تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۲:۱۴ کد مطلب 77078

صاحبان سبک در فوتبال چه‌کسانی هستند؟ + عکس

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به مناسب روز جهانی معلم فوتبال که روز گذشته بود این جشن برای ۱۰ سرمربی برتر فوتبال برگزار می شود که هر کدام با فوتبال زندگی کردند و دارای سبکی خاص در فوتبال هستند که همه مربیان اکنون وامدار یکی از این سبک‌ها هستند. روزنامه فرانس فوتبال فرانسه در گزارشی تصویری […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به مناسب روز جهانی معلم فوتبال که روز گذشته بود این جشن برای ۱۰ سرمربی برتر فوتبال برگزار می شود که هر کدام با فوتبال زندگی کردند و دارای سبکی خاص در فوتبال هستند که همه مربیان اکنون وامدار یکی از این سبک‌ها هستند.

روزنامه فرانس فوتبال فرانسه در گزارشی تصویری با عنوان ۱۰ معلم فوتبال جهان و استادان مستطیل سبز که همه هواداران آنها را بهتر از بازیکنان می شناسند و هر کدام سبک خاصی از فوتبال را برای دنیای فوتبال ارائه دادند،  معرفی کرده و معتقد است تمام مربیان مجبور به تبعیت یکی از این سبک‌ها هستند.

 اما نکته قابل توجه این بود که در میان این ۱۰ سرمربی صاحب سبک نام سه سرمربی برتر جهان دیده نمی شود که عبارتند از: فرانتس بیکن‌بائر آلمانی که قهرمان جام جهانی ۱۹۷۴ به عنوان بازیکن و ۱۹۹۰ به عنوان سرمربی تیم ملی آلمان است. او نظریه بازی با فکر را به جای بازی با پا ارائه داده بود، یوهان کرایوف سرمربی سابق بارسلونا که توانست بارسا را قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۲ کند، سبک خاصی را ارائه داد که بعدها به تیکی تاکا مشهور شد و در نهایت نام ژوزه مورینیو سرمربی پرتغالی چلسی که در کارنامه خود دوبار قهرمانی  لیگ قهرمانان اروپا را داشت که باعث تعجب بود.

۱۰ سرمربی صاحب سبک به ترتیب زیر است:

۱– گستاو سیز مجارستانی – سرمربی تیم ملی مجارستان ( ۱۹۴۹ – ۱۹۵۷).

سرمربی فقید نسل طلایی تیم ملی مجارستان در سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۷ که یکی از افتخاراتش شکست سنگین تیم ملی انگلیس در سال ۱۹۵۳ در ورزشگاه خانگی با نتیجه ۶ بر ۳ است، وی گروهی از بازیکنانی را پرورش داد که در جام‌جهانی ۱۹۵۴ سوئیس شکوفا شدند. آنها در سه بازی نخست خود در جام جهانی با ۲۱ گل زده بهترین خط حمله تاریخ جام‌جهانی را کسب کردند و تا فینال جام جهانی آمدند اما در فینال با نتیجه ۳ بر۲ مغلوب آلمان شد، سبکی که ارائه داد سبک کاملا هجومی است.

۲- هلنیو هررا سرمربی آرژانتینی ( اینتر – بارسلونا – اتلتیکو مادرید – سویا)

در طول دوران مربیگری هرارا توانست ۴ قهرمانی در لالیگا (با اتلتیکو مادرید و بارسلونا)، ۳ قهرمانی در سری آ (با اینترمیلان) بدست بیاورد. همچنین هرارا توانست اینترمیلان را دوبار در ۱۹۶۳-۱۹۶۴ و ۱۹۶۴-۱۹۶۵ به قهرمانی اروپا برساند. او چندین و چند جام و مقام دیگر را نیز به دست آورده است و به عنوان یکی از بزرگترین مربیان تاریخ شناخته می‌شود. وی سبک ۵-۳-۲ دفاعی را برای اولین بار در سری‌آ ایتالیا به سایرین شناساند.

۳- رینوس میشل (آژاکس، بارسلونا، هلند)

جنرال میشل مخترع فوتبال دسته جمعی که به همراه تیم آژاکس قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و با تیم ملی هلند نایب قهرمان دو دوره ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ و قهرمان اروپا در سال ۱۹۸۸ شده است، او معلم اسطوره فوتبال یوهان کرایوف به شمار می آید، کرایوفی که سبک خاص ۴-۳-۳ را اختراع کرد و فوتبال هلند را متحول کرد.

۴- کارلوس بیلاردو ( تیم ملی آرژانتین)

بیلاردو پزشک آرژانتینی یکی از جدیدترین استادان فوتبال جهان است که صاحب سبک ۳-۵-۲ است که اساس کار وی در زمان خودش با تکیه بر مارادونا ستاره آرژانتینی بوده است از وجوه تمایز این سبک نظم و دقت تکنیکی‌ای است. از افتخارات این مربی بزرگ قهرمانی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک و نایب قهرمانی جام جهانی ۱۹۹۰ است.

۵- فرانچسکو ماتورنا (تیم ملی کلمبیا)

ماتورنا دندانپزشک کلمبیایی که هدایت تیم ملی کلمبیا را در جام جهانی ۱۹۹۰ برعهده داشت و بازی های بسیار خوبی را از خود بجای گذاشت که زیباترین آن شکست سنگین تیم ملی آرژانتین در ورزشگاه خانگیش با نتیجه ۵ بر صفر بود. وی همچنین قهرمان کوبا، امریکای جنوبی را در سال ۲۰۰۱ به دست آورده و دارای سبک هجومی است.

۶- آریگو ساکی ( میلان، تیم ملی ایتالیا)

ساکی تیمی با سبک بازی هجومی تشکیل داد که در فوتبال سری آ ایتالیا کمتر دیده شده بود. با فرانکو بارسی، کاپیتان و سازمان‌دهنده خط دفاع، پائولو مالدینی، مدافع کناری جوانی که رو به جلو بازی می‌کرد، مثلث هلندی فرانک ریکارد، رود گولیت و مارکو فان باستن توانست در همان سال ۱۹۸۸ قهرمانی باشگاه‌های دسته اول ایتالیا را برای هواداران میلان به ارمغان آورد. یک سال بعد قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شده و سال بعد نیز موفق به دفاع از این عنوان شدند.

علاوه بر این‌ها، میلان با ساکی توانست در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ به قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان و نیز قهرمانی سوپر جام اروپا برسد. در این زمان از ساکی به عنوان مدرن‌ترین مربی ایتالیا تجلیل شد.

۷- کوکو سایدیو ( نانت ۱۹۷۳-۱۹۸۸٫٫۱۹۹۱- ۱۹۹۷)

صاحب سبک کاملترین سبک گروهی که مهارت خود را به همراه تیم نانت در طول ۲۱ سال مربیگری‌اش احیا کرده است، سایدیو به همراه تیمش موفق شده ۲ بار قهرمان لوشامپیونه شود و سه بار به عنوان بهترین مربی سال لیگ فرانسه انتخاب شده است.

۸– خوزه پیکرمن ( تیم ملی آرژانتین، کلمبیا)

وی در دوران مربی گری موفق به کسب سه مرتبه قهرمانی جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال و دو بار قهرمانی جام جوانان آمریکای جنوبی برای آرژانتین شد. وی در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ مربی تیم ملی فوتبال آرژانتین بود و در سال ۲۰۱۲ به طور رسمی مربی تیم ملی فوتبال کلمبیا شد. از بازیکنانی که به عرصه فوتبال تقدیم کرده لیونل مسی و خامس رودریگز است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: