تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۷ - ۱۱:۳۴ کد مطلب 77417

پایداری؛ کانال ورود احمدی نژاد؟

وقتی اعضای شاخص حزب پایداری و بزرگان آنان در مهمترین مساله امروز کشور غایب باشند، می توان نسبت به حمایت یا عدم حمایت آنان از احمدی نژاد در هر انتخاباتی ، فایلی قابل توجه اختصاص داد؟

میدان ۷۲/ محمد سعید ذاکری: حجت الاسلام روح الله حسینیان یکی از اعضای حزب پایداری در هفته اخیر بار دیگر به لزوم ورود دوباره دکتر محمود احمدی نژاد به صحنه سیاسی کشور و به ویژه مساله انتخابات سال ۹۶ اشاره و به صراحت اعلام کرد که اگر وی به صحنه انتخابات ورود کند، او با قاطعیت از وی حمایت خواهد کرد.

اما همین اعلام نظر باعث شد که گمانه زنی ها در فضای سیاسی کشور پیرامون حضور دکتر احمدی نژاد در انتخابات در میان برخی از رسانه ها بالا بگیرد و این قلم درصدد بیان تحلیل فضای موجود در این رابطه است.

اما برای بیان بحث لاجرم بایستی به نکاتی اشاره کرد:

۱- رفتار سکوت آمیز دکتر احمدی نژاد که از انتهای دوران ریاست جمهوری وی آغاز شد، علیرغم همه مسئولانی که روزی از مسئولیت کنار می روند به وقوع پیوست. احمدی نژاد بر خلاف عُرف رایج، بعد از دوران اتمام ریاست جمهوری نخواست که مانند سایر مسئولانی که یا برکنار شده و یا دوره مسئولیت شان به اتمام می رسد، مسئولیت سابق خود را « ملک طلق » خود فرض کرده و همچون مالکان و صاحبان همیشگی مدعی عنوان ریاست جمهوری، عطش خود به پست و مقام را نشان دهد. این درست نقطه مقابل ادعاهای دروغ و سراسر تهمتی بود که میخواست وی را دلبسته به ریاست جمهوری معرفی کرده و ادعا می کرد که او درصدد است، اگر کاندیدای مدنظرش مورد تائید شورای نگهبان قرار نگیرد، انتخابات سال ۹۲ را برگزار نکند.

علاوه بر این، سکوت احمدی نژاد، باز هم برخلاف مدعیان دو نبش قدرت در کشور، فرصتی برای دولت جدید بود که عُرضه خود در عرصه خدمت به مردم را نشان داده و بدون آنکه سایه سنگین « نق زدن » های مکرر و کنایه های سنگین رقبا و مسئولان قبلی را بر سر فعالیت های خود حس کند، با فراغ بال ، آنچه در چنته دارد را برای مردم عیان سازد.

این سکوت اما در جامعه هیچگاه به انفعال و انزوای احمدی نژاد تعبیر نشده است. در این مدت رسانه های به شدت مخالف و سیاسیون افراطی علیه احمدی نژاد با هر بهانه ای تلاش داشته اند تا ترس خود از پدیده ای به نام احمدی نژاد را با فضا سازی های ساختگی و حتی خبر سازی های دروغین به جامعه القا کرده و وی را در حال برنامه چینی های مخفی و زیر زمینی برای بازگشت به عرصه ریاست جمهوری معرفی کنند.

مردم هم اما سکوت احمدی نژاد را به معنای انفعال و انزوای احمدی نژاد در جامعه نمی دانند. همین که هر اقدام و نا اقدامات دولت فعلی، بلافاصله در محاورات مردم کوچه و بازار با تلاش ها و مجاهدت های احمدی نژاد مقایسه شده و مردم نسبت به از دست رفتن عزت ، استقلال، امنیت و آبروی ملی و نیز به هوا شدن دستاوردهای کشور ابراز نگرانی می کنند، خود نشانی از « بودن » احمدی نژاد در متن قدرت دارد. قدرتی که نه در جایگاههای رسمی و تشریفاتی که در متن جایگاه اصلی آن، یعنی مردم، در حال عرض اندام است.

۲- میزان تاثیر گذاری احزاب و جریانات سیاسی در کشور ما به تناسب حضور آنان در متن مردم و انعکاس مردم در فعالیت های آنان قابل رصد کردن است. در طول تاریخ هر حزب و جریان و حتی هر فردی که برخلاف مردم حرکت کرده یا علاقه ای متفاوت از مردم را پیگیری نموده است به سرعت در میان مردم منزوی و مطرود شده است.

این در حالیست که اتفاقا عمده جریانات و احزاب سیاسی به خاطر نگاه اتوریته گون و بالا به پائین به مردم، تاکنون حداقل در کشور ما اقبالی نیافته و نتوانسته اند جذابیتی برای مردم تولید کنند. احزاب سیاسی – خواه با نام راست یا چپ، اصولگرا یا وابسته به فتنه و…- به جای آنکه مردم را محور حرکت خود قرار دهند، خود را محور حرکت مردم معرفی می کنند و این در حالیست که به تعبیر امام راحل (ره)، این مردم اند که ولی نعمت نظام و مسئولان اند .

حزب پایداری هم از این قاعده مستثنی نیست. این حزب اگر نتواند در موقعیت های حساس نظام و انقلاب، اثرگذاری کرده و خود را به عنوان یک عنصر فعال به جامعه بقبولاند، دورنمایی جز حذف از اذهان و قرار گرفتن در عِداد دیگر فراموش شدگان سیاسی نخواهد داشت.

به عنوان نمونه وقتی مساله مهمی همچون به خطر افتادن قریب الوقوع استقلال، امنیت و عزت کشور در مساله برجام در میان است و افرادی که خود را مدعی دفاع از انقلاب و رهبری میدانستند، تحمیل جام زهر هسته ای به نظام را دیده اما روزه سکوت در پیش گرفته و به جای دفاع از رهبری و انقلاب، تنها در رابطه با ضرورت های ائتلاف با حزب موتلفه یا جمعیت ایثارگران و… سخن می گویند، می توان آنان را در مناسبات سیاسی آینده کشور تاثیر گذار دانست؟

حزب پایداری هم اگر بخواهد رویه ساکتین سابق در مواجهه با مسائل مهم مردم را در پیش گرفته و یا با مواضعی انفعالی با پدیده های درگیر با عاقبت کشور و مردم مواجه شود، همچون بقیه احزاب سیاسی منفعل، شاید حداکثر فقط نامی از آنان در تاریخ باقی بماند.

وقتی اعضای شاخص حزب پایداری و بزرگان آنان در مهمترین مساله امروز کشور غایب باشند، می توان نسبت به حمایت یا عدم حمایت آنان از احمدی نژاد در هر انتخاباتی ، فایلی قابل توجه اختصاص داد؟

۳- در طول حداقل دوازده ساله اخیری که پدیده احمدی نژاد در پهنه سیاسی کشور به ظهور رسیده است، وی نشان داده است که سعی دارد خود زمین بازی خود را تعیین کرده و تلاش دارد از فرو افتادن در زمینی که دیگران برای وی ترسیم کرده اند اجتناب کند. احمدی نژاد اما پس از دوران ریاست جمهوری اش هم بارها تاکنون به صراحت اعلام کرده است که تکلیفی مبنی بر حضور در انتخابات حس نکرده است. این درست بر خلاف دروغ سازی هایی است که رسانه های متکثر و پر حجم مقابل احمدی نژاد، وی را با خود قیاس به نفس کرده و تلاش نموده اند او را مترصد حضور در انتخابات آتی مجلس و درصدد مهره چینی برای آن انتخابات معرفی نمایند.

البته به نظر می رسد که شان احمدی نژاد نیز به دلیل شرایطی که انتخابات مجلس، در کشور پدید می آورد فراتر از حضور در این انتخابات است. آنچه از فضای سیاسی کشور و البته از رفتارها و کنشگری های سیاسی فعلی احمدی نژاد هم تاکنون به دست می آید او برخلاف روند رو به تزاید اقبال عمومی و نخبگی جامعه نسبت به حضورش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، خود هیچ اقبالی برای حضور تاکنون نشان نداده و پالسی مبنی بر تمایل به حضور حتی به نزد نزدیک ترین افرادش نیز نمایان نساخته است. اما احمدی نژاد در این مدت ۱۲ ساله نیز نشان داده که هیچگاه نخواسته – براساس فرمان امیر المومنین (ع) به مالک اشتر- رضایت خاصه و خواص و برخی احزاب را به رضایت عموم جامعه ترجیح دهد. از این روست که حتی در صورت ورود به عرصه انتخابات هم، وی درصدد آن نیست که از میان احزاب و جریانات سیاسی محل عبوری برای خود پیدا کند. ضمن آنکه به نظر می رسد گذرگاه عریض و طویل مردمی برای حضور او کاملا مهیاست و نیازی به درخواست احزاب احساس نخواهد کرد.

۴- این اما نافی دعوت رو به تزاید جامعه جریان بزرگ « پایداری » و مقاومت از احمدی نژاد برای حضور در انتخابات آتی نیست که به نظر می رسد دعوت جدی افرادی نظیر حجت الاسلام حسینیان از احمدی نژاد برای حضور در انتخابات آتی در این قالب تعریف می شود.

جریان بزرگ مقاومت و پایداری در کشور – سوای آنکه حزبی متولی آن شود یا نه- عناصر شاخص، مفید و فعالی در جامعه دارد که بخصوص پس از روی کار آمدن جریان غرب گرا در کشور، به حقانیت مسیر عزت مند در پیش گرفته در دولت قبل نسبت به مستکبرین بیش از گذشته واقف شده و هر روز مطالبه آنان از احمدی نژاد بیش از گذشته شده است.

۵- واقعیت آن است که احمدی نژاد بر خلاف همه این گمانه زنی ها و محاسبات، امروز تکلیف بزرگتر و حساستری بر دوش خود حس می کند. بر خلاف احمدی نژاد، برخی دیگر از سیاسیون، همه رفتارها و مناسبات خود را با انتخابات تنظیم می کنند. آنان هر اقدام یا عدم اقدامی را با مساله انتخابات می سنجند. برای همین است که حتی اگر اقدام فوری لازمی هم در جهت منافع ملی باید در کشور انجام گیرد که نتیجه آن برای ایشان تاثیر منفی در انتخابات داشته باشد، برای اینان حرام و اگر اقدامی را که با موازین انقلابی و عقلی منافات داشته اما می تواند تاثیر مثبتی برای ایشان در انتخابات داشته باشد، مباح بلکه واجب شمرده می شود.

احمدی نژاد اما تاکنون نشان داده که آنچه به صلاح مردم و انقلاب تشخیص داده عمل کرده است. او در اوج دورانی که درخواست می شد تا هدفمندی یارانه ها را به تاخیر اندازد تا نکند تبعات منفی آن دامنگیرش شده و رای آوری اش را به حاشیه برد، به این اقدام همت گماشت چون آن را به درستی به صلاح کشور و مردم می دانست.

امروز نیز احمدی نژاد، قطب نمای خود را با انتخابات تنظیم نکرده است. او خطر از بین رفتن اندیشه ها و آرمان های امام و انقلاب را به درستی تشخیص داده و از این رو وظیفه خود را در مقطع فعلی، مقابله با تحریف انقلاب اسلامی و اندیشه های تابناک رهبر کبیر انقلاب اسلامی و نیز امام خامنه ای – مد ظله – دانسته است. هرچند این وظیفه ممهور به مهر تائید رهبری نیز واقع شده اما سئوال از بقیه سیاسیون و احزاب و جریانات سیاسی در این مقطع آن است که چرا به جای سنگ اندازی و ایستادگی نسبت به تبیین اندیشه های امام، سعی در به انزوا کشاندن این وظیفه مهم دارند؟

سئوال از همه جریانات مدعی انقلابی گری آن است که چرا وقتی رهبری فرزانه انقلاب اسلامی، در بالاترین سطوح، خطر نفوذ دشمن به کشور و انقلاب و تحریف اندیشه های امام راحل، نیز رفاقت برخی از مسئولین با مستکبرین توسط برخی از ساده اندیشان را مطرح می سازند، ایشان به جای وانهادن مسائل پیش پا افتاده انتخابات، خطر اصلی را جدی نگرفته و پا در این میدان خطیر نمی نهند. سئوال دیگر آن است که چرا برخی افراد و احزاب، نسبت به تبیین اندیشه های امام و انقلاب نگران شده اند؟ مگر قرار است با اقدامات خود ، زمینه محو ارزش های انقلاب و تسلط دوباره دشمن بر کشور را فراهم آورند؟

سئوال اینجاست که چه وظیفه ای برتر و والاتر از اندیشه ای است که امروز شیطان با تمام توان درصدد محو و تحریف آن است؟ چه مسئولیتی خطیر تر از آن است که برای نسل فعلی و نسل های آینده تبیین شود که اساس انقلاب اسلامی بر پایه « پایداری» و مقاومت در برابر مستکبرین بنا نهاده شده و اگر در برابر آنان اندک وادادگی و عقب نشینی صورت گیرد، آنان با قدرت و اشتهای فراوان، تا هدم عزت و لگد مال شدن همه داشته های ملی کشور جلو می ایند؟

امروز چه وظیفه ای بالاتر از آن است که برای جوانان روشن شود که دشمن هیچگاه دل به حال ما نسوزانده و اگر هم لبخندی بر سر زبان دارد جز برای چاپیدن و به ذلت کشاندن ما نبوده است؟ چه وظیفه ای بالاتر از این که نشان دهیم که دشمن هیچگاه ترحمی به نوکران هخود نداشته و اگر در برابر او اقتدار نشان ندهی، در حقیقت زمینه را برای تجاوز او به سایر حقوق ملی فراهم آورده ای؟

اگر امروز سخن امام راحل (ره) مبنی بر اینکه تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم برای جامعه تبیین نشود، به واقع چه بر سر اقتدار و عزت ملی ما خواهد آمد؟ به نظر می رسد احمدی نژاد در صدد تبیین این واقعیت است و همه دلسوزان نظام نیز باید با رها سازی دعوا های کاذب زرگری، در این راه مهم قدم بردارند.

منبع: هفته نامه مثلث

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آقا چرا تحلیل هات آبکیه! کی تو مجلس به برجام بیشترین انتقاد ها رو کرده
  رسایی، کوچک زاده،حسینیان و… این جزو کدام دسته اند؟ پایداری!
  خواهشا یکم جریاناتو بیشتر پیگیری کن

 2. دولت پااااااااااااااااااااااااااااک :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  بیاد جلو شاید ۲درصدرای بیاره.اونم شاید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: