تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ - ۱۶:۱۵ کد مطلب 76870

کاهش ۱۴ درصدی صادرات نفت ایران پس از توافق هسته‌ای

رویترز مدعی شد صادرات نفت ایران به استثنای میعانات، در ماه جاری میلادی به حدود ۸۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که ۱۴ درصد نسبت به آمارهای تجدیدنظر شده ماه سپتامبر کاهش نشان می دهد و پایین ترین رقم از ماه مارس تاکنون خواهد بود. به گزارش پایگاه ۵۹۸، به گفته یک منبع مطلع […]

رویترز مدعی شد صادرات نفت ایران به استثنای میعانات، در ماه جاری میلادی به حدود ۸۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که ۱۴ درصد نسبت به آمارهای تجدیدنظر شده ماه سپتامبر کاهش نشان می دهد و پایین ترین رقم از ماه مارس تاکنون خواهد بود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به گفته یک منبع مطلع از برنامه های بارگیری کشتی ها، صادرات نفت ایران در ماه اکتبر در مسیر ثبت پایین ترین رقم ۷ ماه گذشته قرار دارد. این آمار نشان می دهد که تهران حتی پس از انعقاد توافق هسته ای نتوانسته میزان فروش نفت خود را افزایش دهد.
کاهش فروش نفت ایران در حالی است که این کشور برای تشویق خریداران نفتی تخفیف هایی را در قیمت نفت خود پیشنهاد داده است. ایران تلاش دارد سهم از دست رفته خود از بازار نفت را که در طی ۳ سال و نیم گذشته در سایه تحریم های غرب توسط کشورهایی نظیر عربستان تصاحب شده را باز پس بگیرد.
بارگیری های ماه های سپتامبر و اکتبر که موعد تحویل آنها عمدتا در ماه های اکتبر و نوامبر است نشان می دهد که خریدهای مشتریان نفتی ایران در آسیا از این کشور برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است.
چین، بزرگترین مشتری نفت ایران میزان خرید خود از این کشور را به پایین ترین رقم ها در حدود یک سال گذشته رسانده است.
این کاهش برخلاف پیش بینی های قبلی است که نشان می داد پس از انعقاد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، صادرات نفت این کشور افزایش خواهد یافت.
تحریم ها صادرات نفت ایران را به کمتر از نصف کاهش داده و میلیاردها دلار در ماه از درآمدهای نفتی تهران کاسته است.
به گفته این منبع مطلع، صادرات نفت ایران به استثنای میعانات، در ماه جاری به حدود ۸۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که ۱۴ درصد نسبت به آمارهای تجدیدنظر شده ماه سپتامبر کاهش نشان می دهد و پایین ترین رقم از ماه مارس تاکنون خواهد بود.
چین قصد دارد در ماه جاری حدود ۳۷۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت بخرد که حدود ۱۰ هزار بشکه کمتر از بارگیری های ماه سپتامبر است.
یک منبع دیگر گفت، چین همچنین بین ماه های سپتامبر تا مارس آینده، حدود ۳۳ هزار بشکه در روز میعانات از ایران وارد خواهد کرد.
این رقم، کل خرید نفت خام و میعانات چین از ایران در ماه جاری را به حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رساند که پایین ترین رقم از زمان خرید ۳۴۰ هزار بشکه ای این کشور از ایران در ماه اکتبر ۲۰۱۴ به شمار می رود.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: