تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ - ۱۷:۳۸ کد مطلب 76400

تایید داروی جدید برای سرطان ریه

سازمان غذا و داروی آمریکا از تایید یک داروی ایمنی‌درمانی برای معالجه «سرطان پیشرفته ریه با یاخته‌های غیرکوچک» خبر داد.

به گزارش میدان۷۲، «کی‌ترودا» در درمان بیماران مبتلا به این نوع سرطان پیشرفته که بیماری‌شان پس از درمان‌های پیشین پیشرفت کرده و همچنین بیمارانی که تومورهایشان دارای پروتئین PD-L1 است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر «ریچارد پازدور» از مرکز تحقیقات و ارزیابی دارو در سازمان غذا و داروی آمریکا گفت: امروز تایید داروی «کی‌ترودا» به پزشکان این فرصت را می‌دهد تا بیماران خاصی را که ممکن است از مصرف این دارو بیشترین سود را ببرند، مورد آزمایش قرار دهند.

مصرف این دارو همراه با انجام یک تست تشخیصی مورد تایید قرار گرفته که ابتدا برای تشخیص پروتئین PD-L1 در تومورهای سرطان ریه با یاخته‌های غیرکوچک طراحی شده بود.

«کی‌ترودا» با مسدود ساختن مجرای PD-L1 / PD-1 به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا با سلول‌های سرطانی ریه مقابله کند. در سال ۲۰۱۴ سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف «کی‌ترودا» را برای درمان بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته که تحت درمان با داروی ایمنی‌درمانی «Yervoy» بودند، تایید کرد.

تایید داروی «کی‌ترودا» بر اساس بررسی‌های کلینیکی بوده که نشان داد گسترش این تومورها در ۴۱ درصد بیماران کاهش پیدا کرده و تاثیر آن بین دو تا ۹ ماه ادامه داشته است.

به گزارش هلث دی نیوز، در عین حال این دارو دارای عوارض جانبی است که از آن جمله می‌توان به احساس خستگی، کاهش اشتها، تنگی نفس و سرفه اشاره کرد. مصرف این دارو برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است به جنین یا نوزاد آسیب وارد کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: