تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ - ۱۰:۰۳ کد مطلب 76790

حال و هوای مجلس در آستانه استیضاح آخوندی؛

مخالفان استیضاح آخوندی هم لب به انتقاد گشودند/ دولت روحانی هماهنگی دولت قبل را ندارد

استیضاح آخوندی با وجود اینکه خواست نمایندگان و مردم است، با دفاعیات وزارت راه و شهر سازی در کمیسیون ها مواجه شده است.

به گزارش میدان ۷۲، معضلات مردم هنوز پابرجاست و آن ها منتظر تحولی در وزارت راه و شهرسازی هستند تا به مطالبه حقشان بپردازند. استیضاح آخوندی نقطه سفیدی در نگاه ناامید متقاضیان مسکن مهر است  و آن ها برای استیضاح آخوندی لحظه شماری می کنند. اظهار نظر های عجیب مخالفان استیضاح آخوندی ما را بر آن داشت با آن ها گفت و گو کرده و به تحلیل این مباحث بپردازیم. اما در جالب ترین اظهارنظر همسوی آخوندی ایرج ندیمی اعلام کرد که از ماه مهر به بعد نباید استیضاح صورت بگیرد!
سید بهلول حسینی : در مسکن مهر کوتاهی صورت گرفته است
سید بهلول حسینی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مخالف استیضاح آخوندی، در خصوص عملکرد آخوندی در وزارت راه و شهرسازی گفت: عملکرد آخوندی در وزارت راه و شهر سازی به طور کل خوب بوده و قابل دفاع می باشد و امیدوارم آخوندی به کار خود در وزارت راه و شهرسازی ادامه دهد.
حسینی در پاسخ به این سوال که آیا مردم حوزه انتخابیه تان به شما در خصوص اجرای مسکن مهر گلایه نمی کنند؟ اظهار داشت: در بحث مسکن مهر کوتاهی هایی صورت گرفته شده و یکسری مشکلات پیش بینی نشده از جمله خدمات زیر بنایی و روبنایی و فنی به وجود آمده است.
وی افزود: آقای آخوندی چه به مسکن مهر اعتقاد داشته باشند، چه نداشته باشند تمام توان خود را در این زمینه به کار گرفته اند و مشکلات به ایشان بر نمی گردد. عملکرد آخوندی قابل دفاع است البته خالی از اشکال هم نیست. چرا که با نواقصی مواجه است که امیدواریم با پیشنهادات و تذکرات مرتفع شود.
آیا بعد از مهر ماه نباید وزیری استیضاح شود؟ 
ایرج ندیمی یکی از سرسخت ترین مخالفان استیضاح آخوندی، با بیان این که در زمان کنونی استیضاح به صلاح نیست، گفت: طبق قانون باید بودجه آذر ماه به مجلس بیاید و هم اکنون نیز در نیمه مهر ماه هستیم. درواقع ما در یک ماه نیم – دو ماه دیگر باید بودجه داشته باشیم. این در حالی است که در این مدت زمان باید فرد مورد نظر هم مسلط باشد، هم نفوذ داشته باشد و هم بتواند اصلاحات مورد نظر را اعمال کند. بنابراین اولین ضرر استیضاح آخوندی از نظر بودجه است.
وی افزود: برنامه ی ششم یا تنفیذ احکام برنامه چهارم و پنجم باز با رکود مواجه می شود چرا که کسی که مسلط باشد و بتواند این موارد را پیگیری کند یک موضوع مجزا است. خود نمایندگان نیز متضرر می شوند، چرا که وقتی تغییرات افزایش پیدا می کند، مشکلات نیز زیاد تر می شود. بنابراین این استیضاح از لحاظ زمانی به هیچ وجه مناسب نیست.
پس با این تفاسیر، آیا نباید بعد از مهر ماه استیضاحی در مجلس صورت بگیرد، سوالی بود که ندیمی در پاسخ به آن تصریح کرد: اگر دلایل محکم باشد، یک روز هم یک روز است اما دلایلی که وجود دارد آنقدر قوی و محکم نیست. دلایلی که وجود دارد یا مدیریتی یا پروژه ای و یا  صنفی است.
محبی: اعتراضات مردم به مسکن مهر به حق است
محمد ابراهیم محبی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مخالف استیضاح آخوندی، گفت: مشکلات مسکن مهر در جزئیات بسیار زیاد است و در مواردی که تغییر داده اند نیز این مشکلات وجود ندارد. با وجود  این مشکلات  مسکن مهر یکی از نقاط قوت همه دولت ها بوده است. مسکن مهر برای حل معضلات دهک های پائین و قشر ضعیف جامعه طرح بسیار خوبی بود اما در اجرا ما با این مشکلات رو به رو شدیم.
وی اذعان داشت : اما این نکته را باید در نظر بگیریم که در بسیاری از موارد دستگاه های همکاری مناسبی با وزارت راه و شهرسازی انجام ندادند. عدم همکاری بین وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت کشور، نشان می دهد که این دولت هماهنگی دولت قبل را ندارد. بنابراین اقدامات وزارت راه و شهرسازی نمود ندارد و در اکثر موارد اعتراضات مردم به حق است.
محبی گفت : عدم هماهنگی بین اعضای دولت دال بر این قضیه است که این دولت عزم راسخی برای اتمام مسکن مهر ندارد. مسکن مهر طرح کلان و عظیمی است و نباید دولت این طرح را رها کرده و به طرحی دیگر بپردازد. استیضاح آخوندی با وجود اینکه خواست نمایندگان و مردم است، با دفاعیات وزارت راه و شهر سازی در کمیسیون ها مواجه شده است.
حال باید دید که مجلس شورای اسلامی در این آزمون روسفید بیرون خواهد آمد یا خیر؟ وزیری که مخالفان استیضاحش هم لب به انتقاد از وی گشودند، قائدتا عملکرد ضعیفی در کارنامه خود دارد.
منبع : تهران پرس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: