تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۳ - ۱۷:۳۶ کد مطلب 74868

افزایش آمار جانباختگان حادثه منا به ۲۰۰۰ نفر

رییس سازمان حج و زیارت گفت: بر اساس آخرین اعلام مسوولان عربستان سعودی تعداد جانباختگان حادثه منا حدود دو هزار نفر است.

به گزارش میدان ۷۲، سعید اوحدی با اعلام آخرین اقدامات انجام شده برای رسیدگی به وضعیت زائران آسیب دیده در حادثه منا افزود: ۱۵ نفر از مجروحان ایرانی که در بیمارستان های مکه بستری بودند، شناسایی شدند. گزیده اظهارات سعید اوحدی را در ادامه می‌خوانیم:
بی تدبیری، بی مسوولیتی و سوء مدیریت عربستان عامل وقوع حادثه منا بود و دولت ایران حقوق زائران ایران را از عربستان مطالبه می کند.

ارتش عربستان از بعد از ظهر پنجشنبه همه دسترسی ها را به مراکز درمانی قطع کرد اما صبح امروز ۲۵ نفر از مجروحان ایرانی که در بیمارستان بستری بودند، تماس گرفتند و شناسایی شدند که ۱۵ نفر آن ها اکنون در بیمارستان های مکه هستند.

از صبح جمعه چهار کمیته برای بررسی میدانی آخرین وضعیت زائران ایرانی فعال شده اند و با توجه به اینکه هنوز تعدادی از زائران ایرانی مفقود هستند کار جست و جو را ادامه می دهند؛ البته با توجه به اینکه تعداد زیادی موبایل در زیر دست و پای زائران در حادثه منا از بین رفته است، ممکن است برخی مفقودان زنده باشند و امکان دسترسی به آنان نباشد.

دو فروند هواپیما از هواپیمایی ماهان و هما برای انتقال اجساد قربانیان حادثه دلخراش منا آماده هستند و با طی تشریفات قانونی از روز دوشنبه یا سه شنبه اجساد درگذشتگان همراه با بستگان آنان به کشور منتقل می شوند.

مسوولان حاضر در مراسم حج با بستگان درگذشتگان که در کاروان ها هستند، صحبت کردند و پیام رهبر معظم انقلاب را برایشان قرائت کردند که موجب التیام آنان شد.

علاوه بر اعلام سه روز عزای عمومی در کشور در صحرای منا نیز بین حجاج سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

۳۶۵ زائر ایرانی مفقود هستند

در همین حال سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۶۵ زائر ایرانی مفقود هستند، خبر داد: امشب بعد از نماز مغرب و عشا تعدادی از جانباختگان ایرانی شناسایی و معرفی می‌شوند.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر گفت: تا دیشب ۳۹۵ زائر ایرانی مفقود بودند که ۳۰ نفر تا امروز خود را به کاروان‌هایشان معرفی کردند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: هم‌اکنون ۳۶۵ زائر ایرانی مفقود هستند. اسامی این مفقودین متعاقبا اعلام می‌شود و این بدان معنا نیست که این افراد فوت کرده‌اند بلکه امکان دارد پیدا شوند.

وی ادامه داد: سعودی‌ها به نیروهای ما اجازه شناسایی اجساد را نمی‌دهد به همین دلیل اعلام آمار تاخیر دارد.

قاضی‌عسکر تاکید کرد: امشب بعد از نماز مغرب و عشا تعدادی از جانباختگان ایرانی شناسایی و معرفی می‌شوند.

گفتنی است، روز پنجشنبه (همزمان با عید قربان) به علت ازدحام جمعیت ناشی از بسته بودن یکی راه های حرکت زائران به سمت مراسم رمی جمرات در صحرای منا، عده زیادی در زیر دست و پای جمعیت آسیب دیدند. بر اثر این حادثه حدود دو هزار نفر از بین رفتند که حدود ۱۳۱ نفرشان ایرانی بودند.

۸۵ ایرانی نیز در این حادثه مصدوم شدند که ۵۵ نفر آنها در بیمارستان ایرانی در عربستان و ۳۰ نفر در بیمارستانهای عربستان بستری هستند که ۱۵ نفر از آن ها در بیمارستان های مکه هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: