داشته باشیم که دفتر ایشان با صدور اطلاعیه ای ما را به آنها ارجاع می دهد؛

۱- از رسیدن به یک توافقی که منافع ملت ایران را تامین کند و عزت ملت ایران را حفظ کند، صد درصد من حمایت می کنم و استقبال می کنم. (۲۰ فروردین ۹۴/دیدار با مداحان)

۲- در این جهت هم باز همه متفقند که این توافق باید عزتمندانه باشد، مصالح جمهوری اسلامی به دقت و با وسواس باید در آن رعایت بشود؛ در این هم هیچ اختلافی نیست.دولت،مجلس،بنده،دیگران و دیگران همه در این جهت متفقیم،نظرمان یکی است. توافق بایستی توافقی باشد منصفانه و منافع جمهوری اسلامی را بایستی تامین بکند. (۲۰ تیر ۹۴/دیدار با کارگزاران نظام)

۳- حالا در همین مذاکرات باز حرفهای تازه‌ای میزنند. [مثلا] بازرسی‌ها، گفتیم که اجازه نمیدهیم از هیچ‌یک از مراکز نظامی هیچ بازرسی‌ای از سوی بیگانگان صورت بگیرد. میگویند بایستی ما بیاییم با دانشمندان شما مصاحبه کنیم یعنی در واقع بازجویی کنیم. ما اجازه نمیدهیم به حریم دانشمندان هسته‌ای ما و دانشمندان در هر رشته‌ی حسّاس و مهمّی، اندک‌اهانتی بشود. من اجازه نمیدهم بیگانگان بیایند با دانشمندان ما، با فرزندان برجسته و عزیز ملّت ایران که این دانش گسترده را به اینجا رسانده‌اند، بخواهند بنشینند حرف بزنند. در دنیا هیچ عاقلی اجازه نمیدهد، هیچ دولتی اجازه نمیدهد؛ دانشمندانشان را مخفی میکنند، نمیگذارند اسمهایشان را هم کسی بفهمد. دشمن پُررو و وقیح توقّع دارد اجازه بدهند راه را باز کنند و بیایند با دانشمندان ما، با اساتید ما، با محقّقین ما گفتگو کنند، مذاکره کنند. درباره‌ی چه؟ درباره‌ی یک پیشرفت اساسی بومی علمی در کشور. این اجازه مطلقاً داده نخواهد شد؛ این را هم دشمنان بدانند، هم کسانی که منتظرند ببینند تصمیم نظام جمهوری اسلامی چه میشود، بدانند. (۳۰ اردیبهشت ۹۴/دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین)

۴- برای تصویب این متن، یک مسیر قانونیِ پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ ان‌شاءالله. انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند. (۲۷ تیر ۹۴/خطبه های عید فطر)

۵- چه این متن تصویب بشود و چه نشود، به حول و قوّه‌ی الهی، اجازه‌ی هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای از آن داده نخواهد شد؛ اجازه‌ی خدشه‌ی در اصول اساسی نظام اسلامی به کسی داده نخواهد شد؛ قابلیّتهای دفاعی و حریم امنیّت کشور، به فضل الهی حفظ خواهد شد. .(۲۷ تیر۹۴/خطبه های عید فطر)

۶- چه این متن تصویب بشود و چه نشود، ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم کشید؛ از ملّت مظلوم فلسطین، از ملّت مظلوم یمن، از ملّت و دولت سوریه، از ملّت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرین، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطین؛ [اینها] همواره مورد حمایت ما خواهند بود. (۲۷ تیر۹۴/خطبه های عید فطر)

۷- ان‌شاءالله آنچه منافع ملّی است تشخیص بدهند و دنبال آن باشند- بین مردم نباید دودستگی به‌وجود بیاید. دشمن این را میخواهد. (۲۷ تیر ۹۴/دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی)

جناب هاشمی! رییس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام امیدوارم که منظور شما از پذیرش برجام با اذن رهبری همان باشد که خود معظم له به صراحت در سخنرانی ها به آن اشاره کرده اند و آن هم در نظر گرفتن مصالح و منافع و عزت ملت ایران همراه با تصویب آن از مجاری قانونی!

 1. انقلابی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  سلام….عکس رو مرتبط انتخاب کنید…

 2. کمیل :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 2

  احسنت برادر عزیز…. عالی بود

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 2

  این توافق کاملا عزتمندانه بوده وهست منتها بعضیها سرلجالت دارند چند روزپیش آقای زاکانی توی تلویزیون اومد کلی دروغ وتهمت زد ورفت آقایون منتقد ودلواپس چرا آقای زاکانی
  موافق زنبود باآقای دکتربعیدی نژاد جلوی تلویزیون بیاد، بنده آمادگی دارم باایشان وهرکس دیگری سر توافق هسته ایی مناظره کنم.

 4. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 1

  دوست عزیز شما چرا جمله (کوتاه) آقای هاشمی رو اینقدر تعبیر و تفسیر میکنی و هر چی دلت میخواد به حرف ایشون اضافه میکنی؟ “جمله پذیرش برجام با اذن رهبری بوده است” فقط یک مفهوم رو میرسونه و اونم اینکه این توافقی که انجام شده (توجه داشته باشید ما به ابعاد و جرئیات آن آگاه نیستیم) با هر کیفیتی چه خوب چه بد با اذن رهبر بوده است. اگه ایشون هم اینو نمی گفت همه اینو میدونن چون مهمترین موضوع مملکت در کل جمهوری اسلامی با اختیار یه وزیر یا رئیس جمهور انجام نمیشه و رهبر حتما در جریان همه امور بوده و اجازه موافقت به وزیر خارجه داده است. از راه نقیض هم میشه به این نتیجه رسید یعنی اگر رهبر، این آقایان را رها کده که در مورد موضوعی به این مهمی هر تصمیمی دلشان خواست بگیرند پس نقش رهبر چه می شود؟ یعنی شما اینطور تصور می کنید؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: