تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۹ - ۱۱:۰۶ کد مطلب 73273

واردات کالاهای عجیب و غریب پس از توافق؛

واردات دفترچه مشق، بز و تخم چمن به جای قطعات هواپیما و صنعت خودروسازی

قرار است از این پس در اثر توافق شکل گرفته به جای قطعات هواپیما و خودرو برای بالا بردن کیفیت و ایمنی وسایل نقلیه هوایی و زمینی، کالایی نظیر بز و گوسفند و تخم چمن وارد کشور شود تا تولید کننده های داخلی طعم ورشکستگی و مردم طعم تلخ کشتار در اثر سوانح هوایی و جاده ای را بچشند.

به گزارش سرویس اقتصادی میدان ۷۲، پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای دو ماراتن اروپایی‌ها برای حضور بازار ایران آغاز شد و سفر هیأت‌های تجاری و سیاسی این کشورها ظرف ماه‌های اخیر تأییدکننده این امر است.

اگر چه ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و همچنین وجود نیروی کار ارزان و تحصیلکرده مزیت‌های زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارد اما در کنار این مزیت‌ها هنوز موانعی مانند مالیات و برخی قوانین و بروکراسی اداری وجود دارد که فعالان اقتصادی معتقد هستند باید برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی رفع شوند.

جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اقتصاد کشور می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند اما در کنار این موارد نباید از این موضوع غافل شد که جلوی خروج سرمایه از کشور گرفته شود و شرایط به گونه‌ای نشود که فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران داخلی مظلوم واقع شوند.

این روزها سفر هیأت‌های خارجی به کشور چشمگیر شده و نفس مسئولان را بریده است به طوری که مسئولان باید فقط رسم مهمان‌نوازی را به جا آورده و میزبان هیأت‌های خارجی باشند.

اگرچه سفر هیأت‌های تجاری با هدف افزایش مبادلات تجاری و بهبود همکاری های مشترک صورت می‌‌گیرد اما به گفته نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین سفر این هیأت‌ها تنها با هدف ارزیابی بازار ایران صورت گرفته و هنوز هیچ هیأتی به طور رسمی برای سرمایه‌گذاری به کشور سفر نکرده است.

اما نگاهی به آمار تجارت خارجی ایران بیانگر کاهش مبادلات تجاری در سال‌های گذشته و همچنین واردات عجیب و غریب از این کشورها است.

افزایش ۷۲ درصدی واردات اسب مسابقه و تخم چمن از آلمان

بر اساس آمار گمرک در پنج ماهه نخست سال ‌جاری ۲۳۰ هزار و ۶۰۰ تن کالا به ارزش ۷۱۳ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۸۳۶ دلار از آلمان به ایران صادر شد.

این میزان واردات کالا از آلمان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۷۱٫۶۶ درصد و از نظر ارزشی ۳۱٫۴۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

گفتنی است؛ از کشور آلمان کالاهایی مانند اسب مسابقه، بذر سیب‌زمینی، آب پنیر، شیر خشک، تخم چمن، روغن بادام زمینی مکمل‌های غذایی خون انسان فرآورده‌های آرایشی لب و ناخن و شامپو و پوشاک و کفش به کشور وارد شده است.

افزایش ۷۷ درصدی واردات دفترچه مشق و آب پرتقال از اتریش

بر اساس این گزارش در مدت یاد شده ۲۰ هزار و ۵۸۸ تن کالا به ارزش ۷۲ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۶۱۱ دلار از اتریش به ایران وارد شد و این میزان واردات کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۷۶٫۳۱ درصد و از نظر ارزش ۳۰٫۰۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مکمل‌های غذایی، شیر خشک، آب پرتقال، آب گریپ فروت، فرآورده‌های دندانسازی، دفترچه مشق، لباس اسکی، عینک آفتابی، راکت تنیس از جمله کالاهای وارداتی از اتریش به ایران است.

واردات ۲۴۲ میلیون دلار بز و گوسفند از فرانسه

فرانسه از دیگر کشورهایی بود که تمایل خود را به سرمایه‌گذاری در ایران نشان داد و در پنج ماهه نخست سال‌جاری ۱۶ هزار و ۳۰۱ تن کالا به ارزش ۲۴۲ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۱۹۰ میلیون دلار از فرانسه به ایران صادر شد.

این میزان واردات کالا از فرانسه به ایران از نظر وزنی ۷۷٫۴۶ درصد و از نظر ارزشی ۶٫۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کالاهایی مانند جوجه تخم‌گذار، بز، گوسفند و روغن صنعتی انواع ویتامین انواع واکسن و دارو، شامپو و کفش از فرانسه به ایران صادر شده‌اند.

به نظر می رسد توافق هسته ای و بازشدن پای هیات های تجاری کشورهای مختلف زمینه ی خوبی برای واردات کالاهای غیرضروری ایجاد کرده است. شاید قرار است از این پس در اثر توافق شکل گرفته به جای قطعات هواپیما و خودرو برای بالا بردن کیفیت و ایمنی وسایل نقلیه هوایی و زمینی، کالایی نظیر بز و گوسفند و تخم چمن وارد کشور شود تا تولید کننده های داخلی طعم ورشکستگی و مردم طعم تلخ کشتار در اثر سوانح هوایی و جاده ای را بچشند.

همچنین براساس آمار رسمی منتشره از سوی گمرگ جمهوری اسلامی ایران، در حد فاصل سالهای ۸۴ تا ۹۱، واردات کالا از کشور چین جمعا ۴۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که به این ترتیب، در هر سال به طور میانگین ۵ میلیارد و ۴۰ میلیون دلار صرف واردات از چین شده است. این در حالی است که طی سالهای ۹۲ و ۹۳ جمعا بیش از ۲۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا از چین وارد کشور شده است که به طور میانگین در هر سال بیش از ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به واردات کالا از چین اختصاص یافته است.

  1. مموت ژاخان :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    یه نگاه به واردات محمود هم بکنید از الاغ گرفته تا ……

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: