تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ - ۰۵:۳۳ کد مطلب 76185

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس

زمانی تنها ثروتمند دنیای تکنولوژی که در لیست ثروتمندان جهان قرار می‌گرفت بیل‌گیتس بود. گیتس و به دنبال او مدیران موفقی از صنعت تکنولوژی مانند لری الیسون به همه نشان دادند که این صنعت تا چه اندازه می‌تواند پولساز باشد. به گزارش مشرق، حالا ۵ نفر از ۱۰ ثروتمند آمریکایی از صنعت تکنولوژی آمده‌اند. این […]

زمانی تنها ثروتمند دنیای تکنولوژی که در لیست ثروتمندان جهان قرار می‌گرفت بیل‌گیتس بود. گیتس و به دنبال او مدیران موفقی از صنعت تکنولوژی مانند لری الیسون به همه نشان دادند که این صنعت تا چه اندازه می‌تواند پولساز باشد.

به گزارش مشرق، حالا ۵ نفر از ۱۰ ثروتمند آمریکایی از صنعت تکنولوژی آمده‌اند. این نسل جدید میلیاردرها عموما در دهه سوم زندگی خود هستند و نمایانگر مسیر جدید موفقیتی هستند که صنعت تکنولوژی پیش روی استعدادهای جدید گشوده است. مروری بر لیست ۴۰۰ ثروتمند جدید جهان و آمریکا که همه ساله توسط فوربس منتشر می‌شود حالا تغییرات جدیدی را به همه نشان می‌دهد.

از میان ۴۰۰ ثروتمند آمریکایی هم اکنون ۵۳ نفر آنان در صنعت تکنولوژی هستند و پنج نفر از ۱۰ ثروتمند بالای لیست را ثروتمندان دنیای تکنولوژی تشکیل می‌دهند.

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس!

جفری بزوس:خوشحال‌ترین ثروتمند جهان

جفری بزوس در سال ۱۹۶۴ به دنیا امد. زندگی پدر و مادر او بیش از یک سال دوام نداشت و زمانی که جف نوزاد بود، انها از هم طلاق گرفتند.

به دنبال کوچ خانواده به ایالت میامی جف نیز دوران جوانی خود را در این ایالت سپری کرد. پس از این بود که جف وارد دانشکاه شده و شروع به مطالعهٔ فیزیک کرد، ولی بلافاصله به رشتهٔ مورد علاقهٔ خود، یعنی علوم کامپیوتر و مهندسی برق وارد شده و سرانجام در این رشته فارغ‌التحصیل شد.

زمانی که آمازون سود فصل دوم مالی اش را اعلام کرد نتایج اعجاب آور بود. عملکرد عالی آمازون باعث شد قیمت سهام آمازون نسبت به یک سال قبل ۶۴ درصد افزایش یابد و این ۵/ ۱۶ میلیارد دلار را به ثروت جف بزوس اضافه کرد. این میزان ثروت باعث شد که بنیان‌گذار آمازون بالاترین درآمد سال ۲۰۱۵ را در لیست ۴۰۰ میلیاردر جهان از آن خود کند و در جایگاه سومین ثروتمند صنعت تکنولوژی در آمریکا بایستد.

افزایش سهام آمازون که در آغاز به ۲۰ درصد رسید باعث پیشی گرفتن این خرده فروش اینترنتی از بزرگ‌ترین فروشگاه فیزیکی آمریکا یعنی وال مارت شد. جف بزوس در همان نخستین روزهای این افزایش سهام به دلیل در اختیار داشتن ۸۳ میلیون سهم از این شرکت ۸ میلیارد دلار به ثروتش اضافه شد که برای قراردادن او در لیست ۲۰۰ ثروتمند اول جهان کافی بود.

موفقیت آمازون بسیار بالاتر از پیش‌بینی تحلیلگرانی چون تامسون رویترز بود و بسیاری آن را نتیجه توجه به سرویس‌های رایانش ابری می‌دانند که درآمد آن در این فصل به ۸۲/ ۱ میلیارد دلار رسید. این یعنی ۸۱ درصد رشد نسبت به سال قبل. اعلام حضور در بازارهای جدیدی چون هند نیز به افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت به این خرده فروش آنلاین کمک کرد.

فروش آمازون تنها در آمریکای شمالی ۲۶ درصد نسبت به سال قبل رشد نشان داد و به ۷۹/ ۱۳ میلیارد دلار رسید.  البته رشد فروش شرکت در جهان ۳ درصد اعلام شده است. آمازون پیش‌بینی کرده که فروش این شرکت در فصل مالی بعدی بین ۵/ ۲۳ تا ۵/ ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

چنین موفقیتی جف بزوس را از نظر ثروت بالاتر از مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک و سرگی برین و لری پیج قرار داد.

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس!

بیل گیتس؛ کمتر از قبل ولی همچنان اول

سرشناس به بیل گیتس در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ میلادی در سیاتل، مرکز ایالت واشنگتن آمریکا زاده شد. او و پل آلن شرکت مایکروسافت را پایه ریزی نمودند. گیتس به‌عنوان مدیر عامل و مدیر معماری نرم‌افزار در شرکت مایکروسافت فعّالیّت کرده‌است و هم اکنون رئیس هیئت مدیره این شرکت است و دارای بیشترین سهام (معادل ۸٪) می‌باشد.

شاید اگر هرکس دیگری به جز بیل گیتس۵ میلیارد دلار از ثروتش را در یک سال از دست می‌داد، الان یک ناکام و شکست خورده واقعی لقب می‌گرفت اما بیل گیتس آنقدر ثروت طی سال‌های قبل اندوخته که چند میلیارد دلار نه تاثیری در ثروتش دارد و نه در رتبه اولش در لیست ۴۰۰ ثروتمند فوربس. ارزش دارایی بیل گیتس هم اکنون ۷۶ میلیارد دلار است. اما در سپتامبر ۲۰۱۴ او ۸۱ میلیارد دلار ثروت داشت. بیل گیتس طبیعتا در لیست ۱۰ ثروتمند صنعت تکنولوژی هم رتبه نخست است.

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس!

لری الیسون؛ روی جاده افت

یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت اوراکل، یکی از شرکت‌های عمده در زمینهٔ نرم‌افزارهای پایگاه داده است،مجلهٔ فوربس گزارش داده‌است که الیسون در ردهٔ پنجم ثروتمندترین افراد در دنیاست. در سال ۲۰۱۲، فوربس اعلام کرد که ارزش خالص دارایی‌های الیسون در حدود ۴۰ میلیارد دلار است.

الیسون استعداد زودهنگامی در ریاضیات داشت و در جوانی برای شرکت امپکس (Ampex) کار می‌کرد. یکی از پروژه‌های او پایگاه داده‌ای برای سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) بود که او آن پروژه را Oracle نامید.

اگر بیل گیتس طی یک سال ۵ میلیارد دلار از ثروتش کاسته شد، لری الیسون در ماه مارس ۲۰۱۵ (حدود اردیبهشت ۹۴) چیزی در حد ۵۴ میلیارد دلار ثروت داشت  اما ثروت او الان با افت ۵/ ۶ میلیارد دلار به ۵/ ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

لری الیسون سال گذشته از مدیرعاملی شرکت اوراکل کنار کشید اما هنوز یکی از قوی‌ترین تصمیم‌گیران این شرکت که خودش آ‌ن را بنا گذاشته، محسوب می‌شود. لری الیسون در لیست ۴۰۰ ثروتمند آمریکا در رتبه سوم (پس از وارن بافت) و در جایگاه دومین ثروتمند صنعت تکنولوژی است.

افت چند ماه اخیر اوراکل در حالی رخ می‌دهد که این شرکت برنامه‌های جدیدی را برای رایانش ابری به اجرا درآورده است.

زوکربرگ؛ در لیست ۱۰ ثروتمند اول آمریکا

مارک زوکربرگ ۳۱ ساله در سال ۲۰۱۱ یعنی چهارسال قبل ۱۷ میلیارد ثروت داشت اما حالا ثروت او به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است. مدیرعامل فیس‌بوک از سال قبل تا حالا ۳/ ۶ میلیارد دلار به ثروتش افزوده شده و برای نخستین‌بار به لیست ۱۰ ثروتمند اول آمریکا راه پیدا کرده و در رتبه هفتم این لیست ایستاده است.

زوکربرگ در دنیای تکنولوژی در رده چهارم ثروت است.  در ماه آگوست تعداد کاربران فیس‌بوک به یک میلیارد نفر رسید. به گزارش دنیای اقتصاد، خرید استارت‌آپ واقعیت افزوده OCULUS در سال گذشته و اعلام اینکه هدست‌های Rift این شرکت از اوایل ۲۰۱۶ وارد بازار می‌شود یکی از دلایل رشد سهام و موفقیت ۳/ ۶ میلیارد دلاریزوکربرگ است. 

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس!

لری پیج؛ ثابت و بدون تغییر

کارآفرین و مبتکر آمریکایی می‌باشد که به همراه سرگئی برین موتور جستجوی اینترنتی گوگل، در حال حاضر شرکت گوگل، را بنا نهاد. در ۴ آوریل ۲۰۱۱ پس از استعفای اریک اشمیت، پیج به عنوان مدیر عامل اجرایی گوگل انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۳ فوربز دارایی پیج را حدود ۲۳ میلیارد دلار تخمین زد و او در لیست ثروتمندترین‌ها در آمریکا در جایگاه بیستم قرار گرفت.[۱] پیج مخترع رتبه صفحه(پیج رنک) بود که پایه و اساس الگوریتم جستجوی گوگل است.او همچنین به همراه سرگئی برین تقریباً ۱۶ درصد از سهام گوگل را در اختیار دارند.

ثروت لری‌پیج طی چند سال اخیر روند ثابتی را طی کرده و روی حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است. در ماه آگوست لری پیج گفت که بخشی از مسوولیت‌هایش را به ساندار پیچی، مدیر بخش جست‌وجوی خود سپرده است.

همچنین تغییرات ساختاری جدیدی نیز در گوگل شکل گرفت که تاسیس یک شرکت مادر به نام آلفابت از آن جمله بود. این تغییرات منجر به استقلال بیشتر استارت‌آپ‌های زیر مجموعه گوگل و تمرکز این شرکت روی تجارت اصلی خود شد. لری‌پیج هم اکنون دهمین ثروتمند آمریکا و پنجمین ثروتمند صنعت تکنولوژی است.

ثروتمند ترین نفرات جهان تکنولوژی+عکس!

تازه واردان در این عرصه 

اما سه بنیان‌گذار Airbnb یعنی Brian Chesky, Nathan Blecharczyk  و Joe Gebbia تازه واردهای ۴۰۰ ثروتمند فوربس هستند. آنها هر سه در دهه سوم زندگی‌شان به سر می‌برند و استارت‌آپی که در زمینه اجاره اتاق و خانه و آپارتمان تاسیس‌ کرده‌اند، حالا ۲۵ میلیارد دلار ارزش دارد. شرکت‌های مشابه مانند VBRO نیز در برخی بازارهای خاص و نواحی محدود در جهان  توانسته‌اند خودی نشان دهند اما هنوز هیچ‌یک از این شرکت‌ها نتوانسته‌اند خدماتی مشابه Airbnb ارائه کنند.

جالب است که در سال ۲۰۰۸ در زمان راه‌اندازی Airbnb بنیان‌گذاران آن در اندیشه افزایش سرمایه خود به ۵/ ۱ میلیون دلار بودند. آنها از هفت سرمایه‌گذار تقاضای ۱۵۰ هزاردلار در ازای ۱۰ درصد از سهم این شرکت را کردند اما هیچ‌کدام از آن سرمایه‌گذاران به این پیشنهاد پاسخ ندادند.

همچنین Evan Spiegel و  Bobby Murphy بنیان‌گذاران اسنپ‌چت یک‌سال و نیم پس از آنکه به فیس‌بوک برای پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری‌اش نه گفتند حالا ارزش این استارت‌آپ را به ۱۶ میلیارد دلار رسانده‌اند و همزمان خود را به لیست ۴۰۰ میلیاردر فوربس وارد کرده‌اند.

ایوان اشپیگل اخیرا در یک سخنرانی گفته  من همواره با این پرسش مواجه می‌شوم؛ چرا این شرکت را نمی‌فروشید؟ چرا مثل بقیه به فکر درآمد و پول از تجارت نیستیم و مشکلم کجاست؟ خب، این (تعبیر) درست است. این دنیایی است که ما آن را خلق کردیم و نسبت به آن مسوولیت داریم بنابراین طبیعی است که نسبت به آن حس داشته باشیم.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: