تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۵ - ۱۱:۰۷ کد مطلب 73490

احتمال توقف عرضه کارتی بنزین؛

مدیریت‌شده‌ترین سامانه توزیع ملی در حال نابودی!

روز به روز همگام با توسعه و پیشرفت جوامع، حکومت‌ها برای مدیریت بهتر جامعه نیاز به ذخیره اطلاعات کیفی و کمی توزیع امکانات و سرمایه‌های ملی دارند؛ این امر به تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های درست‌تر آنها کمک می کند.

به گزارش سرویس اقتصادی میدان ۷۲، بیژن حاج محمدرضا در گفتگو با مهر با اشاره به فروش بنزین آزاد با قیمت ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان در جایگاه‌های سوخت کشور گفت: پس از آزاد سازی قیمت بنزین در خردادماه سال جاری، میزان فروش بنزین آزاد با توجه به ذخیره سازی بنزین در کارت‌های سوخت رقم قابل توجهی نبود.

رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور با اعلام اینکه در شرایط فعلی متوسط فروش روزانه بنزین با قیمت آزاد به ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: همزمان با افزایش فروش بنزین آزاد، میزان استفاده از کارت‌های سوخت خودروهای شخصی هم به شدت کاهش یافته است به طوری که بالغ بر ۸۰ تا ۸۵ درصد مردم به جای استفاده از کارت سوخت شخصی از کارت جایگاهداران برای خرید بنزین آزاد استفاده می کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هر کارت سوخت جایگاهداران از ذخیره ۱۰ هزار لیتر بنزین آزاد برخوردار است، اظهار داشت: برای صدور مجدد کارت‌های جایگاهداران علاوه بر پرداخت ۱۰ هزار تومان به ازای هر کارت، مدت زمانی هم برای صدور کارت طول می کشد.

وی با اشاره به محدودیت تعداد کارت‌های بنزین آزاد در جایگاه‌های سوخت، بیان کرد: در یک جایگاه در هسته مرکزی شهر تهران و یا برخی از کلان شهرهای کشور، یک کارت بنزین آزاد ۱۰ هزار لیتری تنها پاسخگوی یک روز نیاز جایگاه‌های سوخت است و صدور کارت جدید هم معمولا مشمول زمان می شود.

حاج محمدرضا با تاکید بر اینکه هر کارت بنزین آزادی که برای جایگاهداران صادر می شود، تنها در آن جایگاه مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به کد خاص و بارکد قابل استفاده در سایر جایگاه‌های کشور نیست، یادآور شد: هم اکنون به دلیل افزایش درخواست مردم با محدودیت کارت به منظور فروش بنزین آزاد روبرو هستیم که این موضوع منجر به افزایش زمان سوختگیری در اکثر جایگاه‌های کشور به‌ویژه تهران و کلان شهرها شده است.

رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور با بیان اینکه جمع آوری کارت‌های بنزین و عرضه کارتی این فرآورده‌ نفتی قطعا کاهش فساد و تخلفات را به همراه دارد، اظهارداشت: از سوی دیگر با توجه به کاهش شدید قیمت جهانی نفت و به تبع آن قیمت اکثر فرآورده های نفتی و بنزین، توجیه اقتصادی قاچاق بنزین به حداقل کاهش یافته است.

سقوط قیمت نفت و کاهش انگیزه قاچاق بنزین

وی با اعلام اینکه هم اکنون تفاوت قیمتی قابل توجهی بین بنزین عرضه شده در ایران و حتی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ترکیه وجود ندارد، گفت: هم اکنون بنزین با قیمت ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود که قیمت جهانی بنزین هم در همین محدوده بوده و از این رو توجیه اقتصادی قاچاق بنزین از ایران به کشورهای همسایه به حداقل کاهش یافته است.

حاج محمدرضا با یادآوری اینکه دولت قصد دارد در آینده و با اجرای فازهای جدید قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت بنزین را بار دیگر افزایش دهد، اظهار داشت: از این رو قطعا کارت هوشمند سوخت نمی تواند دیگر هم چون گذشته از کارآیی لازم به منظور مقابله با قاچاق سوخت برخوردار باشد، زیرا با توجه به سیاست‌های قیمتی دیگر قاچاق بنزین توجیه ندارد.

این مقام مسئول از اعلام آمادگی جایگاه‌های کل کشور به منظور حذف کارت سوخت و عرضه بدون کارت بنزین خبر داد و افزود: حذف کارت‌های بنزین دستاوردهای متعددی همچون کاهش زمان سوختگیری در جایگاه‌ها و کاهش فساد و تخلفات دارد.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون در تهران ۲۶۰ جایگاه سوخت در مدار بهره برداری قرار دارد اما باز هم شاهد وجود صف‌های طولانی پیش روی جایگاه‌ها به ویژه در ساعات پیک هستیم، تاکید کرد: پس از آزاد سازی قیمت بنزین مدت زمان سوخت گیری در جایگاه‌ها به ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در ساعات پیک افزایش یافته است.

رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور با اشاره به مشکلات متعدد کمبود جایگاه به ویژه در غرب تهران، خاطرنشان کرد: با حذف کارت‌های سوخت بدون ساخت جایگاه‌های جدید امکان ارائه خدمات به مردم با بالاترین سطح کیفی و کمی وجود دارد.

مدیریت‌شده‌ترین سامانه توزیع ملی در حال نابودی

شاید شما هم سوال بکنید این سامانه کارت سوخت به چه دردی می‌خورد؟ روز به روز همگام با توسعه و پیشرفت جوامع، حکومت‌ها برای مدیریت بهتر جامعه نیاز به ذخیره اطلاعات کیفی و کمی توزیع امکانات و سرمایه‌های ملی دارند؛ این امر به تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های درست‌تر آنها کمک میکند.

سامانه سوخت هم یکی از این سامانه‌‌هاست که چند مثال از کاربرد آن در پایین ذکر می‌ شود:

۱. میانگین مصرف روزانه (به تفکیک وسیله، محل سکونت صاحب وسیله، حجم وسیله و …)
۲. میانگین مصرف وسیله (فاصله سوختگیری خودرو، محل‌های سوخت‌گیری، …)
۳. تفکیک خودروهای محلی و غیرمحلی نسبت به پمپ جهت کسب تدبیر و تجهیز امکانات
۴. رشد یا کاهش مصرف سوخت به تفکیک وسیله و مکان سوخت‌گیری
۵. شناسایی مصرف سوخت خانوار و شناسایی تعداد خودروهای خانوار به عنوان شاخص‌های اقتصادی (توسعه‌یافتگی و ثروت و …) برای تصمیم‌گیری.

حالا قرار است این سامانه با این داده‌های ذی‌قیمت با تدبیر! دولت یازدهم از بین برود.

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    صف های طولانی در پمپ بنزین ها فراموش شده است

  2. سید جعفر شاه چراغ :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    سلام دولت پیرمردان که توان کار ندارند حداقل آثار بجا مانده از دوران احمدی نژاد را از بین می برند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: