تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۷ - ۰۰:۵۴ کد مطلب 77485

جنتی: پرداخت یارانه‌ها سنگی بود که دولت قبلی در چاه انداخت(!)

به گزارش پایگاه ۵۹۸، علی جنتی عصر امروز در اولین نشست شورای هم‌اندیشی هنر استان اصفهان با حضور استاندار و مدیرکل ارشاد این استاد با اشاره به آیین نامه شورای هنر استان اصفهان گفت: آئین‌نامه شورای هم‌اندیشی هنر استان اصفهان باید برای اهداف و وظایف این شورا در بحث آموزش و هنر سرمایه‌گذاری کند که […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، علی جنتی عصر امروز در اولین نشست شورای هم‌اندیشی هنر استان اصفهان با حضور استاندار و مدیرکل ارشاد این استاد با اشاره به آیین نامه شورای هنر استان اصفهان گفت: آئین‌نامه شورای هم‌اندیشی هنر استان اصفهان باید برای اهداف و وظایف این شورا در بحث آموزش و هنر سرمایه‌گذاری کند که جای آموزش در این شورا بسیار خالی است.

وی ادامه داد: باید از سرمایه عظیم و گنجینه ارزشمند پیشکسوتان عرصه هنر اصفهان استفاده کرد چرا که این هنرمندان باید با آموزش به جوانان تازه وارد در عرصه هنر، زکات علم و هنر خود را بدهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بحث معماری باید مورد توجه قرار بگیرد و چند نفر در این حوزه و حوزه صنایع دستی به شورای هنری استان اصفهان بپیوندند.

جنتی تصریح کرد: از همه رشته‌های هنری استان اصفهان در این شورا استفاده شود و تا ۲۰ الی ۳۰ عضو از هنرمندان می‌توانند به این شورا بپیوندند و جا دارد که از حوزه صنایع دستی نیز به طور ویژه حضور یابند.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت‌های مالی از هنرمندان اظهارداشت: اگر قرار باشد اساتید و هنرمندان استان اصفهان اقداماتی انجام دهند و تصمیم‌گیری‌هایی برای عرصه فرهنگ و هنر در این استان گرفته شود نیاز به پشتوانه‌های مالی دارد و اگر این پشتوانه‌ها وجود نداشته باشد پس از مدتی انگیزه هنرمندان از بین خواهد رفت بنابراین دولت باید به آنها کمک کند.

جنتی در ادامه تصریح کرد: در دوره خشکسالی اقتصادی هستیم و در چند سال گذشته پس از انقلاب، به جز سال ۱۳۶۷ که خزانه کشور تقریباً خالی شده بود، در این سال‌های اخیر نیز وضعیت اقتصادی بدی را پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی ایران اذعان داشت: با توجه به تحریم‌ها نمی‌توانیم نفت را صادر کنیم، پول‌های بسیاری از ایران بلوکه شده و متأسفانه دولت مجبور به فشار مالیات و عوارض گمرکی به روی مردم شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: بخش عظیمی از بودجه دولت در مرحله اول باید صرف هزینه پرداخت حقوق کارکنان خود دولت و سپس کارکنان نیروهای نظامی و پرداخت یارانه‌های مردم شود و پرداخت یارانه‌ها سنگی بود که دولت قبلی در یک چاه انداخته که یک میلیون نفر باید بیایند و این سنگ را از درون چاه درآورند.

وی در ادامه عنوان داشت: دولت بیشتر وقت خود را صرف چگونگی پرداخت یارانه‌ها کرده و ۳ تا ۴ هزار میلیارد باید یارانه دهد و متأسفانه برخی از کسانی که وضع مالی خوبی دارند هم یارانه می‌گیرند؛ یک آدم پورشه‌سوار است و چند پاساژ دارد و یارانه هم می‌گیرد که این یارانه فقط پول غذای سگ آن هم نمی‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در بسیاری از موارد اقتصادی، دولت در حال صرفه‌جویی است، اضافه کرد: سفرهای خارجی وزرا کمتر شده و صرفه‌جویی در بودجه دولت به میزان بالایی رسیده است و همچنین دولت ۱۰ تا ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند.

جنتی در ادامه یادآور شد: اقتصاد فرهنگ و هنر پس از ۲ سال بررسی تا حدودی جا افتاده و طی جلساتی که با مدیران بانک‌های خصوصی داشته‌ایم، کم کم به نتیجه خواهیم رسید.

وی با اشاره به ورود بیش از ۱۰۰ سرمایه‌گذار خارجی در عرصه فرهنگ، افزود: قرار است در آبان‌ماه سال جاری سرمایه‌گذارانی در عرصه فرهنگ مشارکت کنند که از کشورهای مختلف و در حوزه تئاتر و سینما وارد عمل شده‌اند که این طرح‌ها دارای توجیه اقتصادی است؛ ما صرفاً روی بودجه‌های دولتی تکیه نمی‌کنیم و در عین حال به دنبال کمک‌های مردم در عرصه فرهنگ هستیم.

منبع: فارس

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: