تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۹ - ۱۳:۰۶ کد مطلب 73286

اقتصاد باید از یک نقطه هدایت شود؛

از نیاز دولت احمدی نژاد تا دستور رهبری به دولت یازدهم

چه کم‌کاری یا انحرافی در مدیریت اقتصاد کشور اتفاق افتاده که رهبری به یک موضوع این چنین ریزبینانه وارد می‌شوند و مقامات دولتی را آن چنان خطاب می‌کنند؟ موضوعی که رییس‌جمهور سابق نیازمند آن بوده ولی سایرنهادها یا کارشکنی وی را تنها گذاشته و کار به جایی رسیده بود که در رسانه عمومی و ملی کشور از این موضوع گله می‌کند.

میدان ۷۲/ سید یونس کاظمی: این روزها شما هم کم و بیش عبارت «ستاد فرماندهی اقتصاد [مقاومتی]» را می‌شنوید؛ ستادی که در دیدار رهبری با کابینه دولت یازدهم مورخ ۴ شهریور ۱۳۹۴ مطرح شد که قرار است از یک نقطه اقتصاد ایران را هدایت کند و سخنش در حکومت نافذ باشد.

با بررسی سابقه تاریخی این ستاد، یعنی «ستاد مرکزی هدایت اقتصاد ایران» به ۳۲ ماه قبل یا ۳ دی ۱۳۹۱ می‌رسیم، زمانی که دکتر احمدی‌نژاد رییس‌جمهور وقت در سالروز دومین سال شروع هدف‌مندی یارانه‌ها به این موضوع در رسانه ملی اشاره می‌کند. وی در بخشی از سخنان خود اظهار می‌دارد:

«دخالت های زیادی از سوی دیگر نهادها برای مدیریت اقتصادی انجام می شود این در حالی است که هیچ وقت اقتصاد با مدیریت های چندگانه رشد نمی کند اقتصاد باید از یک نقطه هدایت شود و مرزبندی مشخصی داشته باشد ».

از سویی رهبری موضوع را این چنین تبیین می‌کنند که:

«یک ستاد قوی و هوشمند و نافذالکلمه تشکیل بشود… آقای رئیس‌جمهور [حسن روحانی] شورایی را تشکیل داده‌اند، خود ایشان هم شرکت میکنند… امّا این آن ستاد فرماندهی نیست. یک ستادی لازم است -مثل ستادهای فرماندهی که ما در دوره‌ی جنگ داشتیم… یک ستاد فرماندهی لازم دارد که به‌طور دائم رصد کند، نگاه کند، ببیند کدام دستگاه توانسته و پیش رفته، کجا مشکل وجود دارد. چون حرف زدن آسان است، برنامه‌ریزی هم خیلی مشکل نیست، [ولی] عمل‌کردن با اینها فرق دارد؛ خب آدم بخواهد در میدان وارد بشود و پیش برود، گاهی اوقات یک موانعی پیش می‌آید که قبلاً پیش‌بینی نشده، بعضی پیش‌بینی هم شده لکن موانعی است که پیش می‌آید؛ بایستی آن ستاد بتواند به‌صورت ضربتی آن موانع را برطرف کند، راه را باز کند و پیش برود؛ و نافذالکلمه [باشد]، یعنی باید گوش کنند…»

حال این سوال مطرح می‌شود که چه کم‌کاری یا انحرافی در مدیریت اقتصاد کشور اتفاق افتاده که رهبری به یک موضوع این چنین ریزبینانه وارد می‌شوند و مقامات دولتی را آن چنان خطاب می‌کنند؟ موضوعی که رییس‌جمهور سابق نیازمند آن بوده ولی سایرنهادها یا کارشکنی وی را تنها گذاشته و کار به جایی رسیده بود که در رسانه عمومی و ملی کشور از این موضوع گله می‌کند؛ اما امروز دولت یازدهم با این همه حمایت و هماهنگی از آن غفلت میکند تا اینکه رهبری دستور پیگیری آن را صادر می‌کنند.

IMG_20150910_140226

البته معلوم نیست کارد به کجای استخوان اقتصاد ایران رسیده که عالی‌ترین مقام حکومت اسلامی از بی‌تفاوتی یا سست عمل‌کردن دولت وقت برای بار چندم به کم‌کاری در موضوع اقتصاد مقاومتی این چنین اشاره می‌کند:

«امسال سال دوّم اقتصاد مقاومتی است؛ یعنی پارسال سال ۹۳ شروع اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بود. دوستان دولت هم گزارشهایی به من دادند که من شخصاً و زباناً از آقای جهانگیری تشکّر کردم آن‌وقتی که ایشان به پانزده دستگاه ابلاغ کردند که این کارها را، این وظایف را باید انجام بدهید. بعد هم حالا یک گزارش مفصّلی فرستادند که البتّه برای من خلاصه کردند آن گزارش را و تماماً خواندم، نگاه کردم. کارهایی که انجام گرفته در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی، بعضی‌هایش کارهای مقدّماتی است؛ حالا مثالهایش را بخواهم بزنم، طول میکشد، وقت میگذرد؛ بعضی از کارهایی که گزارش شده، مربوط به بندهای اقتصاد مقاومتی نیست، اگرچه حالا ارتباط داده شده امّا کارهای جاری دستگاه‌ها است؛ بالاخره دستگاه‌ها یک کارهای جاری دارند و اینها را به شما گزارش کردند که این کارها را ما کردیم؛ اینها آمده جزو کارنامه‌ی دستگاه‌ها در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی؛ درحالی‌که این نیست. بعضی از کارها هم ارتباطی اصلاً به بندهای اقتصاد مقاومتی ندارد؛ این مقدار کافی نیست.»

 1. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  نازنین احمدی نژاد که اگر کمک که هیچ لااقل سنگ جلوی پایش نینداخته بودند به همه ی هدفهای اولیه برای اصلاح اقتصاد ودر نتیجه آمادگی برای اقتصاد مقاومتی رسیده بودیم…واکنون مجبور نمیشدیم شرایط قلدر مابانه استکبار را بپذیریم.

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این تیتر خوبیه میدان ۷۲
  فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از انتخاب دکتر روحانی، احمدی نژاد به من دستور داد و گفت تا زمان انتقال رسمی دولت جدید که مذاکراتی وجود ندارد، شما تمام سانتریفیوژها را راه اندازی کنید تا دست دولت بعدی برای مذاکرات بالا باشد.

 3. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اقتصاد مقاومتی در درجه نخست مدیر ومدیران مقاومتی میخواهد
  گذشت آن زمانی که حتی رسانه های غرب ودشمن نیز بر این مسئله اذعان داشتند که (رییس جمهور پرکار جمهوری اسلامی ….
  ویا وزرای ایشان به پرکاربودن وکمی وقت استراحت شهره عام وخاص بودند
  ویا زمانی که از سوی رسانه های غرب عنوان میشد رییس جمهوری که بیست ساعت در روز کار میکند
  اما حالا چی؟
  وضعیت آب وهوای خوزستان بحرانی اعلام میشود وفلان مسئول(که اصلیترین رکن ورابط این امر است از حضور در منطقه خودداری میکند وبعد هم انتظار دارد قضیه با یک عذخواهی فیصله یابد و….

 4. محمدصیدی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  احمدی نژاد بلاشک بهترین رییس جمهور ایران است من اهل زنجانم هر وقت لازم باشد حاضرم نوکری نوکر ملت را بکنم هرجا لازمم داشتید ….

 5. محمد مهرگان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  کسانی باید درحکومت اسلامی هدایت اقتصاد را دردست بگیرند .که به اقتصاد اسلامی عقیده داشته وتحقیق کرده باشند.که متاسفانه در دولت کنونی چنین اشخاصی دیده نمیشوند

 6. حسن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  رهبری عزیز مبین عدالت و انصاف و آرام کردن همه جریانها و در نقطه اوج تصمیم گیری هسند و فرامین معظم له واجب العطاعه. ولی چون کلام و تذکرات و فرامین ایشان برگرفته از قرآن و عترت است برخی برنمیتابند و با دانش غربی خود نمیتوانند یا نمیخواهند تطبیق دهند. البته تقصیری هم ندارند چون در این باب علمی ندارند و علم اقتصادشان به طور کامل غربی است و هر کس به فراخور حال از یکی از مکاتب اقتصاد غربی تبعیت میکند. اساسا واژه “عدالت” حساسیت بالائی دارد چه توسط امام معصوم مولای متقیان علی علیه السلام بیان شود چه توسط خلف پاکش سید علی و چه توسط کوچکترین شاگرد مکتب امام راحل و رهبری عزیز محمود کمترین باشد.کلمات قصار اتهام و توهین از لغت نامه های ذهن آسیب دیدگان “عدالت” همراه با سایر ابزارها بیرون آمده و بر فرق مظهر عدالت و عصمت فرود می آید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: