تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ - ۰۱:۲۰ کد مطلب 76679

جان کری: ممکن بود جنگنده روسی سرنگون شود

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از نقض حریم هوایی ترکیه توسط  هواپیمای روسیه، گفت که ممکن بود هواپیمای روسی در جریان یک اقدام تلافی جویانه سرنگون شود. کری در این باره گفت: ما از اینکه ممکن بود ترکیه با استفاده از حقوق خود در […]

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از نقض حریم هوایی ترکیه توسط  هواپیمای روسیه، گفت که ممکن بود هواپیمای روسی در جریان یک اقدام تلافی جویانه سرنگون شود.

کری در این باره گفت: ما از اینکه ممکن بود ترکیه با استفاده از حقوق خود در یک اقدام تلافی جویانه هواپیمای روسی را مورد هدف قرار داده و سرنگون کند، نگران شدیم.

وزیر امور خارجه آمریکا از گفتگو با «فریدون سینیرلی اوغلو» همتای ترک خود در این باره خبر داد و افزود: به سینیرلی اوغلو اطمینان دادم که در این باره و در راستای ارائه اطلاعات بیشتر به ترکیه درخصوص عملیات های روسیه، با مسکو رایزنی خواهم کرد.

وی که در پارلمان شیلی سخنرانی می کرد، ادامه داد: این همان موضوعی است که ما پیشتر نیز درباره آن هشدار داده بودیم. لذا مذاکره مان با روسیه را آغاز کردیم تا مطمئن شویم حتی امکان مناقشه به صورت تصادفی هم وجود ندارد.

لازم به ذکر است، یک هواپیمای روسی روز یکشنبه وارد حریم هوایی ترکیه در نزدیکی مرز با سوریه شده است. این اتفاق باعث شد تا آنکارا دو فروند هواپیمای جت F-۱۶ خود را برای رهگیری هواپیمای روسی به پرواز در آورد و متعاقب آن سفیر روسیه در ترکیه را احضار کند. روسیه اعلام کرده است که این اتفاق به صورت اشتباهی انجام شده است.

به دنبال این رخ داد، وزارت امور خارجه ترکیه سفیر روسیه در کشورش را احضار کرد. ترکیه اعلام کرد که این اقدام در اعتراض به حملات هوایی روسیه در سوریه انجام شده است.

به گزارش مهر، روسیه از چهارشنبه مصادف ۳۰ سپتامبر  سال جاری، اعلام کرد که در راستای قوانین بین المللی و بنا به درخواست دولت مشروع سوریه حملات هوایی خود به تروریست های تکفیری داعش در این کشور را آغاز می کند.

در این میان، جبهه غربی-عربی حامیان تروریست های داعش روسیه را متهم کردند که حملاتش به جای گروه تروریستی داعش بر مخالفان سوری متمرکز بوده است.

ائتلاف اصلی مخالفان سوریِ تحت حمایت غرب مدعی شدند که روسیه در این حملات اهدافی را مورد حمله قرار داده که عاری از داعش بوده است.

جان کری پیشتر و در نشست شورای امنیت سازمان ملل با عنوان مبارزه با تروریسم  گفته بود: آنچه اهمیت دارد آن است که روسیه نباید وارد هرگونه فعالیتی به جزء عملیات علیه داعش شود. این موضوعی است که کاملاً آن را روشن کرده ایم.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز حملات هوایی کشورش به مواضع مخالفان سوری را رد کرده و اعلام کرده بود که روسیه همانند ائتلاف ضد داعش که تحت فرماندهی آمریکا قرار دارد، مواضع گروه های تروریستی در سوریه را مورد هدف قرار داده است.

گفتنی است، مقامات روسیه با استناد به قطعنامه تعریف تجاوز مصوب سال ۱۹۷۴ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرده بودند که حملات هوایی آن ها به تروریست ها در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا موضوع حمایت ها از سوریه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور بر اساس منشور ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی محسوب می شود.

شایان ذکر است، ترکیه از حامیان اصلی گروههای تروریستی چون جبهه النصره در سوریه است که از جمله اهداف حملات هوایی روسیه در سوریه به شمار می روند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون دارای مشکلات زیادی بوده و در جبهه های متعددی با گروه های تروریستی مانند النصره و داعش مشغول مبارزه است. در این میان، محور عربی-غربی-صهیونیستی از هیچ تلاشی در راستای حمایت از تروریست های داعش و النصره در سوریه دریغ نکرده و تصاویر کمک های آن ها از طرق مختلف مانند ارسال هوایی تجهیزات به تروریست ها گواهی بر صدق این مدعا است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: