تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۴:۰۳ کد مطلب 77178

سلمان رشدی تا ابد ننگ ارتداد را بر پیشانی دارد

دعوت از سلمان رشدی به عنوان یک عنصر افراطی و هتاک در یک برنامه فرهنگی را می توان اقدامی در ستیز با اسلام دانست. از همین رو ..

برگزاری نمایشگاه کتاب برای ارائه تالیفات نویسندگان کهنه کار و تازه کار فرصتی است تا خوانندگان از این ویترین با تالیفات خوب و بد ناشران کتاب آشنا شوند.

در این میان برخی کشورها در اقدامی فرهنگی تلاش می‌کنند تا با برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی کتاب؛ فرصتی برای حضور آثار خارجی نیز در کشورشان فراهم شود. در این راستا تبادلات علمی-فرهنگی نیز رشد و توسعه می‌یابد و علاوه بر اینکه مخاطبان با آثار بومی و خارجی آشنا می‌شوند، ناشران و نویسندگان نیز فرصتی می یابند تا با تعامل و تبادل اطلاعات با دیگر نویسندگان آثار خود را به سطح استانداردهای جهانی نزدیک کنند.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز یکی از نمایشگاه‌هایی است که هرساله در کشور آلمان برگزار می‌شود. این نمایشگاه امسال برای شصت و هفتمین دوره با حضور بیش از ۱۰۰ کشور از ۲۲ تا ۲۶ مهرماه مصادف با ۱۴ تا ۱۸ اکتبر با حضور بیش از ۷ هزار ناشر داخلی و خارجی در شهر فرانکفورت بر پا می‌گردد.

این نمایشگاه همچون دیگر نمایشگاه‌ها برنامه ریزی‌ها و تشریفات خاص خود را دارد. بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته؛ قرار بود  ایران در ۱۲ غرفه و با حضور ۴ تشکل صنفی آثار خود را در معرض دید عموم قرار دهد. بر همین اساس انتشارات کامل، همشهری، خانه هنرمندان، روایت فتح، باغ کتاب تهران، شبکه مترجمین، سفیر اردهال و نشریه Printed in Iran، انتشارات بارسا، جهان یارانه کوثر، نشر بین المللی اسرا، انجمن زنان ناشر و پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ غرفه‌های این دوره از نمایشگاه را تشکیل دهند. هم‌چنین قرار بود اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجمع ناشران دفاع مقدس تشکلات صنفی حاضر در شصت و هفتمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت باشند.

نیز ارائه ۲۵۰ عنوان کتاب در غرفه بزرگسالان، اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران همچنین  اثر در حوزه دفاع مقدس، ۱۲۰ اثر در حوزه دین و انقلاب، ۵۰ اثر در حوزه ناشران دانشگاهی و ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت در دستور کار قرار داشت.

نویسنده مُرتد، سخنران افتتاحیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت

در شرایطی که کشورهای شرکت‌کننده در تدارک حضور حداکثری و با کیفیت خود در این نمایشگاه بودند؛ اما خبری ناگهانی ناشران ایرانی را از حضور در این نمایشگاه منصرف کرد. حضور سلمان رشدی نویسنده کتاب موهن «آیات شیطانی» به عنوان سخنران افتتاحیه این نمایشگاه. این خبر به سرعت در رسانه‌ها منتشر شد، به دنبال این خبر اعتراض ایران به این موضوع به مسئولان نمایشگاه منتقل شد.

در همین راستا اعتراض اتحادیۀ تعاونی‌های ناشران ایران، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجمع ناشران دفاع مقدس، انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، اتحادیۀ ناشران قم، انجمن فرهنگی ناشران کتب دانشگاهی، انجمن اسلامی ناشران، شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر، شرکت تعاونی ناشران خراسان و انجمن فرهنگی ناشران بین‌المللی ایرانیان با ارسال نامه ای به به یورگن باس، رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت منعکس شد.

اعتراض ایران به حضور نویسنده کتاب موهن در نمایشگاه

در بخشی از نامه ناشران ایرانی شرکت‌کننده در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به «یورگن باس» آمده است: استحضار دارید که نمایشگاه کتاب فرانکفورت در مراسم افتتاح پیش رو، ‌ از آقای سلمان رشدی جهت سخنرانی دعوت به عمل آورده که آثار ایشان موجب جریحه‌دار شدن احساسات میلیون‌ها مسلمان در جهان شده است. اقدام مزبور علاوه بر آزردگی همکاران ناشر مسلمان در سراسر جهان و از جمله در ایران، ‌ بیان‌گر فاصله گرفتن نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت از رویکرد حرفه‌ای و صنفی و نفوذ شائبه‌های ایدئولوژیک در حوزه نشر است. رویکردی که در نهایت می‌تواند به افزایش افراطی‌گری و تشدید فاصله‌های فرهنگی بین کشور‌ها و ملت‌ها منجر شود.

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است: ما ناشران، نویسندگان و فعالان فرهنگی ایرانی و همچنین تشکل‌ها و اتحادیه‌های صنفی نشر ایران، معتقدیم اینگونه کار‌ها شائبۀ نفوذ سیاستمداران را در این رویداد بزرگی فرهنگی القا می‌کند و موجب تحریک عواطف دینی مسلمانان و ناشران کشورهای اسلامی که بخش قابل‌توجهی از حاضران و فعالان نمایشگاه فرانکفورت را تشکیل می‌دهند، می‌گردد و می‌تواند موجب تشدید فاصله‌های فرهنگی و مقدمه‌ای برای واگرایی بین ملت‌ها و فعالان فرهنگی کشور‌ها و باعث ایجاد اختلال در آزادی بیان شود.

در بخش پایانی این نامه خطاب به رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت آمده است: از جنابعالی، بعنوان رئیس نمایشگاه فرانکفورت، با جدیت می‌خواهیم به احترام ناشران مسلمان شرکت‌کننده در این رویداد بزرگ و به احترام ادیان ابراهیمی و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، در برنامۀ نشست خبری افتتاحیه تجدیدنظر نموده و از دادن تربیون به این شخص بی‌صلاحیت خودداری نمایید.

پاسخ رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت به ایرانی ها

علی‌رغم واکنش ناشران ایرانی و اطلاع اروپایی ها درباره پیشینه سلمان رشدی در انتشار نوشته های  موهن؛ با این وجود یورگن باس در پاسخ به نامه ناشران ایرانی گفت: مستحضر هستم که شما از طرف تشکل‌هایی که نامشان در زیر نامۀ مورخۀ ۵ اکتبر آمده است، با ما مکاتبه می‌کنید. نمایشگاه کتاب فرانکفورت آقای سلمان رشدی را به‌عنوان یک نویسندۀ شناخته‌شده در سطح جهان دعوت کرده است. کنفرانس خبری یک روز قبل از نمایشگاه برگزار می‌شود. آقای رشدی در مورد کتاب جدیدش که ماه گذشته چاپ شده است، صحبت می‌کند.

رئیس نمایشگاه فرانکفورت با ابراز خرسندی از حضور سلمان رشدی در این نمایشگاه تصریح کرد: ما خوشحالیم که آقای سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت صحبت می‌کند، چرا که نمایشگاه کتاب فرانکفورت همیشه طرفدار آزادی بیان بوده است. خوشحال می‌شویم که بحث‌های بیشتر در این باره را در فرانکفورت داشته باشیم.

حضور برنامه ریزی شده سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

حرمت نهادن به ادیان، مذاهب و مقدسات از مهمترین و لوازم اقتضائات آزادی بیان است. در همین راستا می توان حضور فردی که طی سالیان متمادی اعتقادات بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در جهان را مورد اهانت قرار داده؛ به عنوان سخنران اصلی نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت، دهن‌کجی به این جمعیت عظیم در سراسر جهان و اقدامی از پیش برنامه‌ریزی شده است.

خاطره و ذهن ایرانیان نیز این نویسنده موهن را عنصرفاسدی می‌داند که بنیانگذار انقلاب اسلامی وی را مرتد اعلام کرد و اینک با گذشت بیش از ۳ دهه از این فتوای تاریخی؛ کماکان موضع نظام جمهوری اسلامی درخصوص وی به قوت خود باقی است. اقدام مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت که با عنوان برنامه ای فرهنگی برگزار می شود اقدامی غیرفرهنگی و سیاسی و غیراخلاقی و در راستای نادیده گرفتن احساسات میلیون ها مسلمان است.

دعوت از سلمان رشدی به عنوان یک ضد فرهنگ در یک برنامه فرهنگی را می توان اقدامی در ستیز با اسلام دانست از همین رو به گفته فعالان عرصه کتاب در صورت اصرار مسئولان نمایشگاه فرانکفورت به حضور سلمان رشدی در نشست خبری این نمایشگاه ایران باید این نمایشگاه را تحریم کند.

موافقان و مخالفان حضور در نمایشگاه فرانکفورت

در این میان برخی بر حضور در این نمایشگاه اصرار دارند و آنرا فرصتی می دانند که اگر از ان بهره گیری نشود نمی تواند صدای اعتراض ما را به کسی برساند. این دسته براین باورند حضور در این عرصه جهانی می تواند به نوعی حضور در عرصه جنگ نرم فرهنگی باشد تا با عرضه محتوای صحیح از اسلام و فرهنگ اسلامی و نیز گفت و  گو با رسانه ها و ناشران دیگر کشورها انقلاب اسلامی را تبیین کنند.

مخالفان اما این موضوع را در این برهه از زمان پس از اقدامات سعودی در فاجعه منا، جنایات داعش و تکفیری ها در کشور های اسلامی می گویند حضور در این نمایشگاه به نفع هیچ کسی نیست اما این عدم حضور باید با بهره گیری از قدرت رسانه ها به تمام جهان مخابره شود.

اما موافقان حضور در نمایشگاه معتقدند حضور نداشتن ما هیچ اعتراضی را گوشزد نخواهد کرد، چرا که در بازار جهانی کتاب با وجود کشورهای بسیار، حضور نیافتن ما اصلاً به چشم نخواهد آمد. بلکه باید از این میدان به عنوان عرصه جنگ نرم فرهنگی استفاده کرده تا بتوانیم حرکت اعتراضی خود را نشان دهیم

.

عدم انفعال در برابر فرهنگ مهاجم

رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای انقلاب فرهنگی در سال ۹۰ فرمودند: فرهنگ مهاجم نباید ما را منفعل بکند؛ حداکثر این است که بگوییم خیلی خب، ما در مقابل این نمی‌توانیم یک حرکتی انجام بدهیم، اما منفعل هم نمی‌شویم. منفعل شدن و پذیرفتن تهاجم دشمن، خطایی است که بایستی از آن پرهیز کرد.

قدر مسلم حضور سلمان رشدی در افتتاحیه و نشست خبری نمایشگاه فرانکفورت نه تنها نمی تواند چهره پلید این نویسنده موهن را تطهیر کند بلکه این موضوع به عنوان اقدامی ضد اسلامی از سوی متولیان امر فرهنگ در غرب در ذهن مسلمانان و ایرانیان تثبیت می شود. به گفته کارشناسان در زمانی که مسئله سلمان رشدی از اب و تاب افتاده غربی ها در تدارک هستند تا در شرایطی که ایران به عنوان مهمان ویژه این نمایشگاه در تدارک حضور بود این مسئله را دوباره دستاویز اغراض شوم خود قرار دهند.

از آنجا که ناشران و فرهیختگان ایرانی اقدام سلمان رشدی را در تدوین آیات شیطانی را منافی آزادی بیان می دانند و براین باور هستند که این اقدام مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت  مقدمه مخدوش کردن و گسترش دادن خشونت‌های اجتماعی و انسانی است از همین رو براساس اعلام مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اگر مسئولان نمایشگاه فرانکفورت به حضور سلمان رشدی اصرار داشته باشند ایران از حضور در این نمایشگاه انصراف می دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: