تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۷:۲۴ کد مطلب 77173

سناریوهای جدید واشنگتن برای عدم اجرای برجام

عضو هیات علمی دانشگاه مطالعات جهان گفت: واشنگتن سناریوهای مختلفی را برای سنگ اندازی در مقابل اجرای برجام در ماه‌های آینده آغاز کرده‌ است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از پارس، فواد ایزدی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه مطالعات جهان اظهار داشت: نمایندگان مجلس آمریکا درصددند با تصویب طرحی تازه، راه را برای […]

عضو هیات علمی دانشگاه مطالعات جهان گفت: واشنگتن سناریوهای مختلفی را برای سنگ اندازی در مقابل اجرای برجام در ماه‌های آینده آغاز کرده‌ است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، به نقل از پارس، فواد ایزدی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه مطالعات جهان اظهار داشت: نمایندگان مجلس آمریکا درصددند با تصویب طرحی تازه، راه را برای برداشته شدن تحریم‌ها علیه کشورمان ناهموارتر کنند.

وی افزود: در سنای این کشور نیز جمهوریخواهان تلاش‌های تازه‌ای را برای به نتیجه نرسیدن برجام آغاز کرده‌اند که به‌ نظر می‌رسد همه این سنگ‌اندازی‌ها، آغازی بر فرآیندی باشد که عمل نکردن واشنگتن به تعهدات خود را نشانه رفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه مطالعات جهان با اشاره به اقدامات واشنگتن برای دوران بعد از اوباما گفت: تلاش‌های تازه مخالفان برجام در آمریکا گرچه به‌دلیل استفاده احتمالی باراک اوباما از ابزار وتو، ممکن است در شرایط کنونی مانعی جدی در برابر برجام به‌شمار نیاید، ولی از آنجا که طبق برجام، تحریم‌ها نه لغو، بلکه تعلیق می‌شود، طرح‌ها و مصوبات مخالفان برجام در کنگره آمریکا نشان می‌دهد چنین اقداماتی می‌تواند در آینده دردسرساز شود. 

ایزدی افزود: از یاد نباید برد که مخالفان برجام در واشنگتن، نیروهای قدرتمندی را تشکیل می‌دهند که در حال حاضر به‌دلیل دفاع باراک اوباما از برجام قدرت مانور زیادی ندارند، اما آنها منتظرند تا نزدیک به یک سال دیگر که دوره ریاست‌جمهوری اوباما به پایان می‌رسد، تلاش‌های خود را برای جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه کشورمان از سر بگیرند. 

وی اضافه کرد: این مخالفان البته با بخش‌هایی از برجام که شامل محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران یا تشدید نظارت‌ها می‌شود، مشکلی ندارند بلکه در نظر دارند تا یک سال دیگر که از یک‌سو ایران به این تعهدات خود عمل کرد و از سوی دیگر رئیس‌جمهور بعدی آمریکا با حساسیت‌هایی احتمالا کمتر از اوباما نسبت به برجام به قدرت رسید، آن‌گاه در برابر اجرای تعهدات واشنگتن مانع‌تراشی کرده و با کاهش دغدغه نسبت به برنامه هسته‌ای ایران به‌دلیل اجرای تعهدات کشورمان، مانع از آن شوند که تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود.

ایزدی تاکید کرد: متاسفانه در چنین شرایطی دست ایران خالی است و به‌دلیل اجرای تعهدات ایران و عمل نکردن طرف مقابل به اجرای تعهداتش، دچار زیان خواهیم شد و برای همین است که رهبر معظم انقلاب تاکید کرده‌اند اگر قرار بر لغو تحریم‌های ایران نباشد، معامله‌ای در کار نخواهد بود.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: