تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ - ۱۲:۱۰ کد مطلب 74784

آنتی اکسیدانها در جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با سن موثرند

مطالعات جدید حاکی از آن‌اند که آنتی اکسیدان ها از تعدادی از بیماری‌های مرتبط با سن پیشگیری می‌کنند.

به گزارش میدان۷۲، میوه‌ها و سبزیجات رنگ روشن، مانند گوجه فرنگی قرمز، زغال اخته، ذرت و هویج سرشار از این مواد هستند. سبزیجاتی مانند کلم پیچ و اسفناج، چای سبز، انواع توت‌ها، گیلاس و انگور، میوه‌های خانواده مرکبات، سیب و گلابی نیز مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارند.

با افزایش سن بافت‌های بدن از استرس اکسیداتیو با توجه به فرایند اکسیداسیون رنج می‌برند. استرس اکسیداتیو همان پیروزی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن ماست و به نوعی به حمله‌های بیولوژیک به ارگانیسم بدن تعبیر می‌شود. به بیان دیگر، استرس اکسیداتیو به عنوان عامل برهم زننده تعادل میان تولید رادیکال‌های آزاد و دفاع‌های آنتی اکسیدانی تعریف می‌شود. این روند به مرور زمان منجر به آسیب‌های غیر قابل برگشت و بیماری‌های مختلف می‌شود. البته اکسیداسیون یک فرایند طبیعی است و برای همه اتفاق می‌افتد. از این رو یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها برای پایین نگه داشتن سطوح رادیکال‌های آزاد و حفظ سلامتی مؤثر است.

با افزایش سن دفاع طبیعی بدن شما در برابر اکسیداسیون، رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو کمتر می‌شود. به همین دلیل محققان معتقدند سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی از بیماری‌های مرتبط با سن جلوگیری می‌کند.

آنتی اکسیدان ها طیفی از خواص درمانی را دارند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کاهش نشانه‌های پیری، به حداقل رساندن چین و چروک صورت و حفظ بافت پوست از منافع مصرف این مواد است. حتی آنتی اکسیدان ها می‌توانند از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید و بروز آفتاب سوختگی پیشگیری کنند.

منبع: سلامانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: