تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۰۹:۰۶ کد مطلب 77059

شروط ترکیه برای پذیرش پناهجویان بیشتر

به گزارش مشرق و به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفرش به بروکسل در نشست کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این شهر شرکت کرد و درباره مسائل مربوط به مهاجران به توافق هایی با کشورهای اروپایی رسید. طبق توافق های اولیه بین ترکیه و اتحادیه اروپا قرار شده است […]

به گزارش مشرق و به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفرش به بروکسل در نشست کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این شهر شرکت کرد و درباره مسائل مربوط به مهاجران به توافق هایی با کشورهای اروپایی رسید.

طبق توافق های اولیه بین ترکیه و اتحادیه اروپا قرار شده است که کشورهای اروپایی مبالغی برای ساماندهی وضعیت مهاجران سوری در اختیار ترکیه قرار دهند و از طرف دیگر همکاری های خود با این کشور را در عبور مهاجران به خاک اروپا بیشتر کنند.

کشورهای اروپایی در این نشست به اردوغان گفتند اتحادیه اروپا انتظار دارد ترکیه مراکزی برای پذیرش مهاجران در مرزهای کشورش تاسیس کند که بخش عمده ای از هزینه های آن بر عهده کشورهای اروپایی باشد.

دولت ترکیه تاکنون با چنین پیشنهادی مخالفت کرده بود. کمیسیون اتحادیه اروپا در امور مهاجران به نقل از رئیس جمهوری ترکیه از توافق کلی میان دو طرف درباره اسکان موقت مهاجران خبر داده است.

اردوغان در بروکسل گفت چهار سال است که ترکیه بدون هیچ تبعیضی پناهجویان سوری و عراقی را می‌پذیرد و تنها ۴۱۷ میلیون دلار از هزینه ها را کشورهای دیگر تقبل کرده اند.

اردوغان ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و منطقه پرواز ممنوع در این کشور؛ پشتیبانی از مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) با عنوان مبارزه با تروریسم، تسهیلات لازم برای شهروندان ترکیه برای ورود به کشورهای اروپایی و ایجاد زمینه برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را به عنوان شروط خود مطرح کرد.

گفته می شود از آغاز سال ۲۰۱۵ تا کنون ۶۳۰ هزار پناهجو به ‌شکل غیرقانونی خود را به‌ویژه از ترکیه به مرزهای اروپا رسانده‌ اند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: