تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ - ۱۳:۰۱ کد مطلب 76323

قانون جدید مجلس نمایندگان:

اوباما نمی تواند، تحریم ها را کاهش دهد/ ایران باید غرامت ۴۶ میلیارد دلاری پرداخت کند

تا زمانی که تهران میلیاردها دلار غرامت محکوم شده در دادگاه های آمریکا برای پرداخت به قربانیان حمایت از آنچه امریکایی ها آن را «تروریسم» می خواننند، را نپردازد، رئیس جمهور باراک اوباما نمی تواند تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را کاهش دهد.

به گزارش میدان ۷۲، مجلس نمایندگان امریکا طرحی را تصویب کرد که از ایران می خواهد ۴۶ میلیارد دلار به آنچه «قربانیان حملات تروریستی ایران در سراسر جهان» خوانده می شود، غرامت بدهد.

این طرح که «قانون عدالت برای قربانیان تروریسم ایران» نام دارد، روز پنج شنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ (اول اکتبر ۲۰۱۵) با ۲۵۱ رای موافق در مقابل ۱۷۳ رای مخالف تصویب شد.

این حرکت مجلس نمایندگان امریکا نخستین گام جمهوری خواهان برای به شکست کشاندن توافق هسته ای ایران، ارزیابی شده است.

بر اساس این طرح، تا زمانی که تهران میلیاردها دلار غرامت محکوم شده در دادگاه های آمریکا برای پرداخت به قربانیان حمایت از آنچه امریکایی ها آن را «تروریسم» می خواننند، را نپردازد، رئیس جمهور باراک اوباما نمی تواند تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را کاهش دهد.

به نظر می رسد هدف اصلی این طرح جلوگیری از آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران یا مصادره آنها به بهانه های جدید است.

باراک اوباما اعلام کرده است این طرح را وتو خواهد کرد.

همچنین این طرح از شانس کمی برای تصویب رد سنا برخوردار است.

با این وجود کارشناسان در تهران این طرح را به عنوان شاخصی از تمایل یک جریان سیاسی قدرتمند در امریکا برای حفظ تحریم ها و اعمال تحریم های تعلیق شده به بهانه هاو تحت عناوین دیگر ارزیابی می کنند.

هنوز روشن نیست که دولت حسن روحانی برای مقابله با اقداماتی از این دست چه استراتژی دارد.

ایران هسته ای

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: