تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ - ۱۷:۵۲ کد مطلب 76362

درباره کتابی که «نتانیاهو» معرفی کرد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، ” عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد” ضرب المثل‌ها و گفته‌های پیشینیان یکی از نکات شیرین زبان فارسی است که نشان از نکته‌سنجی ایرانی‌ها دارد. مصداق این ضرب المثل را می توان اقدام اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی دانست که چند روز پیش و در صحن سازمان […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، ” عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد” ضرب المثل‌ها و گفته‌های پیشینیان یکی از نکات شیرین زبان فارسی است که نشان از نکته‌سنجی ایرانی‌ها دارد. مصداق این ضرب المثل را می توان اقدام اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی دانست که چند روز پیش و در صحن سازمان ملل، از سر حقد و کینه نسبت به جمهوری اسلامی سخن راند و برای سند حرف‌های خود؛ کتابی با عنوان «فلسطین» را در مقابل دوربین رسانه‌های سراسر دنیا در حضور مقامات بلندپایه کشورها معرفی کرد. آنچنان که او ادعا می‌کرد این کتاب نقشه راه رهبر ایران برای نابودی اسرائیل است.

 

کتابی که می‌توان به جرات گفت خیلی از سیاستمداران و مسئولان هم از وجود آن اطلاعی نداشتند. به اعتقاد ناظران سیاسی؛ معرفی جلد فارسی این کتاب از سوی نتانیاهو، از یک سو نشان‌دهنده اقتدار و جایگاه رهبر معظم انقلاب است، و از دیگر سو نشان می‌دهد که دشمنان جمهوری اسلامی و جهان اسلام تا چه اندازه از این جایگاه وحشت دارند،آنقدر که نخست وزیر اصلی ترین دشمن جهان اسلام؛ سخنرانی خود در صحن علنی سازمان ملل را به آن اختصاص داده است.

 

«فلسطین از منظر آیت‌الله ‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای مدظله العالی« کتابی ۴۱۶ صفحه ای است که با همت سعید صلح میرزایی گردآوری شده و از سوی انتشارات انقلاب اسلامی در سال ۹۰ منتشر شده است.

 

کتابی که مقدمه آن به قلم علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در ۱۳ صفحه نگاشته شده؛ و به نقش علما در طول تاریخ معاصر پیرامون مسأله فلسطین پرداخته است. در بخشی از این مقدمه آمده است: «مسأله‌ی اشغال فلسطین بازتاب‌های متعدّد و گسترده‌ای را در سراسر جهان به دنبال داشت. یکی از واکنش‌های مهم در قبال این رویداد، برخوردی بوده که از جانب روحانیت‌ شیعه صورت پذیرفت و بدون هیچ تغییری، در طول هفتاد سال گذشته ادامه یافته‌ است. علّامه مطهری دلیل این خصیصه‌ی روحانیت شیعه را چنین برمی‌شمارد: روحانیت شیعه در ذات خود یک نهاد مستقل است. از نظر روحی به خدا متکی بوده‌ و از نظر اجتماعی به قدرت مردم، و لهذا در طول تاریخ به صورت یک قدرت رقیب‌ در مقابل زورمندان ظاهر شده است. حال با توجه به این ویژگی باید بدانیم که این طبقه از اندیشمندان مسلمان اصولاً با مسائلی چون موضوع فلسطین و نفوذ صهیونیست‌ها چه برخوردی را می‌نمودند و مقابله‌ با آن را به چه قسمی لازم می‌شمردند.»

 

بخش اول: مسئله فلسطین مهمترین مسئله دنیای اسلام

بخش اول این کتاب از ۵ فصل تشکیل شده‌است. در فصل اولِ بخش نخست این کتاب با بیان این سخن از رهبر معظم انقلاب که “مسئله فلسطین مهمترین مسئله دنیای اسلام است. هیچ مسئله بین المللی در دنیای اسلام از این بالاتر نیست، چون تسلط غاصبان سرزمین فلسطین و قدس براین بخش از پیکر امت اسلامی، منشأ بسیاری از ضعف ها و دشواری‌ها در دنیای اسلام است”؛ به بیان اهمیت مسئله فلسطین می پردازد.

 

جمهوری اسلامی و مسأله فلسطین دومین فصل را به خود اختصاص می‌دهد و به این موضوع که مسأله فلسطین؛ یک مسأله اعتقادی است؛ نه یک استراتژی سیاسی، و در ادامه نویسنده به  طرح بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه می‌پردازد. وی در ادامه این بخش موضع قاطع جمهوری اسلامی از فلسطین را بیان می کند.

 

فصل سوم به مسأله صهیونیسم و اسرائیل پرداخته و با استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، صهیونیسم را فراتر از اسرائیل دانسته است. در بخشی از این فصل آمده است: “امروز اگر نگاه کنید می بینید که همه دستگاه‌های تبلیغی دشمن دست به دست هم داده اند و تبلیغات خود را برچند نقطه متمرکز کرده اند. در راس آن‌ها هم صهیونیست‌ها هستند، صهیونیست‌ها که عرض می‌کنیم فقط مراد از صهیونیست غاصب نیست؛ او بخشی از مجموعه صهیونیست‌ها است. مجموعه صهیونیست‌هایی که سرمایه‌داران بزرگ کشورهایی از جمله آمریکا را تشکیل می دهند و بر سیاست آن کشور مسلطند… اگر تبلیغات این‌ها را نگاه کنید، می بینید که در مورد کشور عزیز و ملت بزرگ و قهرمان و در عین حال مظلوم ما بر روی چند نقطه متمرکزند: اول اختلاف و دوئیت و تفرقه است، همان داستان قدیمی تفرقه بینداز، حکومت کن! همان درد و بلای عمده ای که از قدیم در جان ملت ها می افتاده است. درصددند تفرقه ایجاد کنند یا اگر هرچه تلاش کردند دیدند نمی توانند تفرقه ایجاد کنند، شایعه تفرقه بیندازند. “

 

در ادامه این فصل نیز با استناد به منویات رهبر معظم انقلاب نویسنده در دسته بندی جامع و مدونی نوع نگاه و رصد ایشان را پیرامون نقشه ها و ابتکارات و راهبردهای صهیونیست ها در قبال مسئله فلسطین در جهان اسلام و ایران مطرح می کند.

 

غرب، آمریکا و صهیونیسم چهارمین فصل کتاب ” فلسطین از منظر رهبر معظم انقلاب” است. طی این فصل هدف از ایجاد اسرائیل با تکیه بر بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب مطرح شده است. “نفوذ صهیونیست ها روی دولت های غربی”، “نفوذ صهیونیست ها بر کشورهای اروپایی”، “هدف استکبار حذف هر عنصر مقاومت”، “حمایت آمریکا و کوتاهی دولت های غربی عامل جبران ضعف درونی اسرائیل”، “آمریکا و بستگانش سهیم در شکست های اسرائیل”، “طرح خاورمیانه بزرگ؛ آن روی افسانه نیل تا فرات”، “هدف آمریکا از حمایت اسرائیل”، “حمایت آمریکا از جنایات صهیونیست ها”، اشتباه بزرگ استکبار، حمایت از رژیم صهیونیست “، “جنایات اسرائیل و حمایت آمریکا”، “حمایت بی‌شرمانه غرب از جنایات اسرائیل”، “حمایت استکبار از اسرائیل ضامن بقای آن”، ” هدف اسرائیل و آمریکا، حذف نام اسرائیل” و ” منافع اسرائیل خط قرمز آزادی در غرب” از جمله عناوین مطرح شده در این فصل است.

 

فصل پنجم این کتاب با عنوان «اسرائیل و دولت‌های عرب و مسلمان» به بیان موضوعاتی از قبیل “دشمنی با اسرائیل غیر قابل جمع با دوستی حامیانش”، “کوتاهی دولت‌های اسلامی، سبب رسیدن دشمن به اهداف؛ بدون عقب‌نشینی”، ” سکوت خیانت‌بار سران عرب و مواضع ذلت‌بار مدعیان رهبری فلسطین”، “خیانت تشکیلات خودگردان”، ” ریختن قبح رابطه با اسرائیل در میان دولت های عرب” و ” خیانت کشورهای حاشیه خلیج فارس در به رسمیت شناختن اسرائیل” می‌پردازد.

 

در بخشی از این فصل به یکی از سخنرانی‌های قاطعانه رهبر معظم انقلاب پیرامون مسئله فلسطین اشاره کرده است. ایشان در سخنرانی پیش از خطبه‌های خود در خردادماه سال ۸۸ فرموده اند: ” دو جبهه بیشتر وجود ندارد؛ یا حمایت از فلسطین و از مبارزات عادلانه آن یا قرار گرفتن در جبهه مقابل.”

 

بخش دوم: شکست ها و پیروزی ها

بخش دوم شکست‌ها و پیروزی‌ها را مطرح می‌کند، که در فصل اول تاریخچه اشغال و عبرت ها را مورد بررسی قرار می دهد. تاریخچه اجمالی غصب، اسرئیل غده سرطانی، غفلت ها در آغاز شکل گیری اسرائیل، فتح اسرائیل آرزوی دیرین غرب، اهداف اشغال فلسطین از مسائلی است که در این فصل مطرح می شود.

 

در این بخش رهبر معظم انقلاب تسلط غاصبانه اسرائیل را بر اساس سه رکن قساوت با عرب‌ها، دروغ به افکار عمومی دنیا با هدف ایجاد اسرائیل بزرگ و مذاکره یا لابی مطرح می‌کنند. ایشان در ادامه اصل ماجرای فلسطین و آغاز طرح ایجاد سرزمین مستقل برای یهودیان را مورد توجه قرار می‌دهند و در ادامه این فصل نویسنده با تدوین بیانات رهبری در مقاطع مختلف به مراحل غصب، غصب، فریبکاری صهیونیست ها در زمان غصب فلسطین، پیمان کمپ دیوید، علل شکست انتفاضه اول و مباحثی از این دست می‌پردازد.

 

فصل دوم این بخش به بیان پیروزی‌ها و درس‌ها اختصاص دارد و با اتکا به بیانات رهبر معظم انقلاب دستاوردها و پیروزی های فلسطینیان در برابر صهیونیست‌ها و همراهی مردم جهان با مقاومت می‌پردازد.

 

بخش سوم: مسئولیت ها

بخش سوم کتاب فلسطین از منظر مقام معظم رهبری با عنوان مسئولیت‌ها نیز در قالب ۸ فصل؛ به طرح مسؤلیت مردم فلسطین، مسؤلیت امت اسلامی، مسؤلیت جمهوری اسلامی و ملت ایران، روز قدس، مسؤلیت دولت‌های اسلامی، مسؤلیت رسانه‌ها، مسؤلیت نخبگان و مسؤلیت‌های دیگر افراد و اقشار پرداخته شده است.

 

در بخش مربوط به مسؤلیت جمهوری اسلامی و ملت ایران آمده است: “مسأله فلسطین مساله اول بین الملل اسلامی است. امروز که مبارزات ملت فلسطین در زیر پرچم اسلام، خواب از چشم دولت غاصب صهیونیست و حامیانش ربوده است، بزرگترین وظیفه دولت و ملت ما و همه ملت ها و دولت های مسلمان حمایت از این مبارزات است. غده سرطانی اسرائیل را تنها از طریق همین مبارزات می توان ریشه‌کن ساخت و جهان اسلام را از خطرات مهلک آن نجات داد.”

 

تشریح و ترسیم جنایات صهیونیست ها، راه حل ها، قهرمانان، روشنگری و آینده روشن عناوین فصل های چهارم تا هشتم این کتاب است.

 

در انتهای این کتاب در جمله ای از رهبر معظم انقلاب آمده است: “غاصبان سرزمین فلسطین، به فکر این نباشند که دائما پای این و آن را به ماجرا بکشانند و بگویند جمهوری اسلامی تحریک می کند. تحریک کسی لازم نیست امروز به برکت بیداری اسلامی، ملت های مسلمان بیدار هستند. کسی لازم نیست به آن ها بگوید، تشویقشان کند و دستی به پشت آن ها بزند. امروز جوانان فلسطین، در مسدانند و نسل های نو می دانند که راه عزت و سعادت و مسلمانی چیست. این همدلی مخصوص ایران نیست.”

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: