تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ - ۱۱:۱۱ کد مطلب 75121

احترامی که باسپورت ایرانی برنگشت؛

رد درخواست ظریف برای ملاقات با وزیر خارجه سعودی

در حالیکه اخیرا عربستان از صدور ویزا نه برای مردم عادی، بلکه برای وزیران دولت تدبیر و امید خودداری کرده، گفته می شود با درخواست ظریف برای ملاقات با وزیر خارجه سعودی نیز مخالفت شده است.

به گزارش میدان ۷۲، در حالی که بسیاری از خانواده های ایرانی به علت بی کفایتی دولت عربستان در فاجعه خونین منا عزادار شده اند و مقامات آل سعود نیز در کمال گستاخی به مقام عالی دولت ایران ویزای ورود به عربستان نداند و دکتر روحانی به همراه وزیر امور خارجه کشورمان در سفر تشریفاتی در نیویورک حضور دارند.

پیش از این ﻣﻌﺎﻭﻥ ﻋﺮﺑﯽ ﻭ ﺁﻓﺮﯾﻘﺎﯼ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﻋﻼﻡ ﮐﺮﺩه بود ﮐﻪ ﻣﻘﺎﻡ ﻫﺎﯼ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﺑﺎ ﺑﻬﺎﻧﻪ ﺟﻮﯾﯽ ﺍﺯ ﺩﺍﺩﻥ ﻭﯾﺰﺍ ﺑﻪ ﻭﺯﯾﺮ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﮐﻪ ﻗﺼﺪ ﻋﺰﯾﻤﺖ ﺑﻪ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﺩﺍﺷﺖ ، ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩﻧﺪ.

از سوی دیگر روزنامه الحیات چاپ لندن به نقل از برخی منابع نوشت که ظریف شفاها خواستار برگزاری نشست با عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان شده است، اما به زعم این روزنامه این درخواست با نوعی تکبر همراه و نابجا بوده است.

این منابع همچنین مدعی شدند که طرف ایرانی این درخواست را به شیوه معمول که متضمن برنامه‌های مشخص باشد، مطرح نکرده است، بلکه این درخواست فقط مربوط به بررسی حوادث حج بوده و ربطی به امور سیاسی مربوط به مسائل منطقه مانند سوریه و یمن نداشته است و لذا عربستان این درخواست را نپذیرفته و با آن موافقت نکرده است.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان پس از دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در نیویورک و در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به زعم خود از ایران خواست تا از این حادثه بهره برداری سیاسی نکند.

این درحالی است که گفته می شود تجمع اعتراض آمیز دانشجویان ایرانی در برابر سفارت عربستان به دلیل عدم صدور مجوز از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران لغو شده است.

 

 1. محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 13 Thumb down 1

  حتی عربستانی ها هم تره برای وزیر ما خورد نکردن.

  تنها جلوه ای که آقای ظریف به دیپلماسی ما داد خنده و دست دادن با غرب بود که اسمش را عزت گذاشتند !

 2. محمدیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  من پاسپورت قبلیمو میخوام

 3. نورعلی توکلی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  یا اگر عربستان ایکاروبرخورد را باکشورهای اروپایی یاامریکایی میکردند ازاومی گذشتند چهار روزه نه ویزا به مقامات ایران میدن ونه جواب درست وحسابی میدن اگه چندی قبل که اون حرکت زشت را با دوجوان ایرانی کردند ایران برخورد میکرد این وهابی کثیف جرات این برخورد رانداشت چرا حیثیت ایرانی به این راحتی فروخته شود اگه جای ما اروپایی یاامریکایی بودن خاک عربستان را زیرورومیکردن وچهبی ارزش شدیم که ویزا به مقامات ایرانی نمیدن

 4. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 1

  …………. این بود اعتبار پاسپورت ایرانی؟؟؟!!! فقط خاله بازی می کنن. عراقچی در ژنو از جان کری عکس می گیره و حسین فریدون (برادر روحانی) در نیویورک از یکی از سران خبیث کشورهای عربی. این نهایت دیپلماسی ………….خود ژنرال بین است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: