تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶ - ۱۴:۲۶ کد مطلب 75272

رونمایی هاشمی رفسنجانی از خاطره جدید:

آدم‌های تازه وارد نمی‌فهمند/ امام به من گفت که جام زهر شیرین شد!

هاشمی رفسنجانی گفت: حالا آدم‌های تازه وارد نمی‌فهمند و درباره قطعنامه می‌گویند که جام زهر به امام نوشاندند. در حالی که امام گفت جام زهر برای من جام شیرین شد چرا که می‌بینم کشور به سمت توسعه و پیشرفت می‌رود و اسرا آزاد می‌شوند.

به گزارش میدان ۷۲، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز دوشنبه در دانشگاه علوم تحقیقات برگزار شد، اظهار داشت: بنا بود ما ابتدا جشن شروع سال تحصیلی، برنامه دفاع مقدس و جلسه‌ای به مناسبت فاجعه منا را جدا برگزار کنیم اما ترکیب برنامه‌های فعلی کار درستی بود و همه اینها به یکدیگر شباهت دارد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پس از فاجعه منا عنوان جشن از این مراسم برداشته شد، ادامه داد: فاجعه منا اشک‌ریزان ماست و دل انسان را خون می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به ابراز احساسات برخی حضار نسبت به وی گفت: بنده خود را یک فرد معمولی و یک انسان روستایی که در روستا بزرگ شده و به شهر آمده و درس خوانده و در کارهای سیاسی اجتماعی کار کرده و در مسئولیت‌ها خدمت و خطا کرده است، می‌دانم و شما نسبت به بنده لطف دارید.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد با تصمیمات امام راحل محبوب شد و در دوران دفاع مقدس تیزبینی و خداجویی امام بود که باعث شد ما دفاع مقدس را به خوبی پیش ببریم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد‌: دانشگاه آزاد از ضروری‌ترین نیازهای جامعه ما بود و امام اگر لطف نمی‌کردند در آن زمان که افکار عمومی همه چیز را دولتی می‌خواست این اتفاق نمی‌افتاد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه ما شاگردی از شاگردان امام هستیم به طولانی‌ترین جنگ علیه ایران اشاره کرد و افزود: ویژگی‌های این دفاع مقدس بسیار مهم است چرا که وقتی جنگ آغاز شد جمهوری اسلامی آمادگی ورود به جنگ را نداشت.

وی افزود: در آن زمان جمهوری اسلامی یک نهال کوچکی بود و از سوی دیگر بدنه ارتش ما در دوران مبارزه بیش از حکومت شاه به مردم توجه داشت و به هر حال این ارتش در حالت تصفیه بود در حالی که در انقلاب‌های معمولی فورا ارتش را منحل و ارتش جدید درست می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی به دنبال چنین رویکردی نبود و ما می‌خواستیم انسان‌سازی کنیم، خاطرنشان کرد: بنابراین ما همه بخش‌های اداری و غیر اداری رژیم سابق را نگه داشتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه روحیه انقلابی برای دوره جدید ضروری بود، یادآور شد: در کنار نهادهای قبلی نهادهای جدیدی همچون سپاه، بسیج، جهاد سازندگی و دادگاه انقلاب تاسیس شد و آنها نیز قطعا مشکلات خود را داشتند.

وی با اشاره به نقش مردم و انتخابات در ساختار جمهوری اسلامی افزود: اگر کسانی می‌خواهند انتخابات روح خود را نداشته باشد، جرائمی است که مرتکب می‌شوند اما مجلس، ریاست جمهوری و حتی انتخاب رهبری در کشور ما انتخاباتی است و شورای شهر و روستا در همه جا با انتخاب مردم صورت می‌گیرد.

هاشمی رفسنجانی این ساختار نظام را کاملا مردمی و متکی به قانون اساسی دانست و ادامه داد: زمانی که هنوز نظام به درستی شکل نگرفته بود اختلاف نظرهایی به وجود آمد و این در هر انقلابی مانند انقلاب فرانسه طبیعی بود اما امام این اختلافات را کنترل می‌کرد و زمانی که جنگ شروع شد رئیس‌جمهور با نهادهای جدید سازگاری نداشت و ما هنوز اسلحه‌های خود را که از زمان حکومت سابق مانده بود نشناخته بودیم.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اظهار داشت: دشمن فکر می‌کرد مانند جنگ دوم جهانی که به آسانی رضاخان را بردند می‌توانند دوباره همین کار را بکنند و دیوانه‌ای مانند صدام را پیدا کردند که او ارتش مجهزی داشت و وارد ایران شد و این در حالی بود که تمام قدرت‌های دنیا از شرق تا غرب و ارتجاع پشتیبان صدام بودند.

وی با تاکید بر اینکه ایران تنهای تنها وارد جنگ ناخواسته شد، ادامه داد: ما در مجلس نشسته بودیم و کارهای خود را انجام می‌دادیم که یک باره صدای غرش هواپیماها و انفجار را شنیدم و دشمن ۱۱ پایگاه نظامی ما را بمباران کرد و گفتند که ما به سمت تهران می‌رویم و هدف جنگ آنها نیز همین بود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به تشکیل جلسه ستاد جنگ یادآور شد: در آن جلسه فرماندهان از ما خواهش کردند که مبادا آتش‌بس را بپذیریم و از ما خواستند که اجازه دهیم آنها از ارتش و حیثیت خود دفاع کنند. از این رو آنها در روز بعد با ۱۵۰ پرواز عقبه ارتش عراق را نابود کردند و تا امروز نیز نابود است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این مسئله که در آن زمان سپاه نهاد کوچکی بود و بسیج هم فرمان تشکیلش تازه صادر شده بود، افزود: ما واقعا مظلومانه وارد جنگ شدیم اما با این حال تلفات ما از تلفات عراق کمتر بود و در حالی که ما کمتر از ۲۰۰ هزار شهید دادیم عراق حدود ۸۰۰ هزار کشته داد؛ امام فرمانده طراح و هدایتگر جنگ بودند و ما کارهای میدانی را انجام می‌دادیم و خداوند هم بهترین نصرت را به ما داد و پیروزی را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: این پیروزی بهتر از پیروزی بود که ما به بغداد می‌رفتیم و آن را می‌گرفتیم، امام که ما به می‌گفت شما به جنگ مردم عراق نروید و ما اگر می‌خواستیم جایی را موشک بزنیم طبق دستور امام در ۴۸ ساعت قبل از آن به مردم اطلاع می‌دادیم.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به روند پایان جنگ خاطرنشان کرد: خداوند در زمان مناسب ما را توسط عقلای کشور به این نتیجه رساند که دیگر نباید جنگ را ادامه دهیم و زمانی که آمریکا آمد و از طرف دیگر به عراق سلاح شیمیایی دادند و ممکن بود شهرهای ما را بمباران شیمیایی کند، ما به دنبال دفاع بودیم.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: دشمن که فکر می‌کرد ما به دلیل ضعف خود قطعنامه را پذیرفته‌ایم در آخر جنگ دو حمله بزرگ علیه ایران را ترتیب داد و در هر دو منطقه شکست خورد و از سوی دیگر ما به خاطر شهامت و خون شهدای خود توانستیم قطعنامه را اصلاح و به نفع خودمان کنیم و از این رو صدام متجاوز شناخته و ما پیروز شدیم در حالیکه اگر بغداد را می‌گرفتیم اینگونه نمی‌شد و بعد از چند سال عراق ما را به عنوان خارجی نمی‌پذیرفتند.

وی تصریح کرد: همین الان که ما برای کمک به مردم عراق و مبارزه با تروریسم به این کشور رفته‌ایم و در زمینه‌های سوخت و پزشکی و مسائل اینچنینی به آنها کمک می‌کنیم سر و صدا بلند شده و عراقی‌ها می‌گویند چرا ایران اینقدر نفوذ دارد. حتی اوباما نیروهای قبلی را که وارد عراق شده بودند سرزنش کرده و گفته بود که شما در حالی که تریلیون دلار برای عراق خرج کردید اما در نهایت عراق آزاد شده را به دست ایران دادید،‌حال باید پرسید کدام یک نصرت است.

هاشمی رفسنجانی یادآور شد: من به عنوان فرمانده جنگ وقتی وارد بغداد شدم ارتش صدام برای ما رژه رفت و اینها پیروزی محسوب می‌شود چرا که ما با عزت وارد شدیم اما حالا آدم‌های تازه وارد نمی‌فهمند و درباره قطعنامه می‌گویند که جام زهر به امام نوشاندند. در حالی که امام گفت جام زهر برای من جام شیرین شد چرا که می‌بینم کشور به سمت توسعه و پیشرفت می‌رود و اسرا آزاد می‌شوند.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پس از جنگ ما عادلانه‌ترین کار را کردیم و برای جوانانی که در این ۸ سال از تحصیل عقب مانده و به جنگ رفتند سهمیه دادیم تا به دانشگاه بیایند و این کار بسیار بزرگی بود و در حال حاضر طبق آمار اعلام شده ۲۴۰ هزار نیروی ایثارگر در دانشگاه آزاد درس می‌خوانند که این نتیجه همان تصمیم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما در دفاع مقدس مظلومانه جنگیدیم و پیروز واقعی شدیم اما برخی نق می‌زنند ولی به هر حال این مسئله همه جا است و اینجا ما آزادی داریم و هر کسی نظر خود را می‌گوید.

وی با اشاره مجدد به حادثه منا اظهار داشت: من پس از اصلاح رمی جمرات که برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی وسعت آن را زیاد کرده بودند، به آنجا رفتم. بنابراین این اتفاق عجیب و قریب قابل قبول نیست و من زمانی که بخشی از فیلم مربوط به این حادثه را دیدم چشم خود را بر روی این کشتار بستم، کشتار نمی‌توانم بگویم، خوشبختانه تعداد زنان کم بود اما شنیدم خیلی‌ها در آن میان زنده اما بیهوش بودند.

هاشمی رفسنجانی افزود:‌ما هنوز درست نمی‌توانیم درست آمار دهیم و این اتفاق فاجعه بدی بود و تازه مصیبت ما بعد از این شروع می‌شود لذا امیدواریم این درسی باشد که دیگر تکرار نشود چرا که از سال آینده قرار است ۵ میلیون حاجی به حج برود در حالی که امروز تنها ۲ میلیون بودند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد به مسئله دانشگاه آزاد پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دانشگاه آزاد شروع به تحصیل کردند و بخش مهمی از آن در مقاطع بالا و تکمیلی است

وی تاکید کرد: در دو سال اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری ما دانشگاه آزاد را از دست کسانی که نباید دانشگاه آزاد دست آنها باشد به زور پس گرفتیم؛ این ثروت عظیم مال هیچ کسی نیست و این جا کسی سهام و مالکیت ندارد وهیأت امنا نیز حق مالکیت ندارد و فقط از حق تعیین سیاست برخوردار است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در همین مجلس که مزاحمت‌هایی را ایجاد کرده وقتی که دیروز آقای میرزاده به مجلس رفته بود از وی خواسته بودند که مقاطع تکمیلی را تقویت کند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد نیاز بعدی پس از تحصیل را اشتغال عنوان کرد و با اشاره به تحریم‌ها گفت: دولت حقوق کارکنان خود را نیز به زحمت می‌دهد و یارانه‌ها نیز به دولت تحمیل شده که پول آن از فروش نفت به دست نمی‌آید و دولت از نظر مالی وضعش بسیار بد است. لذا اگر برجام تمام و تحریم‌ها برداشته شود دولت کم‌کم عقب‌ماندگی خود را جبران می‌کند اما دانشگاه آزاد به اقیانوس مردم متصل و این همیشگی است.

وی افزود:‌ ما از کشورهای مختلف از جمله عراق و اردن درخواست تاسیس دانشگاه آزاد داشته‌ایم که انشاءالله بعد از رفع مشکلات داخلی باید به آن سمت حرکت کنیم اما در حال حاضر ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان ما بسیار مهم است؛‌ما در این زمینه کار آسانی در پیش داریم که شرکت‌های دانش‌بنیان را که متکی به سیاست‌های کشور بوده و باید توسعه دانش‌محور باشد.

هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: سرعت عمل اداره دانشگاه آزاد خوب نیست که احتمالا این به خاطر گستردگی این دانشگاه است که کارها باید الکترونیکی شده و آئین‌نامه‌های دست و پا گیر حذف شود. در حال حاضر نیز ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده رئیس‌جمهور آقای روحانی است که می‌توانند کار ما را درست کنند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد در پایان افزود: البته آقای میرزاده جزو مدیران پرسرعت ما بودند که در زمان جنگ و دولت به عنوان کلید از ایشان کمک می‌گرفتیم و فکر می‌کنیم مشکلات فعلی ناشی از مقررات است.
منبع: فارس

 1. اصلاح طلب :
  آیا موافقید؟ Thumb up 12 Thumb down 6

  اولا در قطعنامه ۵۹۸ متجاوز بودن عراق ذکر نشده وده هاو صدها دلیل دیگر به همین خاطر امام آنرا به جام زهر تشبیه کردند اکبر سفسطه میکنندو بدون سند حرف میزنن

  • mjs :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   لطفا متن زیر را با دقت بخوانید و بعد قضاوت کنید:
   یکی از مهمترین عواملی که باعث پذیرفتن این قطعنامه از سوی رهبر ایران شد، نامهٔ محرمانه محسن رضایی(فرمانده وقت سپاه پاسداران) به امام خمینی بوده است. در بخشی از این نامه آمده است:

   … تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم، ممکن است در صورت داشتن وسائلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال ۱۳۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و ۳۰۰۰ قبضه توپ و ۳۰۰ هواپیمای جنگی و ۳۰۰ هلیکوپتر باشیم و قدرت ساخت مقدار قابل توجهی از سلاحهای لیزری و اتمی که از ضرورتهای جنگ در آن موقع است را داشته باشیم، می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی انجام دهیم.

   و در ادامه:
   نامه محرمانه امام خمینی درباره پذیرش قطعنامه ۵۹۸ خطاب به مسئولان لشکری و کشوری:

   «…… حال که مسئولان نظامی ما اعم از ارتش و سپاه که خبرگان جنگ می‌باشند، صریحاً اعتراف می‌کنند که ارتش اسلام به این زودی‌ها هیچ پیروزی به دست نخواهند آورد و نظر به این که مسئولان دلسوز نظامی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی از این پس جنگ را به هیچ وجه به صلاح کشور نمی‌دانند و با قاطعیت می‌گویند که یک دهم سلاحهایی را که استکبار شرق و غرب در اختیار صدام گذارده‌اند به هیچ وجه و با هیچ قیمتی نمی‌شود در جهان تهیه کرد و با توجه به نامه تکان دهنده فرمانده سپاه پاسداران که یکی از ده‌ها گزارش نظامی سیاسی است که بعد از شکست‌های اخیر به اینجانب رسیده و به اعتراف جانشینی فرمانده کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه یکی از معدود فرماندهانی است که در صورت تهیه مایحتاج جنگ معتقد به ادامه جنگ می‌باشد و با توجه به استفاده گسترده دشمن از سلاحهای شیمیایی و نبود وسائل خنثی کننده آن، اینجانب با آتش‌بس موافقت می‌نمایم و برای روشن شدن در مورد اتخاذ این تصمیم تلخ به نکاتی از نامه فرمانده سپاه که در تاریخ ۶۷/۴/۲ نگاشته‌است اشاره می‌شود….


   …. شما عزیزان از هر کس بهتر می‌دانید که این تصمیم برای من چون زهر کشنده‌است ولی راضی به رضای خداوند متعال هستم و برای صیانت از دین او و حفاظت از جمهوری اسلامی ایران اگر آبروئی داشته باشم خرج می‌کنم، خداوندا ما برای دین تو قیام کردیم و برای دین تو جنگیدیم و برای حفظ دین تو آتش‌بس را قبول می‌کنیم….

   ….. گفتم جلسه‌ای تشکیل گردد آتش‌بس را به مردم تفهیم نمایند. مواظب باشید ممکن است افراد داغ و تند با شعارهای انقلابی شما را از آنچه صلاح اسلام است دور کنند، صریحاً می‌گویم باید تمام همتتان در توجیه این کار باشد. قدمی انحرافی حرام است و موجب عکس العمل می‌شود. شما می‌دانید که مسئولان رده بالای نظام با چشمی خونبار و قلبی مالامال از عشق به اسلام و میهن اسلامی‌مان چنین تصمیمی گرفته‌اند خدا را در نظر بگیرید و هر چه اتفاق می‌افتد از دوست بدانی….»

  • mjs :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   پس از ۱۱ سال از آغاز جنگ و سه سال بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ از سوى ایران، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد در ۱۸ آذر ۱۳۷۰ عراق را آغازگر جنگ با ایران اعلام کرد.
   اعلام متجاوز بودن عراق از سوى جامعه بین‌المللى، گرچه بسیار دیر اعلام شد اما از پیروزى‌هاى مهمى است که در تاریخ کشورمان به عنوان حاشیه‌اى بر حماسه عظیم ملت ایران در دفاع مقدس ثبت شد.

 2. محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 5

  ما نیز باید حاج آقارا مجبور کنیم تا جام زهر را سر بکشد و به قوانین بین الملل از جمله قوانین حقوقی احترام گذاسته و موضوع پرونده دادگاه میکونوس را خود شخصا حل کند. تا بحال بخاطر ایشان چندین قطعنامه نقض حقوق بشر بر علیه ایران صادر شده است.
  سر کشیدن جام زهر توسط حاجی بمعنی چند سال زندگی دز آلمان است.

 3. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 3

  باز آمد بوی خاطره

 4. صياد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 4

  باد امد وبوی عنبر اورد

  اکبر امد و باز خاطره اورد

 5. محی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 4

  آقای هاشمی بلاخره یکی از مصادیق کسانی را که گفته بود ((تا دیروز در روستاهایشان قدم میزدند و امروز انقلابی شده اند )) را به مردم معرفی کرد !!!! خودش !!!

 6. mjs :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  باید بگم فرمایشات حضرت آیت ا… هاشمی خیلی مودبانه تر از حرفهای سخیف دولتمردان ۸ سال گذشته و ارباب همه آنها یعنی احمدی نژاد است.به عنوان مثال:
  ۱- می گویند قطعنامه می دهیم، خوب قطعنامه بدهید، آن قدر قطعنامه بدهید که بشود چهار هزار تا، بابا دیگر آن ممه را لولو برد … اون که عددی نیست، گنده تر از اون هم عددی نیستند؛ بگذارید این جمله را بگم که آن ته چیزی که آنها را می سوزاند چیست؟، بابا جان! آب را بریز همون جایی که می سوزد. چرا آب را جای دیگری می ریزید؟ ( امرداد ۱۳۸۹)
  ۲- آن ‌زمان ‌ملت ایران درسی به آنها داد که تا ابد آن‌را فراموش نخواهند کرد؛ حالا که پشم و پیل همه آنها ریخته است. اگر خیلی عرضه دارید، اوضاع کشورهای خود را جمع و جور کنید و به ملت‌های خود برسید؛ شما ‌نمی‌توانید آب بینی‌ خود را بالا بکشید. (آبان ۱۳۸۹)
  ۳- بعضی ها قیافه روشنفکری می‌گیرند اما به اندازه بزغاله هم از دنیا فهم و شعور ندارند. (آبان ۱۳۸۷)
  ۴- در انتخابات ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند حالا ۴ تا «خس و خاشاک» در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند. (خرداد ۱۳۸۸)
  و …………
  الان قضاوت با شما

 7. mjs :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  لطفا متن زیر را با دقت بخوانید و بعد قضاوت کنید:
  یکی از مهمترین عواملی که باعث پذیرفتن این قطعنامه از سوی رهبر ایران شد، نامهٔ محرمانه محسن رضایی(فرمانده وقت سپاه پاسداران) به امام خمینی بوده است. در بخشی از این نامه آمده است:
  … تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم، ممکن است در صورت داشتن وسائلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال ۱۳۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و ۳۰۰۰ قبضه توپ و ۳۰۰ هواپیمای جنگی و ۳۰۰ هلیکوپتر باشیم و قدرت ساخت مقدار قابل توجهی از سلاحهای لیزری و اتمی که از ضرورتهای جنگ در آن موقع است را داشته باشیم، می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی انجام دهیم.

  و در ادامه:

  امه محرمانه امام خمینی درباره پذیرش قطعنامه ۵۹۸ خطاب به مسئولان لشکری و کشوری:

  «…… حال که مسئولان نظامی ما اعم از ارتش و سپاه که خبرگان جنگ می‌باشند، صریحاً اعتراف می‌کنند که ارتش اسلام به این زودی‌ها هیچ پیروزی به دست نخواهند آورد و نظر به این که مسئولان دلسوز نظامی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی از این پس جنگ را به هیچ وجه به صلاح کشور نمی‌دانند و با قاطعیت می‌گویند که یک دهم سلاحهایی را که استکبار شرق و غرب در اختیار صدام گذارده‌اند به هیچ وجه و با هیچ قیمتی نمی‌شود در جهان تهیه کرد و با توجه به نامه تکان دهنده فرمانده سپاه پاسداران که یکی از ده‌ها گزارش نظامی سیاسی است که بعد از شکست‌های اخیر به اینجانب رسیده و به اعتراف جانشینی فرمانده کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه یکی از معدود فرماندهانی است که در صورت تهیه مایحتاج جنگ معتقد به ادامه جنگ می‌باشد و با توجه به استفاده گسترده دشمن از سلاحهای شیمیایی و نبود وسائل خنثی کننده آن، اینجانب با آتش‌بس موافقت می‌نمایم و برای روشن شدن در مورد اتخاذ این تصمیم تلخ به نکاتی از نامه فرمانده سپاه که در تاریخ ۶۷/۴/۲ نگاشته‌است اشاره می‌شود….


  …. شما عزیزان از هر کس بهتر می‌دانید که این تصمیم برای من چون زهر کشنده‌است ولی راضی به رضای خداوند متعال هستم و برای صیانت از دین او و حفاظت از جمهوری اسلامی ایران اگر آبروئی داشته باشم خرج می‌کنم، خداوندا ما برای دین تو قیام کردیم و برای دین تو جنگیدیم و برای حفظ دین تو آتش‌بس را قبول می‌کنیم….

  ….. گفتم جلسه‌ای تشکیل گردد آتش‌بس را به مردم تفهیم نمایند. مواظب باشید ممکن است افراد داغ و تند با شعارهای انقلابی شما را از آنچه صلاح اسلام است دور کنند، صریحاً می‌گویم باید تمام همتتان در توجیه این کار باشد. قدمی انحرافی حرام است و موجب عکس العمل می‌شود. شما می‌دانید که مسئولان رده بالای نظام با چشمی خونبار و قلبی مالامال از عشق به اسلام و میهن اسلامی‌مان چنین تصمیمی گرفته‌اند خدا را در نظر بگیرید و هر چه اتفاق می‌افتد از دوست بدانی….»

 8. mjs :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  لطفا متن زیر را کامل بخوانید بعد قضاوت کنید:

  یکی از مهمترین عواملی که باعث پذیرفتن این قطعنامه از سوی رهبر ایران شد، نامهٔ محرمانه محسن رضایی(فرمانده وقت سپاه پاسداران) به امام خمینی بوده است. در بخشی از این نامه آمده است:

  … تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم، ممکن است در صورت داشتن وسائلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال ۱۳۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و ۳۰۰۰ قبضه توپ و ۳۰۰ هواپیمای جنگی و ۳۰۰ هلیکوپتر باشیم و قدرت ساخت مقدار قابل توجهی از سلاحهای لیزری و اتمی که از ضرورتهای جنگ در آن موقع است را داشته باشیم، می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی انجام دهیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: