تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۴ - ۱۲:۴۹ کد مطلب 75007

باز خوانی اظهارات روحانی در مورد عربستان:

ما با عربستان برادر هستیم/ اولین تفاهم نامه امنیتی ایران و سعودی با امضای من بود

ما با عربستان برادر هستیم و قبله‌گاه مسلمانان در آن کشور است و ما رابطه بسیار نزدیک منطقه‌ای فرهنگی و تاریخی داریم، صدها ایرانی در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می‌کنند و اتباع سعودی هم به ایران سفر می‌کنند.

به گزارش میدان ۷۲، پس از انتشار خبر تجاوز به دو نوجوان ایرانی در جده، حمایت دولت سعودی از داعش، کشتار مردم مظلوم یمن و بروز فاجعه منا، انزجار ملت ایران از دولت آل سعود شدت  گرفت. در همین خصوص به بازخوانی روابط ایران و عربستان و وعده های مسئولین در چند ساله گذشته می پردازیم.

در ۲۷ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ بود که حسن روحانی در نخستین نشست خبری از بهبود روابط تهران و ریاض صحبت کرد و از برقراری روابط سیاسی با عربستان سعودی استقبال کرد.

روحانی در این نشست خبری که در در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، برقرار شد عربستانی ها را برادر خود خواند و  در پاسخ به خبرنگار الجزیره اظهار داشت: ما با عربستان برادر هستیم و قبله‌گاه مسلمانان در آن کشور است و ما رابطه بسیار نزدیک منطقه‌ای فرهنگی و تاریخی داریم، صدها ایرانی در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می‌کنند و اتباع سعودی هم به ایران سفر می‌کنند.

وی همچنین تصریح کرد: خوشحالم که اولین تفاهم‌نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی از طرف ایران با امضای بنده بود. ان‌شالله در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگان بویژه با عربستان خواهیم داشت.

روحانی به تبعیت از حامی بزرگ خود هاشمی رفسنجانی از رابطه حسنه ایران و عربستان در زمانی سخن گفت که تهران در مسائلی چون حکومت اسد در سوریه، حمایت از نوری المالکی ، برکناری حسنی مبارک و حضور نظامیان در مصر و همچنین مسئله انقلاب شیعیان بحرین، اختلاف عمیقی با سیاست های ریاض داشت.

روحانی همچنین در مراسم تقدیم استوارنامه عبدالرحمن بن غرمان الشهری، سفیر جدید عربستان سعودی، گفت: تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران بر حفظ و گسترش روابط صمیمی و برادرانه با کشورهای اسلامی و به ویژه همسایگان است و در این میان، عربستان سعودی جایگاه خاص و ویژه ای برای ایران دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران، ارتقای روابط و تعمیق تعاملات است، ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران در دوره پیش رو خواهان گسترش روابط با کشور برادر و دوست خود عربستان سعودی در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری و تبادل نظر در تمام مسائل منطقه ای و بین المللی است.

سفیر  عربستان سعودی نیز در گفت و گو با روحانی، گفت: رویکردهای دولت جدید ایران چشم انداز و افق جدیدی را در روابط دو کشور گشوده و ملت و مقامات عربستان سعودی برداشت های مثبتی از این رویکرد جدید دارند.
وی تاکید کرد:  به طور مسلم با اراده قوی‌ای که در مقامات دو کشور برای توسعه مناسبات وجود دارد بی تردید روابطی صمیمی و برادرانه بین دو کشور شکل خواهد گرفت که وحدت واقعی و تاریخی میان ایران و عربستان را محقق خواهد کرد.

 

 1. عباس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  و همچنان برادر بمانید

 2. احمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  بیچاره دروغگو

 3. عبدالله :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  اقایان اختیاردارند اماباملت باامام وخط نورانی امام خیر بلکه دشمنند ایا شهادت چندصد زائر درجوار حریم امن الهی بابرادری راست می اید حضرت روح الله می فرماید اگرمامی خواستیم پرده ازچهره ال سعود برداریم به اینخوبی نمی توانستیم برداریم اری اقای محمدهاشمی هم فرخمودند دولت عربستان در فاجعه منا بی تقصیراست ایااین دوستی است که قریب ۲۰۰۰حاجی رادرجوارامن الهی به شهادت برسانند اما اقایان هنوز ادعای برادر دارنداین گونه حرفها وعملکردها درذهن ملت شریف هست وخواهد ماند وملت به خوبی قضاوت خواهدکردودروقتشجواب اقایان راخواهد به خوبی اللهم اجعل غواقب امورناخیرا

 4. حمید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  این سعودی ها برادر کشای قهارین!
  مواظب خودت باش حاج حسن!؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: