تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶ - ۱۸:۲۶ کد مطلب 75322

جمعیت ایران با سرعتی بیشتر از نرم جهانی به سمت پیری پیش می‌رود

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: جمعیت ایران به علت دو رویکرد تک فرزندی و افزایش فوت‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار با سرعتی بیشتر از نرم جامعه‌های پیشرفته جهان به سمت پیری پیش می‌رود.

به گزارش میدان۷۲، نشست خبری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به مناسبت هفته ملی سالمندان عصر امروز برگزار شد.

شکرالله سلمان‌زاده اظهار داشت: فرآیند پیری جزئی از زندگی بشر بوده که با اقدامات بهداشتی و رعایت نکات پیشگیرانه از بیماری‌ها می‌توان این دوران را لذت‌بخش کرد.

وی افزود: طرح‌هایی در نظام تحول سلامت کشور وجود دارد که در آن از بدو تولد و یا حتی پیش‌از آن جهت سلامتی و تندرستی فرد در طول زندگی حتی در مرحله پیری برنامه‌ریزی می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: طرح‌های پیشگیرانه ابتلا به بیماری و جلوگیری از پیری زودرس به مراتب بهتر از راه‌های درمانی است و باید افراد جامعه به‌گونه‌ای آموزش ببینند تا در دوران پیری نیز از کارافتاده نشوند.

وی عنوان کرد: جمعیت دنیا به دلیل تغییر رویکرد تک فرزندی به سبب صنعتی شدن جوامع و همچنین افزایش میزان بیماری‌های غیرواگیردار به سمت پیری رفته و این امر در ایران از نرم جهانی بالاتر است.

شکرالله سلمان‌زاده اظهار داشت: برنامه‌های ملی سلامت سالمندان در خوزستان به‌زودی اجرایی می‌شود که در آن توجه به سلامت و رفاه سالمندان به منظور بهره‌گیری از ذخائر و گنجینه‌های مهم تجربه کشور انجام می‌شود.

وی افزود: در این برنامه‌ها شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی و همچنین ارائه خدمات ویژه به سالمندان به صورت ادغام یافته آموزش داده شده و از آنان به صورت ویژه حمایت می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: کمیته‌های ویژه‌ای نیز به ریاست استاندار خوزستان و همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: دبیر اجرایی برنامه‌های ابلاغی به منظور دوره سالمندی بدون معلولیت و دیگر برنامه‌های ویژه سالمندان به عهده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز خواهد بود.

شکرالله سلمان‌زاده اظهار داشت: دوره‌های غربالگری سالمندان به منظور کنترل فشارخون،دیابت،سوء تغذیه،تشخیص انواع سرطان‌های پستان و دستگاه‌های گوارشی،پوکی استخوان،بی‌اختیاری ادرار،بیماری‌های عفونی و زوال عقل انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین با همکاری‌هایی که با صداوسیما و آموزش‌وپرورش و دیگر نهادهای فرهنگی شده باید به کودکان و جوانان کشور بگوییم که احترام به سالمندان واجب است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: سالمندان گنجینه‌های تجربه هستند و باید از ظرفیت آنان به بهترین شیوه و با احترام ویژه‌ای استفاده شود.

وی عنوان کرد: شهرداری‌ها نیز با ایجاد فضاهای مخصوص به سالمندان باید سبب ارزش نهادن به قشر سالمند دارای ارزش شود.

سلمان‌زاده در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر وضعیت نامناسب خانه‌‌های سالمندان در خوزستان، اظهار داشت: به‌زودی طرحی به عنوان چارت بهداشتی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد که در آن مسئولان بهداشتی خوزستان به عملکرد سازمان‌های بهزیستی در رعایت نکات بهداشتی خانه‌های سالمندان خوزستان به صورت مستقیم نظارت می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین از ایجاد مهدهای سالمندان، آموزش احترام و رفتار با سالمندان، درمانگاه‌های تخصصی سالمندان و دیگر طرح‌های خدماتی و رفاهی برای سالمندان خوزستانی در آینده نزدیک خبر داد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: