تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۴:۵۱ کد مطلب 77121

رفتار عربستان در حادثه منا داعش‌وار بود

به گزارش پایگاه ۵۹۸، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در دیدار با مبلغان و مداحان اهل بیت در آستانه ماه محرم اظهار داشت: عربستان سعودی مسئول کشتار در منطقه است و این کشور علیه ما در جنگ ۳۳ روزه جنگید. وی با بیان این مطلب افزود: علی رغم اینکه خطر ماهیتی در منطقه […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در دیدار با مبلغان و مداحان اهل بیت در آستانه ماه محرم اظهار داشت: عربستان سعودی مسئول کشتار در منطقه است و این کشور علیه ما در جنگ ۳۳ روزه جنگید.

وی با بیان این مطلب افزود: علی رغم اینکه خطر ماهیتی در منطقه خطر وهابیت است نباید از این موضوع غافل شویم که دشمن ما اسرائیل است.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: ما همواره در رسانه ها رعایت برخی مسائل را کرده ایم اما پس از کشتار مردم در یمن توسط عربستان سعودی باید موضع خود را در پی این تحول اساسی در یمن اعلام کنیم. نقش اسرائیل و عربستان خدمت به منافع آمریکا در منطقه است و این کشور از زمان جنگ عراق علیه ایران و سپس جنگ در افغانستان، پاکستان و عراق هزینه جنگ ها را تامین کرده است.

نصرالله افزود: دستگاه اطلاعات عربستان سعودی از سال ۲۰۰۳ تاکنون گروه های تکفیری در عراق را مدیریت کرده است و این کشور مسئول کشتار و ریختن خون تمامی مذاهب و طائفه ها در عراق است. عربستان سعودی تلاش کرد با کاهش قیمت نفت، به محور مقاومت از ایران به روسیه و ونزوئلا ضربه وارد کند و همواره سعی می کرد این موضوع را کتمان کند اما در حال حاضر و پس از رسوایی این موضوع و شکست خود به صورت علنی آن را مطرح می کند.

دبیر کل حزب الله لبنان اظهار داشت: عربستان سعودی، داعش و القاعده را در یمن مدیریت می کند و این در حالی است که این تروریست ها در آینده خطری برای خود سعودی ها خواهند بود اما عربستان در حال حاضر کور است و به این مسئله توجهی نمی کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود ریاض را مسئول کشتار حجاج در منا دانست و اعلام کرد: عربستان سعودی به دلیل سوء مدیریت و بی کفایتی و درس نگرفتن از اشتباهات گذشته اش باعث وقوع فاجعه منا شد. آنچه در منا رخ داد یک رفتار داعشی بود که هیچ ارتباطی به انسانیت نداشت و سعودی ها عمدا به مجروحان حادثه منا رسیدگی نکردند و آنها را ساعت ها در شرایط وحشتناک نگه داشتند. چرا سعودی ها با وجود اینکه می دانستند حجاج از ملیت های مشخص هستند یکی از درب ها را بستند و این راه و روش را انتخاب کردند.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: اگر ایران نسبت به این فاجعه اعتراض نمی کرد این قضیه مسکوت می ماند و به فراموشی سپرده می شد. تکبر سعودی ها منجر به اعتراض ایران شد. تکبری که نمونه آن را می توان در رفتار مقامات سعودی و مخالفت «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان با درخواست «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی اش درباره برگزاری نشست مشترک برای بررسی فاجعه منا، مشاهده کرد.

سید حسن نصرالله درباره سوریه نیز اظهار داشت: ما در سوریه در برابر فرصتی برای افزایش پیروزی ها و از بین بردن توطئه ای که برای منطقه طراحی شده است قرار داریم و تلاش خواهیم کرد از این فرصت بهره برداری کنیم.

وی تاکید کرد: نباید از دشمن اسرائیلی غافل شویم اگرچه نبرد امروز ما با تکفیری ها است اما گروه هایی همچون جبهه النصره، القاعده و داعش همگی خدمتکاران رژیم صهیونیستی هستند رژیمی که سرنگونی نظام بشار اسد به نفع آن است و این توطئه را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده است لذا باید نسبت به اسرائیل هوشیار باشیم و همواره برای نبرد آماده باشیم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اسرائیل تلاش کرد بر سر راه توافق هسته ای ایران مانع تراشی کند اما این توافق امضا شد و فرصت های بسیاری را برای ایران فراهم خواهد کرد.

وی درباره اوضاع لبنان نیز گفت: هیچ افقی برای حل بحران لبنان وجود ندارد زیرا همه در انتظار وضعیت منطقه هستند تا گزینه ای را برای حل بحران لبنان انتخاب کند و این در حالی است که لبنانی ها می دانند می توانند خود در این رابطه تصمیم گیری کنند و به طرف های خارجی تکیه نکنند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: