تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۱۸:۰۰ کد مطلب 73461

دیدگاه/ طاهره واعظی:

پوشش انسانی برای یک اقدام ضد انسانی

هفته گذشته بود که جهان با یک شوک تصویری مواجه شد.تصویر دردناک جنازه یک پسر سه ساله سوری که مانند بسیاری از هموطنانش درمسیر گریختن ازچنگال تروریستهای خونخوار داعش و رسیدن به ساحل امنیت و آرامش گرفتار امواج سهمگین دریا شد و ساحلی که قراربود مامن و پناهگاهش باشد پیکر بی جانش را درآغوش گرفت.

میدان ۷۲/ طاهره واعظی: هفته گذشته بود که جهان با یک شوک تصویری مواجه شد.تصویر دردناک جنازه یک پسر سه ساله سوری که مانند بسیاری از هموطنانش درمسیر گریختن ازچنگال تروریستهای خونخوار داعش و رسیدن به ساحل امنیت و آرامش گرفتار امواج سهمگین دریا شد و ساحلی که قراربود مامن و پناهگاهش باشد پیکر بی جانش را درآغوش گرفت.این تصویر بسرعت د تمامی جهان منتشر شد و وجدانهای بیدار انسانیت را دراندوه فرو برد،اما با اندکی تامل دراین واقعه دردناک و حوادث متعاقب آن واقعیتی تلخ رخ می نماید،چندین سال از ظهور گروههای تروریستی نظیرداعش و النصره و…جنایات متعدد و هولناک آنها درسوریه و عراق می گذرد اما مدعیان دروغین حقوق بشراز جمله سازمانهای بین المللی و بخصوص کشورهای غربی نظیرفرانسه و… نه تنها درجهت محکوم کردن و مقابله با این تروریستهای خطرناک اقدامی انجام ندادند بلکه با بی شرمی تمام به گسیل و حمایت از تروریستها به سوریه به منظور مداخله در امور داخلی آن کشور و سرنگون نمودن حکومت قانونی بشاراسد اقدام نمودند دراین چندسال جنگ خونین سوریه با تروریستها رسانه های غربی تصاویر و اخبار چندانی از کشتار و شکنجه مردم سوریه و عراق توسط داعش منعکس نکردندو حتی با زیرپا گذاشتن اصول اولیه انسانیت جنایت تروریستها درکاربرد سلاحهای شیمیایی علیه مردم سوریه را وارونه منعکس کرده و به دروغ دولت سوریه مسءل این جنایت اعلام کرده و دربرابرآن موضع گرفتند اما اکنون یک پرسش مهم مطرح می شود چرا به یکباره سرنوشت اندوهبار کودک سوری گریخته از توحش تروریستهای صادراتی برای کشورها و رسانه های غربی مهم تلقی می شود و این کشورها نظیر آلمان اعلام می کنند پذیرای ۴۵۰ هزار آواره سوری هستند،ناگهان سیل آوارگان سوری برای پناه بردن به حامیان سابق تروریستها به سوژه ای مهم تبدیل می شود،بسیار ساده لوحانه خواهد بود اگر نیت این دایه های ظاهرا دلسوزتر ازمادر را دغدغه حقوق بشر تلقی کنیم زیرا این کشورها حامیان مالی و تسلیحاتی تروریستها بوده و خود این آتش را به جان مردم مظلوم عراق و سوریه انداخته اند.گرچه برخی دلایل نظیر نیاز اروپا و بویژه آلمان پیر به نیروی جوان و ارزان و کم هزینه پناهجویان وحشت زده بیان می شود اما به باور نویسنده یک دلیل بسیار مهم و استراتژیک وجود دارد یک پوشش انسانی و توجیه قانونی به منظور یک تجاوز ضد انسانی و غیر قانونی خبرگزاری فرانسه در مورخ ۹۴/۶/۲۰ در گزارشی به قلم میشل موتو Michel MOUTOT از پاریس نوشت: فرانسه در صورتی که تصمیم بگیرد در سوریه حمله هوایی انجام دهد حتی اگر این حملات کشتن فرانسوی ها(ی داعشی) را شامل شود مثل آمریکا و انگلیس به دفاع مشروع استناد خواهد کرد.

در حالی که پروازهای شناسایی نیروی هوایی ارتش فرانسه در مناطق تحت کنترل دولت اسلامی ( گروه تکفیری – صهیونیستی داعش ) در سوریه شروع شده است لوران فابیوس وزیر امور خراجه این کشور چهارشنبه شب در جمع دانشجویان اعلام کرد در صورتی که فرانسوا اولاند رئیس جمهور دستور حملات هوایی را صادر کند این حملات در چارچوب ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد به منزله دفاع مشروع انجام خواهد شد.

فابیوس تاکید کرد « به محض اینکه مشخص شود نیروهای داعش از خاک سوریه که به صورت کامل تحت کنترل دولت نیست منافع فرانسه را در خارج و داخل تهدید می کنند دفاع ما کاملا مشروع خواهد بود .»این همان استدلالی است که در لندن دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس برای توجیه حمله هوایی ۲۱ اوت کشورش با یک هواپیمای بدون سرنشین در سوریه نزدیک شهر رقه از آن استفاده کرد. این حمله به کشته شدن دو جوان انگلیسی عضو داعش منجر شد.

کامرون گفت: « ما اسناد غیر قابل انکاری در دست داشتیم که نشان می داد این دو نفر خود را برای حملات مسلحانه در انگلیس آماده می کردند .»

و دولت آمریکا برای توجیه کشتن سه تبعه آمریکایی ساکن یمن به اتهام پیوستن به القاعده شبه جزیره عربستان در حملات هوایی به آن استناد کرده است.

بنابراین اکنون که برحامیان غربی تروریستها آشکارشده که با وجود مرتکب شدن جنایات بیشمار و درنده خویی داعش،النصره و… سرنگون کردن حکومت قانونی بشاراسد از این طریق که ازاصلی ترین حامیان محورمقاومت درمنطقه استراتژیک خاورمیانه محسوب می شود،امکان پذیرنیست

بنظرمی رسد تلاش برای ایجاد یک اءتلاف جهانی علیه سوریه برای درهم شکستن مقاومت آن براساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد را درسرمی پرورانند و موضوع اندوهبار آوارگان سوری را مستمسک این اقدام غیرقانونی قرارداده اند.دراین بخش ماده ۵۱ منشورملل متحد را که درباره دفاع مشروع است مورد بررسی قرارمی دهم حقوق بین الملل معاصر، نقص جدی حقوق بشر را از دغدغه های جامعه بین المللی قلمداد می کند.در نتیجه مجموعه قابل توجهی از قواعد و سازمانهای بین المللی ،هم در سطح جهانی و هم در سطح منطقه ای ایجاد گردیده اند. این تحولات در حقوق بین الملل به کشورها اجازه می دهد در مقام پاسخ گویی به طور انفرادی یا دسته جمعی یا از طریق سازمانهای بین المللی به اقدامات مسالمت آمیز گوناگونی توسل جویند،که از جمله این اقدامات دفاع مشروع است.

دفاع مشروع،اعم از فردی و جمعی ، در واقع مقدمه ی امنیت دسته جمعی است.امنیت دسته جمعی دارای ماهیت تدافعی است نه دارای ماهیت سرکوب گرانه و در تحول هم اگر ماهیت تنبیهی پیدا کرده باشد در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد ماهیت دفاعی دارد .باید توجه داشت که امنیت دسته جمعی ،طبق مواد منشور بر کشورهای غیر عضو به سازمان ملل متحد نیز تحمیل می شود و در واقع وضعیتی همه گیر دارد .

ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد مقرر می دارد :

در صورت حمله ی مسلحانه علیه یک عضو سازمان ملل متحد ، تا زمانی که شورای امنیت اقدامات لازم را برای حفظ صلح و امنیت بین المللی به عمل آورد ، هیچ یک از مقررات این منشور به حق ذاتی دفاع مشروع انفرادی یا دسته جمعی اعضاء لطمه ای وارد نخواهد کرد . اعضاء باید اقداماتی را که در اعمال این حق دفاع از خود ،به عمل می آورند فوری به شورای امنیت گزارش دهند .این اقدامات به هیچ وجه در اختیار و مسئولیتی که شورای امنیت طبق این منشور دارد و به موجب آن برای حفظ و اعاده صلح و امنیت بین المللی در هر موقع که ضروری تشخیص دهد اقدام لازم به عمل خواهد آورد ،تأثیری نخواهد داشت.

توسل به نیروی نظامی فقط در صورت وقوع حمله نظامی مجازمی باشد . لازم به ذکر است که ماده ی ۵۱ منشور هرگونه حق دفاع مشروع قبلی را که پیش از منشور سازمان ملل متحد در حقوق بین المللی عرفی وجود داشته است ، بدون هیچ گونه تردیدی به وضعیت وقوع حمله نظامی محدود ساخته است .به ویژه هر گونه خودیاری تجاوزکارانه از طریق تهدید یا استفاده از نیروی نظامی خارج از چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به موجب قوائد آمده منشور غیر قانونی اعلام شده است .

شرایط دفاع مشروع:

شرایط کلی دفاع مشروع در حقوق بین الملل به قرار زیر است:

۱- همان گونه که در ماده ی ۵۱ تصریح شده است ، وقوع حمله نظامی شرط اصلی برای دفاع مشروع است و هرگونه حمله پیش گیرانه در این خصوص فاقد ارزش حقوقی بوده و دفاع محسوب نمی شود .دفاع مشروع حتماً باید مسبوق به تهاجم نظامی باشد و تهاجمات ایدئولوژیک فرهنگی یا اقتصادی اساساً تجاوز محسوب نمی شوند .

۲- دفاع مشروع ضرورت داشته باشد ،یعنی اینکه دفاع مشروع زمانی می تواند انجام شود که راه های دیپلماتیک و غیر نظامی جهت رفع تجاوز وجود نداشته باشد ، البته این شرط در اصل عینیت ندارد و معمولاً رعایت نمی شود .

۳- میان حمله و دفاع تناسب وجود داشته باشد ،اساساً تعیین این که تجاوزی صورت گرفته یا خیر ،در اختیار شورای امنیت است و در صورت بروز تجاوز، بایستی دفاع مشروع متناسب با آن صورت پذیرد . بنابراین اگر تجاوز فقط در حد یک درگیری کوچک مرزی باشد،نباید دفاع در برابر آن به گونه ای باشد که به تخریب عمده در کشور متجاوز منتهی گردد .

۴- دفاع برای آنکه مشروع باشد، باید فوری بوده و با سرعت متعاقب تجاوز صور گیرد،بنابراین چنانچه تجاوز انجام و پایان گرفته باشد و دفاع مدتی پس از ان صورت گیرد،دفاع مذبور مشروع تلقی نخواهد شد ،بلکه اقدام تلافی جویانه محسوب می گردد ،مگر

اینکه تجاوز و اشغال استمرار داشته باشد ،در هر حال باید توجه داشت که هر گونه

اقدام تلافی جویانه از نظر حقوق بین الملل ممنوع و مطرود است .

۵- اطلاع رسانی با شورای امنیت ،همان طوری که در ماده ۵۱ منشور ملل متحد آمده

چنانچه اقدامی به عنوان دفاع مشروع صورت گیرد باید فوراً به شورای امنیت گزارش و اطلاع رسانی شود.

البته علاوه بر شروط قبلی شرایط دیگرط نیز برای تحقق موضوع دفاع مشروع جمعی وجود دارد که باید رعایت شود از جمله:

۱- دولت قربانی باید اعلام کند که مورد تجاوز قرار گرفته است.

۲- دولت قربانی زسماً از دیگر کشورها درخواست کمک نماید.در صورت عدم رعایت این دو شرط ،وصف دفاع مشروع جمعی زایل خواهد شد.

دیوان بین المللی دادگستری درقضیه ی مداخله نظامی نیکاراگوئه در السالوادور ،دخالت آمریکا در این قضیه ،رعایت این دو شرط را برای دفاع مشروع جمعی الزامی و اجتناب ناپذیر ساخته است .

دفاع مشروع به طور جمعی و چه به طور فردی مقدمه دخالت شورای امنیت و امنیت دسته جمعی محسوب می شود . به نظر می رسد غرض از تدوین ماده ی ۵۱منشور سازمان ملل متحد ، این بوده است که تا زمانی که شورای امنیت اقدامات لازم و ضروری را برای حفظ صلح و امنیت بین امللی انجام نداده است ، دولت ها بتوانند در صورتی که مورد حمله مسلحانه قرار گرفته باشند ،به طور مقدماتی و موقتی از خود دفاع کنند .

در حفظ صلح و امنیت بین المللی، شورای امنیت به عنوان یک نیروی دولتی و عمومی عمل می کند و دفاع مشروع در حقوق بین الملل اقدامی موقت و مقدمه خاص شورای امنیت است . بنابراین نبایستی دامنه دفاع مشروع را با تفسیر موسع ،آنچنان افزایش داد که به ابزاری به منظورتوجیه جنگ ناعادلانه تبدیل شود.پر واضح است که چنین تفسیری برخلاف اهداف منشور سازمان ملل متحد خواهد بود ،هرچند که ممکن است شورای امنیت آنچنان که باید و شاید به وظایف خود عمل نکند .

(پروفسور باوت )در تفسیر موسع از دفاع مشروع ،چنین اظهار نظر کرده است که :

دفاع مشروع مندرج در منشور همان دفاع موجود در حقوق عرفی گذشته است ، یعنی دفاع مشروع پیشگیرانه ،حفظ صلح و منافع کشور و …

اما به نظر می رسد امروز چنین تفسیری اصلاً مورد قبول نیست و تنها تفسیر مورد قبول همان تفسیر مضیق است اساساً تعیین شرایط و حدود دفاع مشروع ،همگی بیانگر نیت واقعی دولت ها برای محدود نمودن دامنه اعمال این حق طبیعی است و هرگونه تفسیر گسترده ای از این تعریف و شرایط و حدودش مغایر با نیت واقعی این ماده است .اکنون دراین قسمت به مداقه پیرامون مخاصمات مسلحانه سوریه می پردازم

ماهیت بحران سوریه

بحران ۲۰۱۱م سوریه، دارای بازیگران داخلی و خارجی است که به صراحت حضور خود را در ابعاد مختلف از جمله نظامی یا مالی اعلام کرده­ اند. اما این به این معنا نیست که به دلیل این نوع دخالت­ها توسط دولت­ها در بحران سوریه، این بحران لزوما دارای ماهیت بین­‌المللی است.مخاصمه‌ مسلحانه دارای دو عنصر اساسی است: عنصر نخست، طرفین مخاصمه هستند که بایستی ماهیت آن‌ها معلوم و مشخص باشد که عبارتند از دولت‌ها و گروه‌های مسلحِ سازمان یافته یا یکی از طرفین دولت و طرف مقابل گروه‌های مسلح مخالف دولت. وضعیت اخیرالذکر معمولاً در قلمروی داخلی دولت اتفاق می‌افتد. دومین عنصر مخاصمات مسلحانه، توسل به قوای مسلح می‌باشد.

شکی نیست که بحران سوریه یک مخاصمه‌ی مسلحانه است که یک طرف آن دولت سوریه و طرف دیگر آن گروه­های مسلحی همچون داعش، جبهه النصره و ارتش آزاد می‌باشند. با این وجود برخی دولت­ها از جمله ترکیه و رژیم غاصب تنها در بعضی موارد به طور مستقیم به مواضع دولت سوریه حمله‌ی هوایی یا زمینی کرده ­اند و به طور مستقیم طرف جنگ محسوب نمی­شوند. لذا تعریف مخاصمه‌ی مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی در اینجا حائز اهمیت است.

در تعریف مخاصمات مسلحانه‌ی بین‌المللی، مادۀ ۲ مشترک کنوانسیون‌های ژنو این گونه مقرر می‌دارد: «علاوه بر مقرراتی که باید در زمان صلح به موقع به اجرا گذاشته شود، کنوانسیون حاضر در صورت وقوع جنگی که رسماً اعلام شده باشد و یا هر نوع مخاصمه‌ی مسلحانه‌ای که بین دو یا چند دولت معظمِ متعاهد بروز نماید، اجرا خواهد شد ولو اینکه یکی از دول مزبور وجود چنین مخاصمه‌ای را تصدیق ننماید».

در پی تغییر و تحولاتی که در عرصه‌ی روابط بین‌الملل رخ داد، اصل «حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خود» مورد توجه حقوق بین‌الملل موضوعه قرار گرفت. تصویب پروتکل الحاقی شماره‌ی ۲ به کنوانسیون‌های ۴ گانه‌ی ژنو در سال ۱۹۷۷م در همین راستا بوده است. این پروتکل که راجع به مخاصمات مسلحانه‌ بین‌المللی است، موجب بسط و توسعه‌ی چنین مخاصماتی شده است؛ یعنی علاوه بر جنگ‌های منظم میان دولت‌ها، مبارزه علیه سلطه‌ی استعماری، اشغال خارجی و رژیم‌های نژادپرست نیز مخاصمه‌ مسلحانه بین‌المللی قلمداد می‌شوند که در مورد بحران سوریه، تعریف اخیر موضوعیت ندارد.

از طرف دیگر، در خصوص مخاصمات مسلحانه‌ی غیربین‌المللی، مادۀ ۳ مشترک کنوانسیون چهارگانه‌ی ژنو ۱۹۴۹م و مکمل آن پروتکل الحاقی شماره‌ی ۲ به کنوانسیون‌های ژنو در سال ۱۹۷۷م مقرر کرده است که چنین مخاصمه‌ای در قلمروی یک دولت میان نیروهای مسلح حکومتی و گروه‌های مسلح غیر بین­ المللی مطابق با ماده‌ی ۱ پروتکل الحاقیِ شماره ۲ همراه با تحقق شرایطی است. گروه‌های مسلح مخالف بایستی دارای ویژگی‌هایی از جمله برخورداری از نیروهای مسلح سازمان یافته و دارا بودن یک فرمانده‌ی مسئول و نیز کنترل بخشی از قلمروی کشور باشند تا مجموع این‌ها موجب عملیات نظامی مداوم و مجتمع و نیز اجرای پروتکل حاضر گردد.

با توجه به تعریف انواع مخاصمات مسلحانه، مشخص می­شود که ماهیت جنگ سوریه، به دلیل آنکه بین دولت سوریه و دولت دیگری نیست و طرف مخاصمه، گروه‌های مسلح هستند و نیز مخاصمه در داخل مرزهای سوریه است، این مخاصمه‌ی مسلحانه، غیر بین‌المللی است که قوانین حاکم بر آن و نیز مسئولیت دولت‌ها بر این مبنا مشخص می­شود. هر چند که این جنگ می­ تواند با تفسیر موسع از تروریسم، به عنوان جنگ دولت مشروع سوریه علیه تروریسم بین‌المللی شمرده گردد.

نقض اصل حاکمیت دولت سوریه توسط کشورهای حامی تروریستها

یکی از نتایج اصل حاکمیت، عدم مداخله در امور داخلی یک دولت مستقل است. اصل عدم مداخله و اصل عدم توسل به زور به عنوان دو قاعده‌ مهم نظام‌ بخش روابط بین‌الملل که هم مبنای عرفی و هم مبنای قراردادی دارند، مانع عمده‌ای در راه هر نوع مداخله محسوب می‌شوند. اصل عدم مداخله در امور داخلی دولت­ها، به عنوان اصلی بنیادین در حقوق بین‌الملل، مبتنی بر حاکمیت، برابری و استقلال سیاسی دولت­ها است. این اصل تکلیفی حقوقی بر دولت­ها برای خودداری از دخالت در امور داخلی یکدیگر تحمیل می­کند.

هنگام تدوین منشور ملل متحد، بر اصول «تساوی حاکمیت­ها»، «منع توسل به زور» و «منع مداخله» تأکید شد. بند اول ماده‌ی ۲، تصریح می‌کند که: «سازمان ملل بر پایه‌ی اصل تساوی حاکمیت کلیه‌ی اعضای آن استوار است». مطابق بند چهارم ماده‌ی ۲ منشور ملل متحد، دولت­ها ملزم هستند که در روابط بین‌المللی خود از توسل به تهدید یا کاربرد زور خودداری نمایند. طبق بند هفت ماده‌ی ۲ منشور، «هیچ یک از مقررات مندرج در منشور، ملل متحد را مجاز نمی­دارد که در اموری که ذاتاً جزو صلاحیت داخلی هر کشوری است، دخالت نمایند و اعضا را نیز ملزم نمی‌کند که چنین موضوعاتی را تابع مقررات این منشور قرار دهند؛ لیکن این اصل به اعمال اقدامات قهریِ پیش‌بینی شده در فصل هفتم، لطمه وارد نخواهد آورد».

دیوان بین المللی دادگستری[۶] نیز به عنوان رکن قضایی بین‌المللی از بدو تشکیل، گام‌های مهمی را در زمینه‌ی تأکید بر اصل عدم مداخله به عنوان یکی از قواعد حقوق بین‌الملل برداشته که شایسته‌ی توجه و بررسی است.

دیوان بین المللی دادگستری در سال ۱۹۴۹م در قضیه‌ی «تنگه‌ی کورفو» میان آلبانی و انگلستان اظهار داشت: «دیوان حق مداخله را تنها به عنوان تجلیِ سیاست اعمال زور که همچون گذشته زمینه‌ی جدی­ ترین سوء استفاده‌ها را فراهم می ­آورد می­ داند و نمی­ تواند جایگاهی برای آن در حقوق بین الملل بیابد».

در حکم دیگری که دیوان در سال ۱۹۸۶م در خصوص قضیه‌ی «فعالیت­های نظامی و شبه‌نظامی در نیکاراگوئه و بر ضد رژیم آن کشور» (پرونده‌ی نیکاراگوئه علیه ایالات متحده آمریکا) صادر کرد، مداخله در صورت موجود بودن دو شرط، غیرقانونی تعریف شد: «نخست آن که مداخله در موضوعاتی که هر کشور در نتیجه‌ی اصل حاکمیت، مجاز به انجام آن­هاست تحمیل شود. دوم، روش مورد استفاده‌ی کشور مداخله­ گر، زورمندانه و قهرآمیز باشد. همچنین در مداخله ای که به طور قهرآمیز و با استفاده از زور صورت گرفته، باید عنصر زور و اجبار امری بارز و آشکار باشد».

با توجه به مبانی اصل عدم مداخله، می­ توان گفت که حمله نظامی ترکیه فرانسه و دیگرکشورها به بهانه واهی دفاع مشروع براساس ماده ۵۱ در بحران سوریه، نقض قواعد و قوانین بین‌المللی بوده و موجب مسئولیت بین‌المللی است.

بر اساس ماده‌ی ۳ قطعنامه ۳۳۱۴ مصوب سال ۱۹۷۴م در مجمع عمومی سازمان ملل، تهاجم یا حمله توسط نیروهای مسلح دولتی به سرزمین دولت دیگر هر چند موقت باشد و بمباران سرزمین یا استفاده از هر نوع سلاح توسط دولت علیه سرزمین دولت دیگر، بدون توجه به اعلان جنگ اقدام تجاوزکارانه به شمار می­ آید.

حمایت از گروه‌های مسلح تروریستی علیه دولت سوریه توسط برخی کشورها

در ماده‌ی ۳ قطعنامه‌ی ۳۳۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل در «تعریف تجاوز» آمده است که اعزام دسته‌ها و گروه‌های مسلح یا نیروهای غیرمنظم یا سربازان مزدور توسط و یا از جانب دولتی به منظور این که به عملیات نظامی علیه دولت دیگر، با آن چنان شدتی دست بزنند که در زمره‌ی اقدامات مذکور در فوق به شمار آید و یا درگیر شدن آن به نحو قابل ملاحظه در این‌ گونه اعمال، تجاوز محسوب می­شود.

دیوان بین‌المللی دادگستری نیز در دو رأی در خصوص حمایت­های آموزشی یا نظامی به گروه­های مسلح داخلی، به بیان نظر خود پرداخته است؛ یکی در پرونده‌ی نیکاراگوئه علیه ایالات متحده‌ی آمریکا (فعالیت‌های نظامی و شبه‌ نظامی در و بر ضد نیکاراگوئه) و دیگری، پرونده‌ جمهوری دموکراتیک کنگو علیه اوگاندا.

در رأی کنگو علیه اوگاندا، دیوان مقرر کرده است که «هر چند دیوان به این نتیجه رسید که هیچ دلیل معتبری مبنی بر این که اوگاندا، جنبش آزادی‌بخش کنگو را ایجاد کرده، وجود ندارد، اما دریافت که اوگاندا حمایت‌های آموزشی و نظامی از این جنبش به عمل آورده است. دیوان با اتکا به رای قبلی خود در پرونده‌ی فعالیت­های نظامی و شبه‌نظامی در و بر ضد نیکاراگونه تصدیق کرد که اصل عدم مداخله، دولت‌ها را از دخالت مستقیم یا غیرمستقیم با توسل یا بدون توسل به نیروهای مسلح، با هدف حمایت از یک نیروی اپوزیسیون داخلی در امور یکدیگر منع می­ کند.

بر همین اساس، فعالیت­ها و حمایت­های نظامی و آموزشی کشورهایی نظیر ترکیه اردن عربستان و برخی کشورهای غربی از تروریست­های تکفیری از منظر حقوق بین‌الملل ممنوع بوده و موجب مسئولیت بین‌المللی است.

موضوع کمک به گروه­های تروریستی از جمله النصره و داعش موضوعی است که اکثر دولت­ها به آن اذعان کرده­اند. به عبارت دیگر، کمک دولت­هایی همچون قطر، عربستان، ترکیه و رژیم صهیونیستی علیه دولت قانونی سوریه، نقض آشکار حقوق بین الملل است.

سخن آخر

با تامل دربحران سوریه و نیروهای منطقه ای و فرامنطقه ای موثر در ایجاد و طولانی شدن روند این بحران نظیر تروریستهای صادراتی و کشورهایی نظیر ترکیه عربستان و امریکا، فرانسه و انگلیس و…به منظور ساقط نمودن حکومت قانونی بشاراسد که ازمحورهای مقاومت دربرابر رژیم صهیونیستی درمنطقه استراتژیک خاورمیانه محسوب می شود بخوبی آشکار می گردد که موضوع خطیر و مهم حقوق بشر ازدیدگاه مدعیان دروغین آن فقط دارای ارزشی ابزاری است که از آن به منظوراجرای سیاستهای زیاده خواهانه و پسا استعماری و نیل به اهداف شوم خود بهره می گیرند چنانکه تروریسم نیز درتعاریف آنان ماهیتی دوگانه و متناقض دارد.مقابله با اشغالگری اسراییل غاصب و ایستادگی دربرابر سیاستهای امپریالیستی امریکا درخاورمیانه تروریسم بد و کشتار وحشیانه زنان و کودکان و ویران ساختن زیرساختهای یکی ازکشورهای حامی مقاومت توسط تروریستهای جنایتکار که ازقضا رابطه ای دوستانه و نزدیک با سراییل دارند تروریسم خوب محسوب می شود، براین اساس دفاع سوریه از حاکمیت استقلال سرزمین و مردم خود دربرابر تروریستهای خونخوار داعش،النصره و …محکوم و نقض حقوق بشر خوانده می شود اما تهاجم نظامی مکرر رژیم صهیونیستی ،ترکیه و دیگر کشورها به منظور حمایت از تروریستهای صادراتی برای سرنگونی حکومت سوریه نه تنها مداخله درامور داخلی یک کشور ثالث و تجاوز محسوب نمی گردد بلکه دراقدامی مذبوحانه و با یک عقبه رسانه ای پرطنین تلاش می شود آن را در قالب پوشش فریبنده دفاع ازحقوق بشر و دفاع مشروع درقالب ماده ۵۱ منشور ملل متحد به افکارعمومی و مردم جهان بقبولانند،نظیر توسل به واقعه خود ساخته ۱۱ سپتامبر و مبارزه با تروریسم توسط جنگ سالاران امریکا برای حمله به افغانستان و ادعای واهی وجود سلاحهای کشتارجمعی در عراق که بعد از گذشت ۱۲ سال ازتهاجم آمریکا به عراق هنوز اثری از آنها یافت نشده است.براستی چه کشورهایی آیلان سه ساله را آواره و وحشت زده به آغوش مرگ فرستادند و اکنون این چنین جانسوز برای او سوگواری می کنند؟

منابع:

۱- حمید زنگنه، «مداخلات بشردوستانه، حاکمیت دولتها»، وبلاگ شخصی، تابستان ۱۳۸۳، به آدرس زیر:
http://hamidzanganeh.blogfa.com/post-15.aspx International Court of Justice
۲- جهانگیر کرمی، شورای امنیت سازمان ملل متحد و مداخله بشردوستانه، تهران: مؤسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، ۱۳۷۵٫
۳- منشور ملل متحد

منبع: دولت بهار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: