تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ - ۰۸:۴۵ کد مطلب 73222

قاضی‌زاده‌هاشمی: تحقیقات علمی با کیفیت مورد توجه محققان قرار گیرد

وزیر بهداشت با اشاره به تولید سالانه ۳۷ هزار مقاله علمی در کشور گفت: تحقیقات علمی با کیفیت باید به مورد توجه محققان قرار بگیرد.

به گزارش میدان۷۲، سیدحسن قاضی‌زاده ‌هاشمی شامگاه سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین کنگره سالانه ملی و ششمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی زنجان از جوان‌ترین دانشگاه‌‌های کشور بوده که با رشد بسیار عالی فعالیت می‌کند، اظهار داشت: اثرگذاری انسان‌ها است که سبب ارزش زندگی و بودن در محیط را دارد.

وی تصریح کرد: انسان‌های اثرگذار در تاریخ بشریت جاودانه‌ می‌مانند که نمونه بارز آن شهید شهریاری است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن گرامی داشتن شهدای ۱۷ شهریور خاطرنشان کرد: این شهدا با ازخودگذشتگی برگ زرینی از تاریخ را ورق زده و سبب خلق حماسه‌ای بزرگ به نام ۲۲ بهمن ماه شدند.

هاشمی با بیان اینکه استقلال در سایه قدرت به دست می‌آید، عنوان کرد: قدرتی که در گذشته بر کل دنیا حاکم بود بر اساس زور و سلاح بود اما امروز قدرت حاکم بر جهان بر پایه دانش بشریت است و همانطور که می‌بینیم کشورهای دارای علم و دانش و فناوری بالا در دنیا آقایی می‌کنند.

وی بیان کرد: در تمامی حوزه‌ها باید به اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه علم اگر در دست دانشمندان باشد نافذ است و اگر در دست سیاستمداران باشد سبب‌ساز ذلت است، تصریح کرد: مصداق صحبت‌های من در وضعیت کنونی منطقه کاملا مشهود است.

هاشمی با اشاره به تلاش‌های انجام گرفته در حوزه تحقیقات و دانش خاطرنشان کرد: دانشجویان و نخبگان علمی به منظور هدیه کردن استقلال قطعی به مردم کشور فعالیت‌های تحقیقاتی خود را توسعه دهند چرا که ما باید تمامی تلاش های خود را در راستای رسیدن به جایگاه نیاکان خود که فاصله زیادی هم داریم، بکار بگیریم زیرا معتقدم هر آنچه را که بخواهیم با اتکای به خدا به دست می‌آوریم.

وی افزود: ما می‌توانیم در داخل کشور به دستاوردهای علمی قابل توجهی دست یابیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل استبداد برخی کشورها و خواب آلودگی مسئولان قبلی که سال‌ها و قرن‌ها بر این کشور حاکم بودند نتوانسته‌ایم به جایگاه واقعی در بخش تحقیقاتی و علمی برسیم، ابراز کرد: دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه و محقق برای ارتقا وضعیت دانش خود به دنبال الگویی برای پیشرفت خود باشند.

وی بر استفاده دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه و محقق از فرصت‌ها تاکید کرد و افزود: قدرت واقعی در علم و دانش است و تحقیق در علم انتهایی ندارد و از نظر من شادترین لحظه شخص علاقمند به دانش چاپ مقالات وی در مجلات بین‌المللی است.

هاشمی اظهار داشت: وضعیت فرهنگی نامناسب بخشی از عوارض تکنولوژی و مدرنیسم بوده و کسانی در این زمینه موفق‌اند که از بهترین ابزار برای پیشبرد اهداف علمی و تحقیقاتی خود بهره ببرند.

وی با تاکید بر تاثیر فعالیت‌های گروهی در مباحث تحقیقاتی عنوان کرد: برای کسب نتایج مطلوب در کارهای تحقیقاتی تا کسانی که در تیم‌های تحقیقاتی خاصی می‌توانند اقدامات مشترکی انجام دهند فعالیت‌های گروهی را در دستور کار قرار دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ما می‌توانیم در هر کاری به باورهای خود ایمان داشته باشیم، اظهار داشت: کارهای تحقیقاتی باید به سمت خلق ثروت سوق یابد و محققان برای اساتید دارای شرکت‌های دانش بنیان شریک خوبی هستند.

وی با اشاره به تولید سالانه ۳۷ هزار مقاله علمی در کشور ابراز کرد: تحقیقات علمی با کیفیت باید مورد توجه محققان قرار بگیرد.

هاشمی اخلاق‌مداری را شرط اول موفقیت دانست و تصریح کرد: تحقیقات از جمله علایقی است که در هر مقطعی آرامش را به دنبال دارد و با گذشت سن میزان عشق و علاقه به فعالیت‌های تحقیقاتی بالاتر می‌رود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: