تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ - ۱۴:۰۵ کد مطلب 77184

اوحدی: هنوز پیکر ۷۱ جانباخته ایرانی مفقود است

رئیس سازمان حج و زیارت از مفقود بودن پیکر ۷۱ جانباخته ایرانی فاجعه منا خبر داد و گفت: هم‌اکنون «هویت ایرانی» ۴۲ جانباخته در سردخانه جده مشخص شده و همچنین هیچ آماری درباره احتمال دستگیری زائران ایرانی در عربستان ارائه نشده است.

به گزارش میدان۷۲ سعید اوحدی، با اشاره به دیدار دو روز گذشته مسئولان سازمان حج و زیارت با قائم مقام وزیر حج عربستان گفت: در این دیدار از عدم دسترسی به سردخانه‌ها و تأکید بر تحویل تمام پیکرهای ایرانی و دفن آنان در کشورمان صحبت شد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: قائم مقام وزیر حج سعودی دستور داد تا سردخانه جده را برای دسترسی ما باز کنند و از همکاری با ایران خبر داد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون هویت ۴۲ جانباخته ایرانی که در سردخانه جده هستند مشخص شده ولی هنوز تشخیص هویت به معنای اینکه نامشان معلوم شود، انجام نشده است.

اوحدی از تلاش برای بازگرداندن تعدادی از پیکرهای جانباختگان ایرانی فاجعه منا تا ۴۸ ساعت آینده خبر داد و افزود: تاکنون مجموع پیکرهایی که تحویل ما شده است با احتساب پیکرهایی که به ایران منتقل شده و این ۴۲ پیکری که در سردخانه جده هستند، ۳۹۳ پیکر جانباخته ایرانی فاجعه منا را شامل می‌شود و هنوز ۷۱ پیکر مفقود است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره امکان دستگیری برخی از زائران توسط رژیم سعودی گفت: مسئولیت هرگونه دستگیری زائران یا اتباع کشوری دیگر به عهده کنسولگری کشور میهمان در کشور میزبان است.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین مسئولیت دستگیری زائران ایرانی در عربستان به عهده کنسولگری ایران در عربستان است. تاکنون هیچ گونه آماری در خصوص دستگیری زائران ایرانی توسط کنسولگری ایران ارائه نشده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: