تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۴ - ۱۸:۲۷ کد مطلب 76924

نبش قبر تاریخ برای کاهش‌فشارهای وارده بر عربستان

به گزارش پایگاه ۵۹۸، رسانه های آمریکایی همچون واشنگتن تایمز در شماره امروز خود گزارشی را در مورد پنهان کاری دولت «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا، در مورد ایران منتشر کرده اند.    بر اساس ادعای این رسانه ها، دولت کلینتون در سال ۱۹۹۶ گزارشی جامع از دست داشتن ایران در انفجار «برج الخُبر» […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، رسانه های آمریکایی همچون واشنگتن تایمز در شماره امروز خود گزارشی را در مورد پنهان کاری دولت «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا، در مورد ایران منتشر کرده اند.  

 بر اساس ادعای این رسانه ها، دولت کلینتون در سال ۱۹۹۶ گزارشی جامع از دست داشتن ایران در انفجار «برج الخُبر»  عربستان که در آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته شدند در دست داشت اما از ترس اینکه مبادا این گزارش موجب هیاهو و اقدام تلافی جویانه شود از انتشار آن خودداری کرده است.  

این ادعا در حالی مطرح شده که پیشتر دولت عربستان متهم به برهم زدن صحنه انفجار و پنهان کردن مدارک مربوط به ارتباط داشتن القاعده با این حادثه شده بود.

بر اساس ادعای واشنگتن تایمز، این گزارش (دست داشتن ایران در انفجار برج الخبر) بر اساس تحقیقات و بازپرسی هایی بوده که دستگاه های مختلف از جمله اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) انجام داده است. در یک مورد از این بازپرسی ها اف بی آی به سراغ افرادی که در این انفجار دست داشته اند رفته است. این افراد که عربستانی بوده اند.

همه دلایل موجود نزد بازرسان آمریکایی متخصص در زمینه فعالیت های سازمان تروریستی القاعده نشان می دهد که مسئولیت انفجار برج های الخبر که بر اثر آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته و ۳۷۲ تن دیگر زخمی شدند، برعهده القاعده است.واشنگتن تایمر در ادامه ادعای خود می نویسد: دلیل آنکه این پرونده مجددا به جریان افتاده آن است که در زمان انجام مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، یکی از افراد دخیل در انفجار سال ۱۹۹۶ زمانیکه از ایران قصد بازگشت به لبنان را داشت بازداشت شد.  

این فرد «احمد الموغسل» نام دارد و بازجویی های انجام شده از وی اطلاعات جدیدی را در این رابطه مشخص کرده است.  

واشنگتن تایمز در ادامه به سراغ یکی از نیروهای بازنشسته اف بی آی به نام «لوئیس فریه» (فردی که مسئول اصلی تحقیقات در سال ۱۹۹۶ بود) رفته و به نقل از وی می نویسد: زمانیکه برای اولین بار کاخ سفید مساعدت کرد تا ما بتوانیم به مظنونان عربستانی انفجار خوبار دسترسی داشته باشیم من تحلیل زیادی درباره آن نداشتم اما بعد از آنکه اطلاعاتی را در این رابطه جمع آوری کردیم از ما خواسته شد تا این اطلاعات را منتشر نکنیم چون کاخ سفید در صدد بهبود روابط با ایران بود و نمی خواست این فرصت را از دست بدهد.  

به گزارش مهر، این گزارش در حالی منتشر می شود که ۱۸ سال از حادثه انفجار برج خوبار می گذرد و پیشتر اعلام شده بود که القاعده مسئول این انفجار بوده و عربستان تلاش می کند تا نقش این گروه تروریستی را کم رنگ جلوه داده و نگاه ها را متوجه شیعیان عربستانی کند.  

در همین رابطه چند سال قبل پایگاه اینترنتی راصد به نقل از خبرگزاری IPS در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که همه دلایل موجود نزد بازرسان آمریکایی متخصص در زمینه فعالیت های سازمان تروریستی القاعده نشان می دهد که مسئولیت انفجار برج های الخبر که بر اثر آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته و ۳۷۲ تن دیگر زخمی شدند، برعهده القاعده است.

این خبرگزاری خاطرنشان کرده است که بیش از ۱۰ منبع آگاه از تحقیقات انجام شده درباره عوامل این انفجار، از تلاش سازمان یافته عربستانی ها برای مانع تراشی در سر راه این تحقیقات و فریب دادن بازرسان آمریکایی در زمینه شناسایی عوامل این انفجار خبرداده اند.

براساس این گزارش، دولت عربستان دفتر تحقیقات فدرال آمریکا را واداشت تا با پنهان کردن ادله و مدارک مبنی بردست داشتن گروه بن لادن در انفجار برج های الخبر، ایران و شیعیان عربستانی را به دست داشتن در این انفجار متهم کند؛ مبادا که رابطه پیچیده میان عربستان و القاعده فاش شود.

«مایکل شویر» رئیس بخش «بن لادن» درسازمان اطلاعات مرکزی در مرکز مبارزه با تروریسم به کارکنان خود دستوراتی ارائه کرده مبنی براینکه بعد ازانفجار ریاض که هفت ماه قبل از انفجار برج های الخبر روی داد، همه منابع اطلاعاتی و الکترونیکی احتمال اجرای حملات دیگری از سوی تشکیلات القاعده را در عربستان پیش بینی کردنددراین گزارش امده است : صبح روز پس از انفجار، وقتی دو نفر از کارکنان سفارت آمریکا برای بررسی ویرانی های ناشی از انفجار برج های الخبر به محل انفجار آمدند، یک دستگاه بولدوزر را مشاهده کردند که به طورکامل درحال برهم زدن صحنه وقوع این جنایت است.

عربستان تنها پس از دخالت «اسکات ارسکین» مسئول دفتر  اف بی ای  و تهدید او به دخالت شخصی «وارن کریستوفر» وزیر امورخارجه آمریکا که به طور تصادفی هنگام وقوع انفجار برج های الخبر در عربستان بسر می برد، از برهم زدن و صاف کردن محل انفجار دست برداشت.

کلید موفقیت عربستان در این فریبکاری، «لوئیس فریه» مدیر دفتر اف بی ای بود که شخصا رسیدگی به این پرونده را برعهده گرفته بود.

یک مسئول سابق در دفتر اف بی ای به خبرگزاری IPS گفت: فریه همواره با بندر بن سلطان سفیروقت عربستان در آمریکا دیدار می کرد و بیشتر این دیدارها در دفتر فریه نبود؛ بلکه درکاخ بندر در ماکلین در ایالت ویرجینیا صورت می گرفت. مدت کوتاهی پس از این انفجار، افسران بازرسی عربستان به همتایان خود در FBI اعلام کردند که افرادی از گروه حزب الله عربستان نزدیک به ایران را بازداشت کرده اند و مدعی شدند که اطلاعاتی گسترده مبنی بر دست داشتن این گروه با انفجار برج های الخبر دردست دارند.

اما گزارش های ویژه سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) متعلق به ژوئیه ۱۹۹۶ که از حالت محرمانه خارج شده است، نشان دهنده شک و تردید کارشناسان آمریکایی در باره ادعاهای عربستان دراین زمینه است.

براساس یکی از این گزارش ها، مراکز بازرسی عربستان هیچگونه دلایل و مدارکی دراختیار مسئولان آمریکایی قرار نداده و جزئیات زیادی درباره این تحقیقات ارائه نکرده اند.

با این حال، این خبرگزاری می افزاید: فریه بسرعت فرضیه دست داشتن ایران و شیعیان سعودی دراین انفجار را به عنوان فرضیه ای رسمی برای تحقیق مطرح کرد و فرضیه مربوط به اینکه گروه القاعده برج های الخبر را منفجر کرده است، رد کرد.

«مایکل شویر» رئیس بخش «بن لادن» درسازمان اطلاعات مرکزی در مرکز مبارزه با تروریسم به کارکنان خود دستوراتی ارائه کرده مبنی براینکه بعد ازانفجار ریاض که هفت ماه قبل از انفجار برج های الخبر روی داد، همه منابع اطلاعاتی و الکترونیکی احتمال اجرای حملات دیگری از سوی تشکیلات القاعده را در عربستان پیش بینی کردند.

درآن زمان یادداشتی درچهار صفحه منتشر شد، مبنی براینکه بن لادن و تشکیلات القاعده درحال برنامه ریزی برای اجرای انفجاری در عربستان در سال ۱۹۹۶ هستند و به گفته شویر یکی از اماکنی که نام آن دراین یادداشت آمده بود، شهر الخبر است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: