تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ - ۱۷:۲۷ کد مطلب 76355

منتظران مسکن مهر بازیچه اما و اگرهای دولتی ها

مسکن مهر چند وقتی است که دیگر مهری برای منتظرانش ندارد و همه اخبار حول و حوش آن منفی و نگران کننده است.در واقع مسکنی که روزی به امید بی خانه ها در دولت دهم تبدیل شده بود حالا یا آب و برق ندارد، یا امکانات رفاهی و خدماتی و یا اصلا تحویل داده نمی […]

مسکن مهر چند وقتی است که دیگر مهری برای منتظرانش ندارد و همه اخبار حول و حوش آن منفی و نگران کننده است.در واقع مسکنی که روزی به امید بی خانه ها در دولت دهم تبدیل شده بود حالا یا آب و برق ندارد، یا امکانات رفاهی و خدماتی و یا اصلا تحویل داده نمی شود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، مسکن مهر چند وقتی است که دیگر مهری برای منتظرانش ندارد و همه اخبار حول و حوش آن منفی و نگران کننده است.در واقع مسکنی که روزی به امید بی خانه ها در دولت دهم تبدیل شده بود حالا یا آب و برق ندارد، یا امکانات رفاهی و خدماتی و یا اصلا تحویل داده نمی شود.
 
در واقع از همان روزهایی ابتدایی وزیر شدن عباس آخوندی وی مخالفت جدی خود را با مسکن مهر اعلام کرده بود اما قول داد نیمه کاره های مهر را به منتظران تحویل دهد.اتفاقی که ابتدا قرر بود تا سال ۹۴ رقم بخورد و حالا به سال ۹۵ موکول شده است.
 
درست ۳ سال پیش بود که دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی در مناطق اجرا شده مسکن مهر، اجرا نشود، می تواند زمینه ساز مشکلاتی بزرگ در آینده شود.
 
در آن روزها سیدمحمد بیاتیان ، نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفته بود:  تعداد بالای واحدهای مسکن مهر در مناطق مختلف کشور، بدون توجه به زیر ساخت‌های اعم از فضاهای خدماتی، رفاهی، آموزشی و بهداشتی و فرهنگی ساخته شده و می رود که تمامی آسیب های اجتماعی و فرهنگی را رقم بزند.
 
 اشتباهی که به گفته بهارستان نشینان، به همان اشتباهات پس از انقلاب صنعتی در اروپا شباهت داشت. زمانی که مجتمع‌هایی برای کارگران بدون توجه به تمامی امکانات اصلی زندگی آنها ساخته شد و بی فرهنگی و فساد را رقم زد.
 
این در حالی بود که این انتقادات در دولت یازدهم ادامه دار شد و حالا معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرده که دولت یازدهم نباید مسکن مهر را تحویل می گرفت.
 
 محسن نریمان با اشاره به اینکه به هیچ عنوان برای هزینه خدمات زیربنایی و روبنایی از آورده متقاضیان استفاده نمی کنیم، در مورد افزایش قیمت مسکن مهر بر اساس دستورالعمل شماره سه وزارت راه و شهرسازی گفته معتقد است که افزایش قیمت در روح مسکن مهر نهفته است.
 
 وی تاکید کرده که در سال های ۸۹-۸۷، قراردادهای مسکن مهر با تعدیل به قیمت هر متر مربع ۳۰۰ هزار تومان امضا شده است و تحویل گرفتن مسکن مهر، توسط دولت یازدهم، کار اشتباهی بوده است.
 
مسکن مهر به روایت آمار دولتی ها
 
در این میان، در هفته دولت گزارشی تحت عنوان گزارش خدمت که شامل عملکرد ۲۴ ماهه دولت یازدهم است، انتشار یافت که مسکن نیز گوشه هایی از این گزارش را به خود اختصاص داده بود.
 
بنا بر آمار ارائه شده توسط دولتی ها، میزان پیشرفت فیزیکی مسکن مهر ۱۷ درصد بیان شده است. به عبارتی یعنی میزان پیشرفت پروژه های مسکن مهر طی دوسال گذشته از ماهی یک درصد هم پایین تر بوده است.
 
با این تفاسیر می توان گفت،  ادامه روند فعلی سبب خواهد شد که پروژه های مسکن مهری که قرار بود تا سال ۹۲ و نهایتا ۹۳ تحویل داده شود تا دوسال دیگر هم به اتمام نرسد. این در حالی است که متقاضیان مسکن مهر که اغلب از قشر محروم و مستضعف جامعه هستند، در طی این دوسال در سرگردانی به سر می برند و با سپردن همه دارایی خود به امید خانه دار شدن، در حال حاضر در تامین سرپناه با مشکل مواجه شوند و مجبور شوند خانه هایی را که با امید و آرزوی فراوان به وجود انها دلبسته بودند را به دلالان واگذار کنند و بفروشند تا باز هم نرخ مسکن در بازار بالا برود.
 
در همین راستا حدود بیش از ۶ هزار میلیارد تومان از بازپرداخت های اقساط تسهیلات مسکن مهر در بانک مسکن در اموری غیر از مسکن مهر از جمله وام های خرید و بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی خرج می شوند که این امر خود سبب طولانی تر شدن روند تکمیل واحد های مسکن مهر می شود و بانک مرکزی هنوز پاسخگوی این مساله نیست.
 
به این ترتیب به نظر می رسد دولتی ها هنوز تمایلی برای تحویل دادن خانه های مهر به مردم ندارند و تنها در پی اشکال تراشی هستند.این در حالی است که حالا این پروژه درست یا غلط کلید خورده و عده ای را امیدوار کرده و دولت موظف است برای فراهم آوردن امکانات رفاهی و خدمات و تحویل واحدها تلاش کند.
منبع:فردا

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: