تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۷ - ۲۲:۵۹ کد مطلب 73683

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای؛

۹ ماه تلاش جوانان ایرانی برای تولید سوخت، آمریکا را مجبور به تعامل کرد/ نفوذ آمریکا در پوشش تعامل

ظهره وند اظهار داشت: بنده دو دور در مذاکرات هسته ای حضور داشتم، به خاطر دارم که در تهران به ما گفتند حاضریم سوخت ۲۰ درصد را برای شما تامین کنیم و در این فاصله دارو و صفحه ی سوخت هم به شما می دهیم اما عمل نکردند و توجیهاتی آوردند؛ پس از آن با همت جوانان خودمان ظرف ۹ ماه صفحه ی سوختی ساختیم که باورشان هم نمی شد.

به گزارش اختصاصی میدان ۷۲، شامگاه پنجشنبه بیست و ششم شهریور ماه مسجد اعظم شهرستان اهواز میزبان همایشی با عنوان “اقتصاد مقاومتی و نفوذ استکبار بود”. همایشی که به همت شورای تبیین آرمان های انقلاب و بازخوانی خط امام و رهبری استان خوزستان برگزار گردید و در آن دکتر سید شمس الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد و دارایی و نیز دکتر ابوالفضل ظهره وند از دیپلمات های کهنه کار وزارت امور خارجه و سفیر سابق کشورمان در ایتالیا و افغانستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این مراسم دکتر ظهره وند پس از بیان مطالبی پیرامون رشادت های مردم خوزستان در طول تاریخ پر فراز و نشیب ایران زمین، به بیان سخنانی پیرامون نفوذ استکبار و در راس آن دولت آمریکا پرداختند که در ادامه به بخش هایی از آن اشاره می گردد:

ظهره وند بیان کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی دولت آمریکا به طرق گوناگون در پی مقابله ی با انقلاب اسلامی بود. از جمله ی این اقدامات جنگ تحمیلی و حوادث قبل و حین آن را می توان نام برد. پس از فروپاشی شوروی آمریکایی ها سعی در سیطره ی بر کل منطقه داشتند اما انقلاب اسلامی به عنوان یک قدرت جریانی نه تنها در مقابل آمریکا مقاومت نمود، بلکه تبدیل به مدلی برای منطقه گردید و جریانات منطقه را الهام بخشید. تحریم و بدیل سازی از دیگر اقدامات دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی بوده است؛ به عنوان مثالی از بدیل سازی می توان به موضوع پیدایش گروه طالبان اشاره نمود که پس از یک انقلاب اسلامی در افغانستان به دنبال تضعیف جایگاه انقلاب اسلامی ایران و تبدیل شدن به بدل آن را داشت. پس از ناتوانی در تحمیل طالبان آنها به دنبال بحث فشار از پایین و چانه زنی از بالا بودند تا بدین وسیله به حضور خود در منطقه و به ویژه افغانستان مشروعیت ببخشند. حمله به عراق اقدام دیگر آمریکایی ها بود تا بتوانند فشار نظامی دو طرفه به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کنند که البته پس از تحمیل هزینه های فراوان شاهد خروج همراه با بحران آن ها از منطقه شدیم. پس از این ها آمریکایی ها به قدرت نرم به منظور مقابله ی با انقلاب اسلامی در منطقه روی آوردند که از نتایج آن پیدایش گروه هایی همچون داعش و جبهه النصره است. آخرین ترفند آمریکایی ها اکنون موضوع نفوذ به ایران است که در پوشش “تعامل” به دنبال پیگیری آن هستند.

سفیر سابق کشورمان در تبیین موضوع “نفوذ در پوشش تعامل” خاطرنشان کرد: آنها در بحث هایشان با کنگره می گفتند چون نتواسنتیم موضوع هسته ای ایران را از راه های دیگر کنترل کنیم، مجبور به تعامل با ایران شدیم. این اعتراف اوباما بود که تحریم ها بر ایرانیان بی اثر بوده و آن ها هر روز وارد پیشرفت های جدیدی می شوند.

دکتر ظهره وند در ادامه افزود: این تعامل با آمریکا پالس هایی برای سایر کشورها نیز به همراه داشت، برای مثال در جریان بازگشایی سفارت ایالات متحده آمریکا در کوبا آقای کاسترو گفت که وقتی ایران به تعامل با آمریکا رسید ما نیز چاره ای جز تعامل و بازگشایی سفارت ها نداشتیم؛ در واقع می توان گفت که اولین پالس تعامل میان ایران و آمریکا در حیاط خلوت آمریکا دریافت گردید.

ایشان در ادامه به موضوع “تغییر جغرافیای سیاسی منطقه” به عنوان یکی از اهداف آمریکایی ها اشاره کردند و به طرح مثال هایی در این رابطه پرداختند: مطرح کردن بحث تجزیه ی عراق به سه قسمت، مطرح شدن تقسیم بندی سوریه به وسیله ی قدرت نرم و اختلافات داخلی نمونه ای از تلاش های دولت آمریکا به منظور تغییر جغرافیای سیاسی منطقه است که نمونه اش را در پاکستان و افغانستان عملاً تجزیه شده می بینیم؛ توجیه آنها نیز به این گونه است که بدین وسیله اولاً هویت ملی را تبدیل به هویت قومی می کنیم که موجب تعارض در مردم می شود و در ادامه مردم ناگزیر به اتکا به قدرت بیرونی می شوند.

دکتر ظهره وند در ادامه ی بررسی راه های نفوذ آمریکا به ایران تصریح کرد: نفوذ از طریق وایبر و سایر جوامع مجازی ای که از اسراییل مورد هدایت و کنترل قرار دارند، از طریق مباحث قومیتی، ایجاد دوگانگی در فضای جامعه مانند دوگانی داشتن یا نداشتن فناوری هسته ای که البته پاد زهر مورد اخیر اتکا به مقام معظم رهبری به عنوان خط هدایت ماست. ایجاد تشکیک و تفکیک در جامعه پیرامون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان تیرک خیمه ی انقلاب و… نمونه هایی از تلاش ها برای نفوذ به شمار می روند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با اثرات نفوذ فکری خاطرنشان کرد: در همین افغانستان که بنده از نزدیک شاهد بودم نفوذ در بین انقلابیون افغان کار را به جایی کشاند که توافق نامه ی استراتژیک و پس از آن توافق نامه ی امنیتی با آمریکا توسط همان انقلابیون به تصویب رسید؛ به نحوی که انقلابیون افغان و نیروهای جهادی که سابقه ی سال ها مجاهدت در کارنامه داشتند، برای امضای کاپیتولاسیون با افتخار صف می کشیدند و مخالفت های دیرهنگام آقای کرزای هم سودی نداشت.

ایشان در ادامه ایجاد ناامنی پایدار در مرزها را از برنامه های دولت آمریکا عنوان کرد و افزود: شما این روزها مرزهای ناآرام عراق و سوریه را می بینید و از سوی دیگر نیز می بینید که ۱۲۰ هزار نفر مهاجر پشت مرزها نگهداری می شوند به بهانه های مختلف در حالی که در ۱۵ سال اخیر جمهوری اسلامی ایران از بیش از ۲ میلیون افغان را پذیرایی کرده و در ایران آب از آب هم تکان نخورده است. در واقع این پشت مرز نگه داشتن ها و اقدامات مشابه برای ایجاد فشار به منظور حمله ی ناتو به سویه و ایجاد منطقه ی حائل است.

دیپلمات سابق وزارت امور خارجه در ادامه گریزی هم به موضوع هسته ای زد و عنوان نمود : بنده دو دور در مذاکرات هسته ای حضور داشتم، به خاطر دارم که در تهران به ما گفتند حاضریم سوخت ۲۰ درصد را برای شما تامین کنیم و در این فاصله دارو و صفحه ی سوخت هم به شما می دهیم اما عمل نکردند و توجیهاتی آوردند؛ پس از آن با همت جوانان خودمان ظرف ۹ ماه صفحه ی سوختی ساختیم که باورشان هم نمی شد. دشمن به دنبال ایجاد بی تفاوتی است تا جوانان و مردم چنین ظرفیت هایی و افق های والاتر و راه اصلی را فراموش کنند. تحمیل زندگی مجازی بجای زندگی حقیقی نیز به عنوان بخشی از برنامه ی نفوذ به دنبال کم کردن حساسیت ها و ایجاد حس بی تفاوتیست.

دکتر ظهره وند در رابطه با نفوذ ساختاری افزود: نفوذ به مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی و نیز ساختارهای اداری از طریق نیروهای تربیت یافته ی آن فرهنگ از دیگر برنامه هاست که نمونه اش را در افغانستان دیدیم که تحت عنوان کنفرانس بن نیروهای خودشان را تحمیل کردند؛ آقای زکی یمانی وزیر نفت سابق افغانستان می گفت حتی با کاهش قیمت نفت نیز حاضر به افزایش تولید هستیم! جالب است که از این افزایش تولید ها و کاهش قیمت ها هیچ دولتی به اندازه ی دولت آمریکا سود نمی برد به طوری که برای مثال در همین کاهش های اخیر قیمت نفت ۴۲۰ میلیارد دلار دولت آمریکا سودآوری داشته است. به خاطر دارم که ۱ جوان افغان در ابتدای ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان در مصاحبه ای گفت که منتظریم تا آمریکایی ها برای ما برج های دوقلو بسازند و در متروی کابل کارگران ایرانی به فعالیت مشغول شوند اما امروز شاهدیم که در دهه ی دوم حضور آمریکایی ها در افغانستان زمستان ها مردم افغان از سوزاندن زباله برای ایجاد گرما استفاده می کنند و در روز ۲ وعده غذا می خورند و وعده ی سوم نان خشک و چای است. حاصل آن همه پایگاه نظامی آمریکایی ها فقط توسعه ی فقر و فحشا در سراسر افغانستان بوده است. جالب است که آمریکایی ها دولت ایتالیا را به دلیل خطرناک بودن انرژی هسته ای از فعالبت در این زمینه منع می کنند اما خود دولت آمریکا در پایگاه نظامی خود در دیچنزای ایتالیا ده ها بمب اتم دارد.

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    فوق العاده بود
    درود بر دیپلمات کهنه کار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: