تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ - ۱۱:۴۶ کد مطلب 75434

روایت ضرغامی از اختلاف با احمدی‌نژاد درباره قیمت گوشت

وی گفت: آن‌قدری که سایت‌های اصول‌گرا از ما انتقاد می‌کردند. اصلاح‌طلبان چنین انتقادهایی را نمی‌کردند. یک زمانی همکاران ما در صداوسیما گزارش تهیه می‌‌کردند به عنوان مثال در مورد قیمت گوشت. آقای احمدی‌نژاد در هیئت دولت با ما برخورد می‌کرد که شما چرا گفتید گوشت شش هزار تومان است. گوشت الان کیلویی چهار هزار تومان است. من یک بار با ایشان بحث کردم اکثر روزنامه‌های اصلاح‌طلب عکس من و احمدی‌نژاد را تمام قد مقابل هم در صفحه یک کار کردند.

به گزارش میدان۷۲ تقریبا به اکثر سؤالات مدیران رسانه پاسخ نداد و صحبت‌ها را با گفت‌و‌گو‌های کلی و مثال تمام کرد. از اینستا‌گرام‌اش بیشتر از صداو‌سیمایی تعریف کرد که ده سال سکان‌دار‌اش بود. شاید پیش‌بینی می‌کرد که عملکرد ده ساله‌اش مورد نقد بخشی از اصلاح‌طلبان باشد اما پیش‌بینی این نقد گسترده را در یک جلسه با مدیران رسانه اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نداشت.

عدم پاسخگویی‌اش، پرداختن به حاشیه‌ها و نصحیت کرد‌ن‌ها اما مانع نشد تا بحث‌ها ادامه پیدا نکند زیرا بعد از پایان جلسه در حیاط و پس از عکس‌های یادگاری هم بحث درباره عملکردش بر مدیریت رسانه ادامه داشت. بحث‌هایی با طعم نقدهایی تند و باز پاسخ‌های کلی این عضو شورای عالی فضای مجازی همراه بود.

در حیاط هم مرتب اشاره می‌کرد کسی حرف‌هایش را ضبط نکند! کما اینکه در جلسه نیز مرتب می‌گفت این صحبت‌ها جایی نقل نشود. اما بازهم به مطلب خاصی اشاره نمی‌کرد. در جلسه‌ای از دوستی قدیمی‌اش با اصلاح‌طلبان از حجاریان و عبدالله نوری تا دوستی با اکبرگنجی خارج نشین که بارها مورد نقد رسانه تحت مدیریت‌اش بود خاطره نقل می‌کرد.

معتقد است چون دست بالا را در جزئیات و پشت پرده وقایع دارد، نمی‌خواهد به جزئیات و مصداق‌ها اشاره کند. می‌گوید به سبک بچه‌های جنوب شهر چون معرفت دارم، نمی‌خواهم همه جزئیات را به‌دلیل آنکه شما در جریان همه واقعیت‌ها و رخدادهای تاریخ معاصر نیستید در اختیار شما بگذارم چراکه وقتی شما رسانه‌ای‌ها از جزئیات آگاه شوید ممکن است نقد شما رنگ دیگری به خود گیرد و در قضاوت شما تأثیر گذارد.

هدیه عزت‌الله ضرغامی برای خبرنگاران گزارش عملکردی بود که در کتاب «راوی صادق» چاپ و در مقابل صندلی هر نفر گذاشته شده بود. کتابی که نه نویسنده داشت و نه منشر‌کننده معلوم و حتی نه مجوز! به ما می‌گفت درون‌سازمانی است، هر چند بیرون سازمان این کتاب را به اصحاب رسانه داد. سال‌ها رفتار مدیران رسانه ملی به رسانه‌ها آموخته است که مدیران رسانه ملی چندان رسانه‌ای نیستند از لاریجانی تا سرافراز کمتر در رسانه‌ها حضور پیدا می‌کنند و خود را مقابل پرسش خبرنگاران قرار می‌دهند. اینکه آنها خود یک رسانه در اختیار دارند شاید یکی از دلایل بی‌نیازی آن‌ها به رسانه‌ها و بهره‌گیری از فضای مجازی باشد.

پس از مد‌ت‌ها این فرصت برای یکی از مدیران پیشین سازمان صداوسیما فراهم شد تا با اصحاب رسانه و مدیران سایت‌های خبری بر سر یک میز بنشیند. هر چند به سؤال‌ها پاسخ نداد و برای انتشار بسیاری از صحبت‌های خود را حذف کرد؛ اما برای کسی که ده سال مقابل هیچ رسانه‌ای غیر از رسانه خودش قرار نگرفته بود می‌توانست شروع خوبی باشد.

مشکلات صداوسیما با احمدی‌نژاد

عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق صداوسیمای جمهوری اسلامی و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی، در دیدار با جمعی از مدیران سایت‌های خبری، دبیران سرویس خبرگزاری‌ها و دانشجویان علوم سیاسی در خصوص روابط صداوسیما با دولت‌ها گفت: رابطه سازمان با دولت‌ها در چارچوب مشخصی است. رویکرد صداوسیما به عنوان رسانه ملی حمایت از همه دولت‌ها و در عین حال باز گذاشتن فضای نقد منصفانه بود. در مورد اینکه برخی می‌گویند ما از دولت احمدی‌نژاد به طور ویژه حمایت کردیم باید بگویم ما در دو سال اول دولت احمدی‌نژاد با ایشان مشکلات زیادی داشتیم.

وی گفت: آن‌قدری که سایت‌های اصول‌گرا از ما انتقاد می‌کردند. اصلاح‌طلبان چنین انتقادهایی را نمی‌کردند. یک زمانی همکاران ما در صداوسیما گزارش تهیه می‌‌کردند به عنوان مثال در مورد قیمت گوشت. آقای احمدی‌نژاد در هیئت دولت با ما برخورد می‌کرد که شما چرا گفتید گوشت شش هزار تومان است. گوشت الان کیلویی چهار هزار تومان است. من یک بار با ایشان بحث کردم اکثر روزنامه‌های اصلاح‌طلب عکس من و احمدی‌نژاد را تمام قد مقابل هم در صفحه یک کار کردند.

رعایت سلیقه با حفظ چارچوب قانونی و امنیتی

ضرغامی در مورد رابطه خود با رسانه‌ها اظهار کرد: من در طول ده سال‌و‌نیم مسئولیتم؛ هیچگاه از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم. به نظرم در حد خودش یک رکورد است. حتی از شکایت‌های فراوانی که قبل از مسئولیت من صورت گرفته بود صرف‌نظر کردم و همه آن‌ها را از محاکم قضایی پس گرفتم.

عضو شورای عالی مجازی تأکید کرد: متقابلاً هم باید رسانه‌ها رفتار عادلانه‌ای با رسانه ملی داشته باشند. به هر حال رعایت همه سلیقه‌‌ها باحفظ چارچوب‌های قانونی و به ویژه امنیتی مهم است.

ضرغامی اظهار کرد: ممکن است من نسبت به انعکاس یک خبر خاص، نظرم کاملاً مثبت باشد ولی دستگاه‌های نظارتی و نهادهای رسمی جمع‌بندی دیگری را ارائه کنند. باید به آن توجه کرد. ضمناً نباید دائماً هم این اختلاف نظر را به رخ مردم بکشیم! همه ما در مقابل تصمیمات نظام و نهادهای رسمی مسئولیت داریم و باید مجری آن باشیم.

رئیس سابق رسانه ملی در مورد اجتهاد رسانه‌ای نیز گفت: معتقدم که مدیر و تصمیم‌گیر رسانه‌‌ای باید بتواند به موقع و در زمان لازم، از اطلاعات و اخبار رسیده و تحلیلی که از شرایط جامعه و نیاز آنان دارد، به درستی استفاده و جمع‌بندی مسئولانه خود را با شجاعت، رسانه‌ای کند. این یک مسأله کاملاً علمی؛ حرفه‌ای و عقلی است.

گلایه از کندی اینترنت

عضو شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که چرا ایران در عرصه فضای مجازی کار چندانی انجام نداده است گفت: متأسفانه در طول سه، چهار سال گذشته علیرغم تأکیدات رهبری معظم انقلاب و شرح وظایف مفصل ضمیمه احکام آقایان، اقدام قابل توجهی در این حوزه صورت نگرفته است. شاید علت اصلی آن، عدم تشکیل جلسات اصلی خود شورا باشد که هر ۲ رئیس جمهوری در این خصوص مقصرند و کم‌کاری کرده‌اند.

ضرغامی ادامه داد: دولت موظف بود شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کند. در این صورت مردم می‌توانستند از پهنای باند و سرعت بالا استفاده کنند و خدمات موردنیاز خود را دریافت نمایند.

وی گفت: الان متأسفانه وقت مردم خیلی تلف می‌‌شود. ساعت‌ها برای اینترنت کم‌سرعت معطل می‌شوند؛ چرا؟!

رئیس سابق صداوسیما اظها کرد: وزارت ارتباطات هیچ منعی برای فروش پهنای باند قرار نداده است ولی مردم پس از خرید آن باز هم مشکل سرعت و دسترسی مناسب دارند! علت هم این است که واسطه‌ها به جای share کردن محدود؛ متأسفانه کاربرهای بیشتری را خارج از استاندارد، شرکت می‌دهند و همین امر مجددا باعث کندی استفاده از اینترنت می‌شود.

شورای عالی فضای مجازی کار قرارگاهی کند

ضرغامی در ادامه در مورد اختلاف بین مرکز عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت:متأسفانه اختلاف بر سر محل و ساختمان مرکزی فضای مجازی نیز از مشکلات سال‌های قبل بود.

وی تأکید کرد: این مسئله را باید دولت حل کند. من معتقدم که مرکز باید با قدرت تمام کار ستادی انجام دهد. کار قرارگاهی کند.همه دستگاه‌ها باید به او پاسخگو باشند. شاید در یک اتاق هم بتواند این کار را انجام دهد.

ضرغامی گفت: به هر حال خیلی وقت تلف شده است. به نظر من نباید شورا وارد این مسائل شود. حالا که خوشبختانه هماهنگی بین دولت و این مرکز با انتخاب رئیس جدید انجام شده است، باید منتظر نتیجه‌‌ یا اقدامات و عملکرد بود.

رابطه صداوسیما با دولت اصلاحات

رئیس سابق سازمان صداوسیما در پاسخ به این سؤال که رابطه صداوسیما با دولت اصلاحات چندان خوب نبود اما با دولت احمدی نژاد بهتر برخورد کرد به گونه‌ای که در پایان دولت احمدی نژاد برای ایشان جشن تقدیر و تشکر برگزار کرد گفت: برای دولت اصلاحات و رئیس آن در پایان دولتشان، صداوسیما جشن تقدیر و تشکر برگزار کرد، اتفاقاً در کتاب «راوی صادق» که روایتگر تلاش‌های ما در ده سال گذشته بوده، آمده است همان‌طور که ما از رئیس دولت اصلاحات تقدیر و تشکری مفصل برگزاری کردیم با دولت آقای احمدی‌نژاد هم همان برخورد را داشتیم. رابطه سازمان با رؤسای جمهوری روشن و در چارچوب مشخصی است. اتفاقاً همین سؤال را آقای روحانی در جلسه هیئت دولت از من پرسید و گفت از کی وقتی رئیس جمهوری می‌رود اینگونه از ایشان تجلیل می‌شود؟ من به آقای روحانی گفتم از رئیس دولت اصلاحات هم تجلیل شد. ایشان فرمودند: نه، اما وزرا تأیید کردند که چنین تقدیر و تشکری برای ایشان هم برگزار شد. اگر در سازمان باقی می‌ماندم برای آقای روحانی همچنین مراسمی برگزار می‌کردم. ما در آغاز فعالیت دولت آقای روحانی به پیشواز ایشان رفتیم و اولین سخنرانی ایشان بعد از تحویل گرفتن دولت، در صداوسیما بود.

وی ادامه داد: آنجا که همه به نفع‌شان باشد همه حرف‌‌های ما را استفاده می‌کنند اما آنجا که به ضررشان باشد یا یک بحث فکری داشته باشیم منتشر نمی‌کنند.

ضرغامی خاطر نشان کرد: یک زمانی آقای گنجی مقاله‌ای را در روزنامه جامعه منتشر کرده بود که در آن مقاله اندیشه آقای مطهری را با اندیشه خودش مقایسه و در نهایت اینگونه نتیجه گرفته بود که مطهری هم صحبت‌های ایشان را تأیید می‌کند. من چون با آثار مطهری آشنا بودم ‌می‌دانستم که شهید مطهری حرف‌هایی که آقای گنجی بدان شکل در روزنامه جامعه نتیجه‌گیری کرده بود نگفته است، مقاله‌ای در جواب ایشان نوشتم اما نه روزنامه جامعه و نه دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب حاضر به انتشار آن نشدند؛ در نهایت آقای مسیح مهاجری بعد از مدتی در روزنامه جمهوری اسلامی مقاله من را منتشر کرد. بین ادعا و عمل همیشه فاصله است.

آینده رسانه ملی

وی درخصوص آینده رسانه ملی گفت: در ماه‌های پایانی مسئولیتم، یک جمع کارشناسی در مورد آینده فنی رادیو و تلویزیون مطالعات فراوانی کرد. جمع‌بندی این بود که علیرغم اینکه سیستم ارتباطی به سرعت به سمت پهن‌باند حرکت می‌کند و در آینده TV هم یکی از سرویس‌های ارائه شده بر روی این باند خواهد بود، با این حال ارسال سیگنال از فرستنده‌های زمینی به صورت Broadcast کماکان حداقل در ۵ سال آینده با جدیت برقرار خواهد بود.

ضرغامی اضافه کرد: خوشبختانه سیستم پیشرفته MPEG4 دیجیتال این امکان را به مردم می‌دهد که تصاویر را با کیفیت بسیار بالا مشاهده کنند که در برخی مواقع فرق چندانی با HD نمی‌کند. امروز هم فرستنده‌های دیجیتال در داخل کشور تولید می‌شود و از این نظر به خودکفایی کامل رسیده‌‌ایم.

وی اظها کرد:‌پروژه بزرگ و ملی گذار از آنالوگ به دیجیتال، علیرغم مشکلات فراوان اعتباری و مالی، با برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی مناسب پیش رفت و امروز مردم عزیزمان از ثمرات ارزشمند آن استفاده می‌کنند.

همچنین ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اهمیت محتوی در فضای مجازی گفت: محتوی اگر با بسته‌بندی علمی و دقیق تولید و ارائه شود، حرف اول را در جذب مخاطب خواهد زد. خوشبختانه از نظر تولید محتوا بسیار غنی هستیم. هم خود صداوسیما می‌تواند از آرشیو غنی خود استفاده کند و هم نهادهای مختلف دیگر و هم آحاد مردم با هدایت لازم.

وی همچنین تأکید کرد:‌ برخی آدم‌های بزرگ مثل شهید حسن طهرانی مقدم بهترین الگوی ما در «مدیریت داشته‌ها» هستند. او توانست با حداقل بضاعت ولی با بهره‌گیری از امکانات دستگاه‌ها و نهادها، پیچیده‌ترین پروژه‌های علمی را جلو ببرد و به نتیجه برساند. امروز کشور ما با برخورداری از موشک بالستیک دوربرد امنیت کشور و منطقه را تضمین کرده است و این به برکت تلاش‌های این شهید بزرگوار است که تقریباً دست خالی ولی با هماهنگی دستگاههای برخوردار توانست کار را جلو ببرد.

ضرغامی افزود: الان هم باید گروه‌های تولیدکننده محتوی و متناسب با اقتضائات فضای مجازی، از تولیدات گذشته استفاده و نیاز کاربران را تأمین کنند.

در این دیدار، ضرغامی از تشکیل این جمع استقبال کرد و آن را مایه برکت دانست. وی با اشاره به آیه‌ای از سوره‌ی مبارکه زمر گفت:کسانی که در دنیا با هم کار جمعی می‌کنند، در قیامت هم به صورت جمعی محشور می‌شوند. ارزش کار جمعی خیلی بالاست. قانون سینرژی در مدیریت هم همین را می‌گوید که دو به علاوه دو لزوماً چهار نمی‌شود بلکه می‌تواند خیلی بیشتر از آن باشد. به همین دلیل هم دعای جمعی نتیجه و اثرش بالاست. شهید مطهری می‌گوید: هر کس که در این فضا قرار گیرد خود به خود به واسطه برقراری اتصال معنوی توسط جمع، خودش را بالا می‌کشد. بنابراین جمع شما می‌تواند در سال‌های آینده مایه نزدیکی و همکاری خوبی شود. نگاه فراجناحی؛ دوستانه و دلسوزانه نسبت به مسائل اجتماع و انقلاب در این جمع‌ها زیاد است.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: