تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ - ۱۱:۳۵ کد مطلب 75552

استیضاح جنجالی آخوندی:

دولتی ها، نمایندگان مجلس را تهدید به ردصلاحیت کردند/ فشارهای استانی برای جلوگیری از استیضاح آخوندی

این در حالی است که مجلس نهم سابقه استیضاح شیخ الاسلام وزیر دولت احمدی نژاد را با وجود آنکه تنها ۵ ماه تا پایان عمر دولت دهم باقی مانده بود در کارنامه خود دارد. ظاهرا آن قدر به بعضی از ساکنان خانه ملت در طول دوران نمایندگی ملت خوش گذشته است که مدت دوسال را کم تصور کرده اند.

به گزارش میدان ۷۲، استیضاح وزیر راه و شهر سازی موضوعی است که این روزها با کش و قوس های فراوانی مواجه شده است. استیضاح وزیری که از همان ابتدا مخالفان جدی را به همراه داشت، مخالفانی که سابقه آخوندی در بحث سیاسی کاری هایش در خیلی از مواقع را نادیده گرفتند و فقط به ایراد دلایل تخصصی در حوزه راه و شهر سازی پرداختند.

عملکرد آخوندی، آن قدر در بحث مسکن و حمل و نقل جای نقد داشت که باعث شد، در خواست کنندگان استیضاحش راهی به میز مسالمت با وزیر راه و شهر سازی نیابند. اگر سری به وعده و  وعید های آخوندی قبل از تصدی اش بر کرسی وزارت راه بزنیم، متوجه خواهیم شد که در حوزه مسکن عملکرد خاصی وجود نداشته که بخواهد نقد شود.

از طرح دهان پر کن مسکن اجتماعی که در حد یک شعار خلاصه شد تا عدم رسیدگی به وضعیت مسکن مهر از جمله دلایلی بود که منتقدان را برای همکاری با آخوندی و عدم استیضاح وی متقاعد نکرد و مطالبات مردم از این وزارت خانه همچنان دست نخورده باقی ماند.

 

استیضاح آخوندی از لحاظ زمانی مشکل دارد؟

اما تنها راه پیگیری ملت برای احقاق حقوق و پیگیری مطالبات شان از مسیر بهارستان عبور می کند. بهارستان این روزها به میدانی تبدیل شده که هر روز از اتفاقاتی غیر منتظره در خود رونمایی می کند. برخی از نمایندگان مردم در خانه ملت با بیان اینکه چون دو سال دیگر از عمر دولت مانده است، معتقدند نباید وزیر راه و شهرسازی را به مسلخ استیضاح کشاند.

لاهوتی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تهران پرس در خصوص استیضاح آخوندی گفت: با استیضاح وزیر راه و شهر سازی مخالفم و تعداد استیضاح کنندگان نیز در مجلس بسیار کم است. با توجه به اینکه دوسال از دولت باقی مانده، از هر زاویه ای به این استیضاح نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که استیضاح آخوندی به صلاح کشور نیست.

این اظهارنظر در حالی است که مجلس نهم سابقه استیضاح شیخ الاسلام وزیر دولت احمدی نژاد را با وجود آنکه تنها ۵ ماه تا پایان عمر دولت دهم باقی مانده بود در کارنامه خود دارد. ظاهرا آن قدر به بعضی از ساکنان خانه ملت در طول دوران نمایندگی ملت خوش گذشته است که مدت دوسال را کم تصور کرده اند. این در حالی است که مردم برای یک ماه آینده خود برنامه ریزی می کنند و منتظر خدمت رسانی مسئولین هستند.

سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تهران پرس، با بیان اینکه استیضاح آخوندی از لحاظ زمانی مشکلی ندارد، گفت: مشکل ساختاری نداریم که بخواهد ساختار عوض شود و زمانی صرف این قضیه شود. در وزارت راه وشهرسازی در بحث مدیریتی دچار ایراداتی هستیم که این باعث شده نمایندگان راهی جز استیضاح نداشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس اسلامی اذعان داشت: عده ای درسال اول تصدی آخوندی می گفتند که نباید استیضاح کرد، چون هنوز ایشان تازه یک سال است مسئولیت بر عهده گرفته و حال نیز می گویند، دوسال از عمر دولت بیشتر باقی نمانده و در سال آینده با این توجیه که در پایان کار دولت قرار داریم، مطالبات مردم را نادیده می گیرند. پس مسئولیت نمایندگان مجلس در این زمینه چیست؟

مسکن مهر موضوعی که اولویت استیضاح است

موضوعی که انتقادات مردم را به عملکرد آخوندی افزایش داد، بحث مسکن مهر است. مسکن مهری که با وجود تاکید موکد مقام معظم رهبری به رسیدگی بر آن اما در دولت تدبیر و امید به آن اهمیت چندانی داده نشد. مردم هنوز منتظر مساعدت وزارت راه و شهر سازی در رابطه با مسکن مهر هستند و مطالباتشان هنوز بر آورده نشده است.

هاشمی با اشاره به فرار از مسئولیت با ابزار سیاه نمایی گذشته وعنوان کردن مسائلی چون قرارداد های مجهول در دولت قبل، خاطر نشان کرد: افرادی که  علت عملکرد ضعیف آخوندی را با ایراد دلایلی مبنی بر وجود قراردادهای مجهول در دولت قبل توجیه می کنند، باید مستند در این زمینه صحبت نمایند. ما به دولت قبل هم انتقاد داریم ولی باید قبول کرد که در زمینه مسکن خیلی بهتر از این دولت عمل کرد و حداقل مسکن مهر را در خدمت مردم قرار دادند.

علیرضا خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در همین خصوص به تهران پرس، گفت: عمده مطالب استیضاح آخوندی به بحث پشتیبانی مسکن مهر بر می گردد و به نظر من در این زمینه خیلی کوتاهی شده است . در این رابطه شاهد بودیم که سازمان مدیریت هم تخصیص های غیر منطقی به راه و شهرسازی اختصاص داد و همانطور که می دانید ۵۰ درصد از تخصیص عمران و شهرسازی به  استان گیلان با توجیه سفر استانی رئیس جمهور اختصاص یافت.
با وجود آنکه سیاسی کاری های دولت سبب شد تا به مسکن مهر توجهی درخور نشود و بحث تکمیل آن و تحقق وعده های دولت صورت نگیرد، اکثریت مردم وزارت راه و شهر سازی را مقصر اصلی این امر می دانند. این موضوع را خصوصا در استان تهران و شهر جدید پردیس می توان دید که بسیاری از فازها برای عقد قرارداد با مشتریان و بهره برداری معطل اقدامات دولت باقی مانده است.
شعار مسکن اجتماعی جایگزین مسکن مهر

وزارت راه و شهر سازی برای فرار از مسکن مهر به جای حل این مسئله به پاک کردن صورت مسئله پرداخت و مسئله جدیدی را با عنوان طرح مسکن اجتماعی در دستور کار خود قرارداد. طرحی که در حد شعار باقی ماند و در دولت یازدهم به مرحله اجرا نرسید. البته دولت برای مسکن اولی ها وام هایی را نیز در نظر گرفت که به دلیل شرایط هولناک آن، استقبال بسیار کمی از آن شد.

عباس آخوندی، پس از تصدی اش بر کرسی وزارت راه و شهر سازی در مصاحبه ای اعلام کرد: بنده در برنامه اولیه خود نیز اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود. در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده است، مسکن فقط یک چهاردیواری یا خانه نیست بلکه مردم خدمات مختلف، روابط اجتماعی درست و امکانات حمل و نقل مناسب می‌خواهند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده های دولت روحانی، به تهران پرس، گفت: دولت وعده داده بود که علاوه بر تکمیل مسکن مهر، طرح مسکن اجتماعی را راه اندازی و پیگیری کند. در این دوساله نه طرحی ارائه شد و نه طرح مسکن مهر پیگیری شد. این در حالی است که هزینه های دولت و مردم افزایش پیدا کرده است. باید توجه داشت که مسکن مهر بودجه داشته و بودجه اش در جای دیگری هزینه شده است و به مردم و دولت ضرر زده شده است.

سید مهدی هاشمی با انتقاد به طرح مسکن اجتماعی، اظهار داشت: هیچ قدمی در مسیر تحقق شعار مسکن اجتماعی در وزارت دوساله آخوندی برداشته نشده است. حتی دولت نیز طرحی برای پیشبرد مسکن اجتماعی در جلسات خود تصویب نکرده است. آیا دوسال زمان کمی است برای تصویب یک طرح یا اصلاح طرح قبلی؟

 

در گوشی های اهالی بهارستان برای استیضاح آخوندی

پس از انتقادات فراوان به عملکرد آخوندی در حوزه مسکن و حمل و نقل، کلید استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس چرخید و رسما مجلس به عنوان مجرای پیگیری مطالبات مردم وارد گود شد. با بالا گرفتن بحث استیضاح آخوندی، تحرکات دولتی ها در مجلس نیز شدت گرفت، آخوندی بارها با نمایندگان جلسه گذاشت تا آن ها را متقاعد کند اما نشد که نشد.

این موضوع آنقدر شدت پیدا کرد که حتی برخی از نمایندگان برای منصرف شدن از استیضاح آخوندی تهدید شدند. در همین زمینه سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس با هدف مسالمت با وزارت راه و شهر سازی، از سوی رسانه های حامی آخوندی، تهدید به رد صلاحیت برای شرکت در انتخابات نظام مهندسی شد.

به نظر می رسد تحرکات دولتی ها در مجلس، تغییر مواضع برخی از نمایندگان را به همراه داشت. تغییر ناگهانی مواضع قادر مرزی، عضو کمیسیون عمران مجلس که به عنوان موافقان استیضاح آخوندی مطرح می شد، در رابطه با استیضاح آخوندی، تعجب برخی اعضای کمیسیون را هم به همراه داشت. قادر مرزی با بیان اینکه هیچکس به اندازه بنده از عملکرد وزارت راه و شهرسازی گلایه نداشته است، به ایرنا گفته است: به رغم اینکه معتقدم مشکلاتی در حوزه وزارت راه و شهرسازی وجود دارد اما باید گفت وزیر تمام تلاش خود را انجام داده است!

شنیده می شود که برخی نمایندگان از طرف مسئولین محلی تحت فشار قرار گرفته اند و با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس دهم سعی دارند خود را در تقابل با مسئولین استانی و محلی حوزه انتخابی خود قرار ندهند.

حال باید دید چرا تعدادی از نمایندگان به تغییر مواضع پرداخته و نظرشان در زمینه استیضاح آخوندی عوض شده است؟ باید دید چه میزان در گوشی های دولتمردان با برخی نمایندگان در استیضاح وزیر راه و شهر سازی تاثیر گذار خواهد بود؟

منبع: تهران پرس

  1. مهدی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    نمایندگان مجلس به تنها چیزی که فکر می کنند راحتی خودشان است نه مطالبات مردم در غیر این صورت باید می رفتند سراغ نعمت زاده و نه آخوندی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: