تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ - ۱۰:۴۶ کد مطلب 74679

روح برجام لغو تحریم‌هاست نه تعلیق

خطیب نماز عید قربان با بیان اینکه روح برجام لغو تحریم‌هاست نه تعلیق، گفت:اگر تحریم‌هالغو نشود اتفاق خاصی نیفتاده است.

به گزارش میدان۷۲ آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز عید قربان طی سخنانی با اشاره به رحلت آیت الله ابولقاسم خزعلی اظهار داشت: یاد و خاطره فقیه مجاهد آیت‌آلله خزعلی را گرامی‌می‌داریم، ایشان حقیقتاً آیتی در عشق به خدا بود.
وی با بیان خاطره ای از آیت الله خزعلی گفت: ایشان تعریف می‌کردند در زمانی که در کما بوده الطاف الهی در حق ایشان از زمان کودکی تا تبعید به ایشان گفته شده بود؛ ایشان می‌گفت من یک دوره مطالعه کتاب‌های الغدیر را نذر کرده‌ام و این مرد فضائل و کرامات زیادی را از جمله تبری و تولی داشت، زمانی که مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب انتخاب شدند ایشان با اینکه ۱۵ سال از رهبری بزرگتر بودند اما می‌گفت من روزهای اول مقید بودم کنار ایشان قرار بگیرم تا همه بدانند که ایشان مورد تأیید روحانیت قرار دارند.
خطیب نماز عید قربان در ادامه سخنان خود به آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: باید محیط آموزشی ما محیط علم و تقوا و فضائل الهی باشد نه اینکه محیط علمی را به باشگاه سیاسی احزاب و محل یارگیری آنها تبدیل کرد و این محیط را سیاست زده کرد.
آیت الله خاتمی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری گفت که ایشان فرمودند، دانشگاه باید سیاسی باشد اما سیاست زدگی در آن نباید هرگز بوجود بیاید زیرا اگر دانشگاه ما سیاست زده شود علم و دین به انزوا می‌رود؛ ما انقلاب کردیم که نهادهای آموزشی ما گل پرورش بدهند.
وی در ادامه سخنان خود به هتک حرمت رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: ما در هفته گذشته شاهد رفتار توهین آمیز به مسجدالاقصی و حضور نظامیان گستاخ این رژیم جلاد و غاصب در این مسجد بودیم که بسیار زشت است اما هیچ فریادی از جهان اسلام برنمی‌خیزد.
خطیب موقت تهران به علل ایجاد داعش اشاره کرد و گفت: دشمنان داعش را ایجاد کردند تا مسلمانان را به جان یکدیگر بیندازند، اینکه رهبر معظم انقلاب مدام می‌فرمایند وحدت جهان اسلام باید حفظ شود برای این است که این حوادث اتفاق نیفتد و امیدواریم گوش شنوایی پیدا شود.
آیت الله خاتمی همچنین در خصوص برجام نیز گفت: روح مسئله برجام و آنچه ستون فقرات است،‌ لغو تمام تحریم‌های ظالمانه دشمن است که اگر این مهم تحقق یافت مورد تأیید قاطبه ملت خواهد بود اما اگر اینگونه نشود کار بایسته در شأن ملت ایران صورت نگرفته است.
وی مسئله مهمتر از برجام را مسئله بعد از برجام دانست و افزود: آمریکا به دنبال تلقی کردن آن است که یخ‌‌های رابطه آب شده است در حالی که چنین نیست و ما ۱۸۰ درجه با آمریکا اختلاف داریم، آمریکا دشمن جهان اسلام است، آمریکا به خاطر حمایت از رژیم جلاد و غاصب صهیونیستی و حیات دادن به گروهک‌های تروریستی از جمله داعش و حمایت از جنایاتکاران در یمن،‌ بحرین و سوریه دشمن جهان اسلام است.
خطیب نماز عید قربان به نقشه بعدی آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها در حال طراحی نقشه جدیدی برای ایران هستند که بعد از تحریم‌های هسته‌ای به دنبال تحریم‌های حقوق بشری برود و هدف آنها دین ما است.
آیت الله خاتمی رمز نفرت مردم ایران از آمریکا و مشرکین را برائت از آنها عنوان کرد و گفت: برائت فقط مربوط به سرزمین منا نیست و هر مسلمانی باید از مشرکین برائت بجوید، باید مراقب بود که آمریکا از روزنه برجام نفوذ اقتصادی،‌ سیاسی و بدتر از اینها فرهنگی به کشورمان نداشته باشد.
وی با اشاره به بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفت: قانون این اختیار را به آنها داده است و رهبری نیز گفتند نمی‌شود مجلس را به حساب نیاورد لذا کسانی که در این حوزه مجلس را می‌کوبند ضد نظر قانون اساسی و ولی فقیه عمل می‌کنند.
خطیب نماز عید قربان با بیان اینکه ما دلمان از آمریکا از ۲۸ مرداد سال ۳۲ تا امروز ۱۳۹۴ خون است، تاکید کرد: آمریکا لحظه‌ای از توطئه علیه ملت ایران کوتاهی نکرده و این راز ماندگاری شعار مرگ بر آمریکا است.
آیت الله خاتمی به مناسک حج و عید قربان اشاره کرد و گفت: نام حضرت ابراهیم ۶۹ بار و در ۲۵ سوره قرآن آمده و ایشان به ۱۸ خصلت ستوده شده است، پس از بازگشت حضرت ابراهیم به مکه خداوند از ایشان خواست که فرزند خود را ذبح کند و امتحان خوبی پس داد و به تعبیر عارفی «فدیناه بذبح عظیم» امام حسین (ع) است.
آیت‌الله خاتمی با اشاره ۸ سال دفاع مقدس گفت: در ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران صداقت در ایمان خود را نشان دادند، صداقت،‌ بصیرت و نشاط این جانبازان ستودنی است و این ملت صادق است و پای جمهوری اسلامی و نظام خود ایستاده و هر شیطانی که بخواهد تعرضی به این نظام داشته باشد سیلی محکمی از این ملت خواهد خورد.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: