تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ - ۱۵:۵۰ کد مطلب 76617

ناگفته های کارشناس برنامه تعطیل شده نگاه دو

مدیریت بی در و پیکر بر سازمان متورم صدا و سیما

اول روزی که شبکه ی افق تشکیل شد، او را در جلسه ای کاری دیدم که انتقاد می کرد و از نقشه های به اصطلاح خودی ها برای حذف نیروهای حزب اللهی از شبکه های عادی صدا و سیما سخن می گفت. استدلال می کرد که با تشکیل شبکه ی افق، حزب اللهی زدایی از بدنه ی صدا و سیما سرعت می گیرد.

به گزارش میدان‌۷۲ به نقل از نکات‌پرس ، اول روزی که شبکه ی افق تشکیل شد، او را در جلسه ای کاری دیدم که انتقاد می کرد و از نقشه های به اصطلاح خودی ها برای حذف نیروهای حزب اللهی از شبکه های عادی صدا و سیما سخن می گفت. استدلال می کرد که با تشکیل شبکه ی افق، حزب اللهی زدایی از بدنه ی صدا و سیما سرعت می گیرد. می‌گفت نیروهای حزب اللهی باید در شبکه های عادی صدا و سیما حضور فعال و موثری داشته باشند تا روح برنامه های صدا و سیما منطبق بر آرمان های امام راحل و مطالبات رهبری باشد. می‌گفت نباید بگذاریم به بهانه ی وظایف اجرایی و تشکیل شبکه ای مختص بچه های انقلاب، نیروهای حزب اللهی را از بدنه ی فکری سازمان صدا و سیما کنار بگذارند. البته دکتر سجاد صادقی در سال‌های گذشته همواره گوشه نشینی و نویسندگی را پیشه کرده است و کمتر در محافل عمومی حضور دارد. او حدود یک سال و نیم پیش، سکاندار فکری برنامه ی نگاه دو شد. برنامه ای که ذیل معاونت سیاسی آن روز صدا و سیما(معاونت خبر فعلی) اداره می شد. از همان اولین برنامه که تحت نظارتش بر روی آنتن رفت، تغییرات محسوسی در محتوای این برنامه حاصل شد. برنامه ی نگاه دو با حضورش البته با تمام محدودیت ها از برنامه ای خنثی و کم بیننده تبدیل به برنامه ای مطالبه گر و پر طرفدار شد. شاید به همین دلیل است که در یک سال گذشته بارها تلاش شد تا برنامه ی نگاه دو را تعطیل نمایند! به همین دلیل مصاحبه ای کوتاه و خواندنی با نویسنده و کارشناس برنامه ی نگاه دو انجام داده ایم.

 

گفته می شود که برنامه ی نگاه دو از این هفته تعطیل شده است، آیا این خبر را تایید می کند؟

 

بله. براساس آخرین تماس تلفنی که با تهیه کننده ی برنامه داشتم، مطلع شدم که برنامه ی نگاه دو از چهارشنبه‌ی این هفته یعنی ۸ مهر جدی جدی تعطیل میشود. البته تصمیمات صدا و سیما همواره مقطعی است، یک مدیری یک روز یک حرفی را میزند، بلافاصله مدیر بعدی که زور بیشتری دارد طرف دیگر را مجبور می کند که حرفش رو پس بگیرد. این هم بار اولی نیست که برنامه ی نگاه دو تعطیل میشود. بد هم نیست. ما هم می ریم برای استراحت و زیارت…

 

یعنی قبلا هم برنامه ی نگاه دو تعطیل شده است؟

 

بله، نمی‌دانم رشته ی تحصیلی دوران مدرسته شما چیست!؟ در ریاضی نمودارهای سینوسی وجود دارند که مدام پایین و بالا می روند، خلاصه برنامه ما هم هی تعطیل میشود، و دقیقا شبیه همان نمودارها است. همین ۲۷ خرداد امسال، یک برنامه ی مفصلی در رابطه با سازمان جنایتکار منافقین با حضور دکتر مقدم فر بر روی آنتن رفت. برنامه ی خوبی بود و مسائل مهمی از سوی میهمان برنامه مطرح شد. از جمله اینکه چرا از سرکرده این گروهک جنایتکار چند سالی هیچ خبری نیست؟! از آن تاریخ به مدت ۵ هفته برنامه به دلایل نا معلومی تعطیل شد، البته تعطیلی ربطی به معاونت خبر نداشت، مدیر شبکه ی دو، آقای جعفری جلوه لطف کرده بودند دستور داده بودند که برنامه را از کنداکتور شبکه حذف شود! بهانه آنها هم این بود که ماه رمضان نیازی به برنامه ی سیاسی ندارد. البته در جلسات خصوصی موارد دیگری را می گفتند. ظاهرا آقای جلوه علاقه ای به پخش برنامه های سیاسی از شبکه ی تحت مدیریت خود ندارد. به هر حال بار اول نیست که این برنامه تعطیل میشود. حالا خدا رو شکر که قبلش می گویند تعطیله و الا مثل قبل از عید آبرو ریزی مجدد می‌شد.

 

مگر قبل از عید چه اتفاقی افتاده بود؟

 

قرار بود ۲۵ اسفند و به مناسبت ملی شدن صنعت نفت برنامه‌ای داشته باشیم، من هم سئوالات و متن برنامه رو طراحی کرده بودم. میهمان هم آقای دکتر کوشکی و آقای دکتر سلیمی نمین بودند، قرار بود پلی بزنیم از واقعه تاریخی ملی شدن صنعت نفت به مذاکرات هسته ای که در آن روزها در مراحل تدوین متن برجام بود. در شبکه دو، نماز مغرب و عشا را به همراه میهمانان برنامه خواندیم. با میهمانان برنامه حتی رفتیم استودیو و در کمال تعجب متوجه شدیم درب استودیو قفل است. جالب بود در کنداکتور برنامه ها قرار داشتیم، اما به دلایل نا‌معلومی درب استودیو را قفل کرده بودند، رفتیم دفتر همین آقای جعفری جلوه، به راحتی خوردن یک لیوان آب، رییس دفترشون پاسخ دادن فلان کارمند یادش رفته آفیش استودیو رو رد کنه، پس برنامه این هفته تعطیل! ان روز یکی از سخت ترین روزهای زندگی کاری من و سایر عوامل معاونت خبر در شبکه ی دو بود. چراکه آبرو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رو می دیدم که به راحتی با بی کفایت روی زمین می ریزد و کک هیچ کس هم نمی گزد! با هزار عذرخواهی آن برنامه رو کنسل کردیم، هنوز هم آقایان کوشکی و سلیمی نمین از دست ما دلخور هستند. به جای برنامه ما شبکه ی دو یک ساعت آگهی بازرگانی پخش کرد.

 

این بار چه بهانه‌ای برای تعطیلی این سری از برنامه ی نگاه دو داشتند؟

 

بهانه این است که آقای جلوه اساسا تمایلی به پخش برنامه های سیاسی از شبکه ی دو ندارند. به عنوان مثال هفته پیش وزیر آموزش و پرورش میهمان برنامه ی ما بود، از ده روز قبل با دفتر وزی

ر هماهنگ شده بود، می‌دانید هماهنگ کردن با وزیر چقدر سخت است و قرار بود چهارشنبه یکم مهر ساعت ۱۹ وزیر میهمان برنامه زنده ما باشد. به یکباره روز قبل خبر دار شدیم که به دستور مدیران شبکه دو برنامه نگاه دو از کنداکتور برنامه ها حذف شده و جای آن برنامه عموپورنگ گذاشتن، کلی رفتیم و امدیم، اخرش رییس محترم شبکه دو فرمودند، نمی‌شود تغییر داد به وزیر بگوید یه روز دیگر بیاد، تا ببینیم چی می شه! راستش را بگویم ما وزیر رو هماهنگ می کنیم، ولی آقای جعفری جلوه رو نمی توانیم هماهنگ کنیم، با کلی عذرخواهی با دفتر وزیر آموزش و پرورش تماس گرفتیم، خوب، آقای دکتر فانی شخصیت با اخلاقی هستند و در کمال تواضع قبول کردند روز سه شنبه تشریف بیاورند. رییس شبکه ی دو، برای ما که هیچ، برای وزیر آموزش و پرورش کشور هم ارزش قائل نیست. الان بهانه ایشان این است که می گویند ما برنامه ی زنده سیاسی نمی خواهیم، یه برنامه تولیدی سیاسی که در آن آب بسته شده باشد و فقط به مسائل خارجی بپردازد برای آقایان کفایت می کند.

 

یعنی تولیدات شبکه دو خیلی زیاد است که برای برنامه ی شما هیچ وقتی ندارند؟

 

شوخی می کنید؟! برنامه ی نگاه دو، یک بار هم بازپخش دارد. همین الان سریال کیمیا، دو بار بازپخش می‌شود، این یعنی کنداکتور خالی است. بهتر و به زبون ساده تر بگم، کفگیرشون خورده ته ته دیگ؛ نه فقط پول ندارند، بلکه برنامه ساز درست و حسابی هم ندارند، نصف بیشتر برنامه هاشون به ضرب اسپانسر ها روی آنتن میرود؛ به دلایلی تمایل ندارم به جزئیات مسائل مالی بپردازم ولی حرف برای گفتن زیاد دارم.

 

فکر می کنم در ساختار قدیم صدا و سیما، گروه های سیاسی در هر شبکه ای وجود داشت، ولی اخیرا چنین گروه هایی در شبکه ها دیده نمی شوند، چرا گروه های سیاسی از ساختار جدید حذف شدند؟

 

یکی از کلاه های گشادی که در تغییرات رفتن آقای ضرغامی و امدن آقای سرافراز، سر معاونت خبر گذاشتند، بحث حذف همین گروه های سیاسی بود. یعنی هر شبکه یک گروه سیاسی داشت. مدیر گروه سیاسی نماینده یکی از ادارات کل معاونت سیاسی بود و نقش رابط با ریاست شبکه رو بازی می کرد. طبیعتا همین شبکه دو هم تا همین چند ماه پیش گروه سیاسی و مدیر گروه سیاسی داشت. مدیر گروه سیاسی، عضو شورای مدیران گروه شبکه دو محسوب می شد و بازوی ریاست شبکه در معاونت خبر هم به حساب می‌آمد. هزینه ی ساخت برنامه های سیاسی توسط شبکه‌ها پرداخت می شد. یعنی جلسات برآورد در داخل هر شبکه برگزار می‌شد. اما در ساختار جدید گروه سیاسی از همه ی شبکه ها حذف شده است. برنامه های سیاسی هم اکنون حکم یه تعداد بچه‌های یتیم رو دارند که شبکه ها حاضر نیستند، حتی حداقل امکانات را به آنها بدهند و خود معاونت خبر نیز به دلیل مشکلات عدیده ی مالی نمی تواد از پس تولید برآید. این کلکی بود که معاونت سیما به معاونت خبر زد. زمان آقای دارابی ایشان چون سیاسی خوانده بود و سیاسی تدریس می کرد و برنامه های سیاسی را هم دوست داشت، یه تعداد برنامه ی سیاسی ساخته می‌شد که مستقیما زیر نظر معاونت سیما بودند، مثل شناسنامه، مثل دیروز، امروز، فردا، مثل برنامه ی مناظره، شما ببینید، تمام این برنامه ها که نام بردم، ماهیت سیاسی دارن، ولی بدلیل نفوذی که ان زمان آقای دارابی داشت، ذیل معاونت سیما ساخته می شد و برنامه های سیاسی زیر نظر معاونت سیاسی، نیز شامل نگاه دو، نگاه یک، متن حاشیه، سپهر سیاست و….. می شدند که رقیب برنامه های سیاسی معاونت سیما بودند. البتهباید این رو هم بگویم که کانون فکری آن برنامه‌ها که در معاونت سیما تولید می‌شد و هنوز هم تولید می‌شوند، روشن و شفاف نبود. به هر حال بعد از رفتن آقای دارابی، بدنه مدیران میانی معاونت سیما تغییر چندانی نکرد، این حضرات با استراتژی حذف گروه های سیاسی از شبکه ها سعی کردند، معاونت خبر رو تحت فشار قرار بدهند تا برنامه ها را خودشان تعطیل کنند.

 

چرا فکر می کنید، که کانون فکری معاونت سیما درک سیاسی درستی ندارند؟

 

خیلی ساده است. در معاونت خبر که قبلا اسمش معاونت سیاسی بود، ما یک خط مشخصی برای برنامه سازی داشتیم و ان خط چیزی نیست جز خط ولایت. یعنی هر گاه رهبری سخنرانی می کنند از میان صحبت های ایشان محورهای اصلی رو استخراج می کنیم و بر مبنای مطالبات ایشان و آرمان های امام راحل برنامه ساخته می‌شد. به عنوان مثال رهبر انقلاب از زمین خواری و بلکه کوه خواری می گویند، ما بلافاصله ۲۰ اسفند ۹۳ برنامه ی نگاه دو رو اختصاص می دهیم به مشکل زمین خواری، حضرت آقا از فرار مالیاتی می گویند، ما بلافاصله در ۶ اسفند ۹۳ مسئولین اداره مالیاتی رو می آوریم. نه فقط در برنامه‌های زنده، بلکه در مستند ها و در برنامه هایی مثل گزارش هفتگی که دیگر دوستان زحمت آن را می کشند، روند دقیقا همین است. یعنی در مجموعه معاونت خبر، از شبکه ی خبر تا بخش های خبری تا خبرگزاری سازمان، تک تک بخش ها، بر مبنای مطالبات رهبری و همچنین آرمان‌های اما

م راحل عمل می کنند و برنامه می سازنند. اما من می‌توانم نمونه های بسیاری از برنامه های سیاسی و غیر سیاسی رو ذکر کنم که در معاونت سیما تولید شده و هنوز هم تولید می‌شود که هیچ سنخیتی با مطالبات حضرت آقا و آرمان های امام نداره و سر خط خود را از نهادهای سیاسی دیگری می گیرند…

 

یک روزنامه نوشته بود که برنامه ی نگاه دو توسط یک سری بی خرد و جنگ طلب اداره می شود، مقاله را خواندید؟

 

بله، اوایل خرداد امسال بود، یک روزنامه ی حامی دولت در اوج مذاکرات هسته ای،این را نوشت. اما لازم به پاسخ گویی نبود. یک کسی خواسته خودش رو بزرگ جلوه بده یا حرفی بزنه که به مذاق آدم های خاصی خوش بیاد. ترجیح داده به ما چند تا فحش بده. یه جور سیاسی بازی که یه سرش تو جبهه ی موافقان مذاکره با آمریکا بود. بگذریم.

 

نمی خواهید حداقل اصل ماجرا را توضیح بدهید، تا مردم بدانند؟

 

ماجرای پیچیده ای نبود. یک فردی از مقامات ارشد به زور خودش رو میهمان برنامه ما کرد. یعنی انقدر فشار آورد و زنگ زد جاهای مختلف که مدیران ما تو معاونت خبر مجبور شدن بگویند بیاید. روز اومدن وی مصادف بود با حضور رهبری در یکی از جمع های انقلابی. ان روز رهبری سخنان مهمی را مطرح کردند در عرصه مذاکرات هسته ای که موضع گیری داشتند که در حوزه ی اختیارات این میهمان ناخوانده برنامه ی ما بود.

 

رهبری فرموده بودند، تحت هیچ شرایطی اجازه ی بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان کشور را نخواهیم داد. عرض کردم که، ما در طراحی سئوالات، همیشه مطالبات رهبری رو مد نظر قرار می دهیم. به خاطر همین دو سئوال در این مورد طرح کردم. قبل از برنامه این میهمان که خودش رو به زور دعوت کرده بود، تشریف آوردن، ما معمولا سئوالات برنامه رو قبل از آنتن در اختیار هیچ فردی قرار نمی دهیم، حتی وزراء، اما ایشان برای من بسیار عزیز هستند، چون یادگار جبهه و جنگ هستند. به همین دلیل اجازه دادیم سئوالات رو مشاهده کنند. ایشان وقتی به این دو سئوال رسیدند، سئوالات را حذف کردند و گفت من جواب نمی دهم. سئوال هم چیز پیچده ای نبود، یه سئوال این بود که چرا ایران اجازه ی بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهد؟ سئوال دیگر هم این بود که چرا نباید اجازه ی بازجویی از دانشمندان کشورمان را بدهیم؟

 

خلاصه ما به احترام این میهمان و سوابق وی در جبهه و جنگ، این دو سئوال رو حذف کردیم و روی آنتن هم اجازه ندادیم مجری بپرسد. بعد از برنامه ایشان به قول خودشون خاطره نوشته بودن، که تو خاطرشون ما شده بودیم جنک طلب، ایشان هم نقش حافظ صلح بین الملل رو بازی کرده بودند. از ان جالب تر این بود که، بلافاصله ان خاطره رو روی وب سایت شخصی خود منتشر کرده بودن و یک روزنامه ی حامی دولت به استناد اون خاطره، نوشته بود که صدا و سیما مانع مذاکرات هسته‌ای است. در حالی که خاطره ی ایشان از پایه تحریف شده است. سئوالاتی که من طرح کرده بودم و براساس ان این مقام ارشد من رو متهم به جنگ افروزی کرده بود، دقیقا مطالبات رهبری بود، با همان ادبیات رهبری؛ بگذریم…

 

واقعا به دور از وابستگی که به صدا و سیما دارید، عملکرد صدا و سیما در مدت زمان مذاکرات هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

بنظرم عملکرد معاونت خبر خیلی خوب بود. دلیل دارم برای اینکه می گویم خیلی خوب بود. سه فرآیند مهم در طول مذاکرات و پس از ان تا امروز در معاونت خبر صدا و سیما پیگیری شده است. اول از همه سازمان صدا و سیما تلاش کرده هم چالش ها و هم فرصت های پیش رو در مذاکرات رو به روش های گوناگون بررسی کند. خیلی از انتقادها همین جا شکل می گیرد، مخالفان مذاکرات می گویند چرا صدا و سیما نکات مثبت رو هم می گوید، موافقان هم می گویند چرا نقاط منفی مطرح می شود.

 

رویکرد دوم، رصد دقیق تصمیم سازان ۵+۱ خصوصا آمریکا است، بالاخره یک توافق ان هم در سطح بین الملل مستلزم بررسی رویکرد سایرین هم هست. در این مرحله صدا و سیما واقعا تلاش کرد، صرفا نظرات مقامات ۵+۱ و خصوصا امریکایی ها رو منعکس کند، بعضی ها فکر می کنند، ما در صدا و سیما می گردیم قسمت هایی رو که اوباما یا دیگران بر ضد ایران حرف می زنند را پیدا می‌کنیم، واقعا این جوری نیست. صحبت های این ها خصوصا در جاهایی مثل آیپک رو کامل پخش نمی کنیم، می گردیم قسمت هایی رو پیدا می کنیم که نرم تر باشه. والا عمق خصومت این ها با انقلاب اسلامی خیلی بیشتر از اون چیزیه که بعضی ها فکر می کنند. باور کنید وقتی اوباما می گه اگه می تونستم راهی پیدا کنم تا پیچ و مهره ی تاسیسات اتمی ایران رو باز کنم، واقعا از ته ته قلبش این حرف را می زند.

 

رویکرد سوم صدا و سیما هم، انعکاس نظرات مردم است. یعنی تصمیم سازان و مسئولان باید از نظر مردم در اقصی نقاط کشور با خبر باشند. صدا و سیما در طول مذاکرات و بعد از اون همیشه تلاش کرده بی طرفانه نظرات مردم رو هم منعکس کند. در مجموع می توان گفت، بیشترین انتقادات به سازمان از سوی تندروهای موافق و مخالف برجام

به صدا و سیما وارد شده، چونکه صدا و سیما براساس رسالت خبر رسانی سعی دارد، مستقل عمل کرده و به جرات می توان گفت معاونت خبر تنها قسمت سیاسی کشور است که فعالیت سیاسی می کند ولی اعضای اون هیچ وابستگی سیاسی به جریانات حزبی و جناحی ندارند.

 

با تعطیل شدن نگاه دو، برنامه سازی رو در شبکه ی افق ادامه می دهید؟

 

نه. شبکه ی افق نمی روم. ممکن است از سازمان بروم ولی شبکه ی افق هم نمی رم. اولا که من عضو کوچک خانواده معاونت خبر هستم و در این مجموعه کار رسانه ای را یاد گرفتم، پس موظفم در این مجموعه فعالیت کنم، ثانیا معتقدم تشکیل شبکه ی افق کار اشتباهی بود. از قدیم کار کردن بچه حزب اللهی ها در صدا و سیما سخت بود. از موقعی که افق تشکیل شده، بچه حزب اللهی ها ترجیح می دهند بیشتر در این مجموعه فعالیت کنند، حق هم دارند چونکه کار کردن با یک مجموعه ی هم دست و هم فکر راحت تر است. بدی کوچ انقلابی های سازمان به شبکه افق این است که این جوری به مرور زمان، تعداد و نسبت بچه حزب اللهی ها تو سایر شبکه ها، نسبت به بقیه ی آدم ها کمتر می‌شود. این جوری شبکه ی افق تبدیل میشه به یک شبکه ی صد در صد حزب اللهی با یک سری مخاطب خاص. باقی شبکه ها هم تبدیل میشن به مکان هایی برای جولان کسانی که دغدغه ی انقلاب اسلامی ندارند. این یک خطر است! نباید ساده از کنارش رد شد. این یک استراتژی کاملا اشتباه است. من نمی گوم، افق تعطیل شود. صحبتم این است که شبکه افق محلی باشد برای تربیت بچه حزب اللهی هایی که دوست دارند، فعالیت رسانه ای کنند و بعدش که کسب تجربه کردند، برای برنامه سازی به سایر شبکه ها فرستاده شوند. الان برعکسه. بچه حزب اللهی های باتجربه هم ترجیح می دهند از بقیه شبکه ها بروند شبکه افق. البته این نظر شخصی من است. ولی حس خوبی به این تفکیک ندارم. مثل اینه که بگویم، خیابون میدان انقلاب مختص بچه حزب اللهی هاست و باقی خیابون های شهر مختص آدم های غیر حزب اللهی است. بعدش هی تبلیغ کنیم بچه حزب اللهی ها سایر خیابون های شهر رو ول کنید بیاد توی این خیابون!!

 

به نظر شما آقای سرافراز تا امروز چگونه عمل کرده؟

 

سخته. باید جای آقای سرافراز باشی تا بفهمی چقدر سخته. وارث یک سازمان عریض و طویل هستی. سازمانی که سه دهه دچار بیماری تورم نیروی انسانی شده. یعنی چی؟ یعنی سه دهه هر کسی مدیر شده، رفقاش رو آورده تو سازمان به زور رسمی کرده. رفقای محترم هم فک و فامیل ها رو آوردن سازمان رسمی کردن. به عنوان مثال یک فامیلی پیشوند یا پسوند دار که بقول بچه ها در دنیا یگانه است رو تصور کنید، اگر در نیروهای انسانی سازمان جستجو کنید چند ده تا آدم با این فامیلی پیدا می کنید. یعنی اینکه یک نفر از فلان شهر یا روستا به هر دلیلی چه براساس لیاقت چه براساس رفاقت پایش رسیده جام جم، یک اتوبوس گرفته باقی دوستان و فامیل را هم آورده است. جالب است اگر بررسی کنید، بخش قابل توجهی از این آدم ها کار نا بلد هستند. یعنی طرف فیلمبرداره یا تدوین گر است، اما تجربی. یعنی شاگر فیلمبردار قبلی بوده حالا اون بازنشسته شده، این شده همه کاره. جالب تر اینکه خیلی از این آدما بدلیل قحط الرجال، مدیر میانی سازمان هم هستند.

 

مشکل دوم ریخت و پاش سازمان است. به عنوان مثال در حوزه ی کاری خود ما، یعنی معاونت خبر، یک مستند سیاسی ۲٫۵ برابر رقم واقعی برآورد می‌شود. الان می‌پرسیدچرا؟! چون تهیه کننده و مدیران میانی کدهای دروغین میزنند، این یعنی پولی که سازمان برای ساخت یک مستند سیاسی پرداخت می کنه برابره با پول واقعی ساخت ۲٫۵ مستند سیاسی است.

 

مشکل سوم این که مسئولان انتظار دارند، صدا و سیما بگوید همه چیز آرام است. مسئول فلان سازمان سو مدیریت دارند، تا کوچکترین انتقاد نرم می شود، فلان آقا که نامش رو نمی برم نامه میزند که چرا دولت را تخریب کردید؟! حتی برخی پا رو از این فراتر گذاشتن، یه سری آدم رو استخدام کردن برای رصد برنامه های صدا و سیما، بلافاصله اگر انتقاد جدی در یک برنامه ی دست چندم، مثلا در شبکه ی شما، مطرح بشود، سریع نامه می زنند که فلان دستگاه رو چرا تخریب کردید. وظیفه ی رسانه ی ملی نمایش کاستی های جامعه است. مگر مسئولین می توانند در همه جای کشور حضور داشته باشند، ولی صدا و سیما می تواند، اما مسئولین آستانه صبر و انتقاد پذیری پایینی دارند. علتش هم اطرافیانی هست که از صبح تا شب در حال چاپلوسی هستند.

 

شما ببینید. آقای سرافراز با همین سه تا مشکل به چه نحو باید برخورد کند. اگر واقعا بخواهد موفق عمل کند باید ۷۵ درصد نیروهای سازمان رو یه جورایی کنار بگذارد-اون بخشی که براساس روابط وارد شدن، بعد باید برآورد ها رو واقعی کند، یعنی هزینه های تولید را به کمتر از نصف کاهش دهد. دست آخر هم عملکرد مسئولان در اقصی نقاط کشور را با نگاهی انتقادی نمایش دهد. که کار خیلی سختی است.

 

پس یا این حساب آقای سرافراز چکار کند؟

 

خیلی ساده است. چابک سازی و کارآمد سازی سازمان

رو از رده های بالایی آغاز کند. به‌عنوان مثال تعداد معاونت ها و اداره کل ها رو به حداقل ممکن کاهش بدهد. یکی از مشکلات این است که مدیرای ارشد، دوست دارند که چابک سازی از رده های پایینی شروع بشود. و از آن بدتر علاقمند هستند، صندلی خودشان رو حفظ کنند. یک مثال ساده بزنم، در مجموعه ای که ما فعالیت می کنیم-اداره کل برنامه های تحلیلی و مستند، یک مدیرکل وجود دارد، با حداقل ۶ مدیر. هر مدیر برای خودش دفتر دارد و رییس دفتر و الی آخر. کل برنامه های این مجموعه حدود ۱۰ برنامه ی تصویری است، یعنی هر مدیر در طول هفته کلی هزینه روی دست سازمان می گذارد برای اداره ۱٫۵ برنامه برخی از این آقایان تخصص سیاسی و تحصیلات آکادمیک سیاسی هم ندارند، پس اساسا نیازی به اداره کل، مدیر کل و مدیر هم نیست. راستش را بخواهید بهتر است کل اداره کل ما منحل بشود. یک مدیر وجود داشته باشد برای مدیریت این برنامه ها، یک مدیر به راحتی می تواند ۱۰ برنامه تصویری را در هفته اداره کند.

 

البته، طبیعتا مدیران میانی مقاومت می کنند، طبیعی است که کارشکنی می کنند، فرد چندین سال زندگی خودش را بر مبنای حقوق و مزایای مدیریت تنظیم کرده است و هیچ کار هم نمی کند، حالا سخت است که از میز و مزایایش دل بکند. نمونه ی این جوری در سازمان زیاد است. اداره کل و مدیریت غیر ضروری زیاد وجود داره که اگر درست بررسی شود قابل حذف هستند.

  1. Irani :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    سلام
    تبلیغ ساپورت ر نگی دیگه چیه؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: