تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۶:۳۰ کد مطلب 77152

برجام برای برخی چه نانی دارد؟

گره خوردن منافع یک جریان سیاسی با تصویب برجام: ۴۰ روز بحث و بررسی کامل صورت می‌گیرد. در جمع بندی کمیسیون، تعلل‌هایی صورت می‌گیرد تا در زمان قانونی گزارش به صحن مجلس نرسد، گزارش بی طرفانه و کامل به مجلس ارائه می‌شود. در همان لحظه به جای این‌که بر این گزارش مهم تکیه شود، طرفداران […]

گره خوردن منافع یک جریان سیاسی با تصویب برجام:

۴۰ روز بحث و بررسی کامل صورت می‌گیرد. در جمع بندی کمیسیون، تعلل‌هایی صورت می‌گیرد تا در زمان قانونی گزارش به صحن مجلس نرسد، گزارش بی طرفانه و کامل به مجلس ارائه می‌شود. در همان لحظه به جای این‌که بر این گزارش مهم تکیه شود، طرفداران برجام طرح دوفوریتی روی میز می‌گذارند؛ طرحی که جز «کلیات ابوالبقاء» چیز دیگری در آن نیست.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، در مثل آمده است که در روزگاران قدیم، فردی بیمار شده و پزشک، او را از خوردن لبنیات به ویژه ماست منع کرده بود. ولی آن فرد که علاقه زیادی به خوردن ماست داشت تصمیم گرفت با استخاره تکلیف خودش راروشن کند. استخاره گرفت که نان را در ماست ترید کند بد آمد، استخاره گرفت که کاسه ماست را سر بکشد بد آمد، استخاره گرفت که ماست را دوغ کند و بخورد باز بد آمد! درباره همه شقوقی که به نظرش می‌آمد، استخاره می‌گرفت و همه بد می‌آمد!

یکی ازفروضی که به نظرش آمد این بود که نان را در ماست بزند و به هوا بیندازد و با دهانش آن را بگیرد و بخورد! این فرض خوب آمد و سرانجام تصمیم گرفت همین کار را انجام دهد. نان را می‌گرفت و در ماست می‌زد و به هوا پرتاب می‌کرد ولی سگی که در کنارش بود از او سبقت می‌گرفت و لقمه را می‌ربود. با خود گفت عجب! این مورد هم که استخاره خوب آمد، ظاهرا برای این سگ خوب آمده است؛ بنا نیست چیزی عاید ما شود!

به نظر می‌رسد موضوع برجام نیز از همین سنخ باشد. برخی تصمیم گرفته‌اند که به هر شیوه ممکن برجام را به تصویب برسانند و همه موانع تصویب را از سر راه بردارند؛ یک بار می‌گویند این معاهده نیست، بلکه یک اقدام مشترک است و نیازی به تصویب مجلس ندارد. به همین دلیل حاضر به فرستادن لایحه نمی‌شوند. یک بار آن را به شورای عالی امنیت ملی می‌برند ولی در آن جا نیز چون نیاز به تایید رهبری دارد ره به جایی نمی‌برند. به هر حال نوبت به مجلس می‌رسد. کمیسیون ۱۵ نفره برجام با رای نمایندگان محترم تشکیل می‌شود.

۴۰ روز بحث و بررسی کامل صورت می‌گیرد. در جمع بندی کمیسیون، تعلل‌هایی صورت می‌گیرد تا در زمان قانونی گزارش به صحن مجلس نرسد، گزارش بی طرفانه و کامل به مجلس ارائه می‌شود. در همان لحظه به جای این‌که بر این گزارش مهم تکیه شود، طرفداران برجام طرح دوفوریتی روی میز می‌گذارند؛ طرحی که جز «کلیات ابوالبقاء» چیز دیگری در آن نیست و به نظر می‌رسد هدفش تنها کوتاه کردن دست مجلس از موضوع هسته‌ای است و می‌خواهد همه مصوبات قبلی مجلس را لغو کند تا دولت در اجرای برجام با هیچ محدودیت قانونی مواجه نشود.

به‌راستی طرفداران برجام از این همه تلاش برای تصویب برجام چه منفعتی می‌برند؟! آیا باید این قدر استخاره گرفت که بالاخره خوب بیاید؟! تردیدی نیست که این استخاره نیز به نفع موافقان برجام نخواهد بود؛ زیرا دهان سگی مانند امریکا در کنار برجام باز است و همه لقمه‌ها به دهان سگ امریکایی می‌افتد.

مگر نه این است که در همین آغاز کار، کنگره امریکا مصوبه‌ای گذرانده است که برای رفع تحریم‌ها باید مبلغ ۴۳ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران مصادره و به جان باختگان امریکایی که در طول ۳۷ سال گذشته در سراسر دنیا جان باخته‌اند به عنوان خسارت پرداخت شود؟ یعنی ما باید خسارت کشته‌های امریکایی‌ها از سال ۵۷ تا کنون را بپردازیم! چرا که از نظر آن‌ها ایران اسلامی مانع پیروزی امریکا در افغانستان، عراق، لبنان، فلسطین، یمن، سوریه و… شده است.

به‌راستی طرفداران برجام با این همه تحقیری که می‌بینند و می‌شنوند بیدار نمی‌شوند؟ مگر آن‌ها چه منافعی برای کشور می‌بینند که عقلای قوم نمی‌توانند آن را مشاهده کنند؟ خسارت و سرافکندگی فراوان ناشی از برجام قابل انکار نیست. ولی پرسش این است که آیا واقعا برای حزب و جناح خاصی در کشور سودی دارد؟ اگر دارد چیست؟

* حجت الاسلام روان بخش

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: