تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ - ۱۶:۴۵ کد مطلب 76565

سرعت کند ساخت و ساز مسکن مهر و نصب انشعابات

در حالیکه دو هفته از مصوبه شورای پول اعتبار مبنی بر افزایش سقف کلی تسهیلات مسکن مهر از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان می گذرد گزارشها حاکی از این است که سرعت ساخت و ساز و نصب انشعابات مسکن مهر سرعتی نداشته است. به گزارش مشرق،شورای پول و اعتبار […]

در حالیکه دو هفته از مصوبه شورای پول اعتبار مبنی بر افزایش سقف کلی تسهیلات مسکن مهر از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان می گذرد گزارشها حاکی از این است که سرعت ساخت و ساز و نصب انشعابات مسکن مهر سرعتی نداشته است.

به گزارش مشرق،شورای پول و اعتبار در یکهزار و دویست و هفتمین جلسه مورخ ۳۱ شهریور، به منظور تکمیل واحدهای نیمه تمام طرح مسکن مهر، با امکان افزایش سقف کلی تعهدات طرح مسکن مهر بانک مسکن  از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال به ۵۵۵ هزار ۳۸۴ میلیارد ریال جهت افزایش سقف فردی طرح های مسکن مهر از ۲۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال از محل وصولی های طرح مزبور، صرفاً برای تکمیل طرح های تعهد شده بانک مسکن موافقت کرد و این امید را به متقاضیان داد که روند ساخت و ساز و نصب انشعابات سرعت پیدا کند اما ظاهرا این مصوبه نیز کارساز نبوده است.

بنابراین گزارش، به نظر می رسید تصویب افزایش ۵۵۰۰ میلیارد تومانی خط اعتباری مسکن مهر از سوی شورای پول و اعتبار قفل معرفی پروژه‌ها برای قرارداد ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر را که از آخر اردیبهشت ماه امسال متوقف شده بود، را باز کند اما هنوز نه تنها خبری از باز شدن این قفل به گوش نمی رسد بلکه خبرها حاکی از این است که برخی سازندگان همچنان به افزایش قیمت مجدد مسکن مهر معتقد هستند و امیدوارند که باز هم دستورالعمل چهارمی در راه باشد.

برخی از سازندگان مسکن مهر در پردیس و پروژه ابریشم روند ساخت و ساز را به حدی کند کرده اند که دولت مجبور شود باز هم افزایش قیمت و دستورالعمل چهارمی را ابلاغ کند.

هر چند بارها مدیر عامل شهر جدید پردیس اعلام کرده که هیچ افزایش قیمتی برای واحدهای مسکن مهر اعمال نخواهد شد اما به گفته برخی متقاضیان مسکن مهر برخی واحدهای مسکن مهر مجددا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده اند.

ظاهرا این روند کُند ساخت و ساز و نصب انشعابات باعث شده تا واحدی مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران برای اولین بار زمان اتمام طرح مسکن مهر را با یک سال عقب‌گرد سال ۱۳۹۶ اعلام کند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر نیز ابراز داشته که مسکن مهر شاید تا سال ۱۳۹۵ تمام نشود.این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی در ابتدای امر بر تکمیل مسکن مهر در سال ۱۳۹۴ تاکید کرده بود.

پیش از این خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی پیش بینی کرده بود که با روند فعلی، دولت تا سال ۱۴۰۰ هم نمی‌تواند واحدهای مسکن مهر را تحویل دهد.

از ۲ میلیون ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر که در دولت گذشته آغازشده است، همچنان بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد تکمیل نشده در مسکن مهر وجود دارد که در بلاتکیلفی به سر می برد.

هرچند که طبق اعلام رسمی مسئولان یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده است این در حالی است که طبق آمار اعلام شده توسط قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر تنها ۱ میلیون ۱۹۰ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: