تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ - ۱۴:۵۱ کد مطلب 77683

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

رکود فعلی، در سی سال گذشته بی سابقه بوده است/ نرخ تورم به ۱۶ درصد می رسد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران گفت: نیمه نخست امسال رشد اقتصادی کشور منفی بود که سبب رکود در اقتصاد شد، طوری که در ۳۰ سال گذشته چنین رکودی نداشتیم و هر روز در انتظار بسته شدن کارخانه‌ای هستیم.

به گزارش میدان ۷۲، مسعود خوانساری در حاشیه سفرش به گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت وضعیت اقتصادی کشور را مورد بازبینی قرار داد و اظهار کرد: زمانی که روحانی تصدی دولت را به‌ عهده گرفت مشکلات زیادی داشت و تورم ۴۰ درصد و رکود منفی ۶٫۸ درصد و اشتغال صفر بود و دلار یک‌هزار تومانی به بیش از ۳ هزار تومان افزایش رسیده بود.

وی با بیان اینکه در مدت هشت سال میلیاردها دلار وارد کشور شد که دولت می‌توانست با این پول کشور را بسازد و اشتغال ایجاد کند، افزود: نه تنها رشد اشتغال در کشور ایجاد نشد بلکه رکود ۶٫۸ درصدی را شاهد بودیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اینکه ثابت شدن نرخ ارز جلوی رشد تولیدات داخل را گرفت، تصریح کرد: به همین دلیل اشتغال جدید ایجاد نشد و هزینه بی‌مورد و بی‌جا و توزیع پول بین مردم عامل رکود شد.

وی ادامه داد: در قانون یارانه‌ها آمده بود درصدی به صنایع و تولید داده شود و دولت اکنون به بیش از ۷۰ میلیون نفر یارانه می‌دهد در حالی که صدها میلیارد تومان بدهی دارد و پرداخت نمی‌کند.

خوانساری با اشاره به اینکه دولت اکنون در ماه ۳ هزار میلیارد تومان یارانه به مردم می‌دهد، تصریح کرد: با این پول می‌توان چندین بنگاه اقتصادی را نجات داد و حقوق پرسنل را پرداخت کرد.

این مسئول به عملکرد دولت روحانی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: دولت روحانی تورم ۴۰ درصدی دولت گذشته را به ۱۵ درصد رساند و قیمت‌ها ثبات یافت و رشد اقتصادی ۳ درصد شد اما رکود همچنان ادامه دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران کاهش صادرات را در رکود اقتصادی تاثیرگذار دانست و افزود: در نیمه نخست امسال رشد اقتصادی کشور منفی بود که موجب شد تا رکود بسیار سخت در اقتصاد کشور حاکم شود به طوری که در ۳۰ سال گذشته چنین رکودی نداشتیم و هر روز در انتظار بسته شدن کارخانه‌ای هستیم.

وی با تصریح بر اینکه بسیاری از صنایع مشکل دارند، خاطرنشان کرد: کمبود تقاضا، پیدا نشدن خریدار، کافی نبودن تسهیلات و… از جمله عوامل رکود اقتصادی کشور است.

خوانساری اضافه کرد: بانک‌ها به دلیل پرداخت بی‌ضابطه تسهیلات نمی‌توانند بازگشت پول را داشته باشند و امکان نقدینگی برای کارخانه‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال نرخ تورم به ۱۶ درصد برسد، گفت: اگر قیمت‌ها متعادل نشود هیچ جهشی صورت نمی‌گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران به نامه چهار وزیر به روحانی اشاره کرد و گفت: از این نامه تعجب کردیم زیرا بیشترین تأکید وزیر اقتصاد در این نامه در زمینه بورس و صنایع بورس بود.

وی با بیان اینکه در مدت دو سال با وجود رکود شاخص بورس به رشد ۷ درصدی رسیده بود، یادآور شد: مسائل محتوای نامه داخلی دولت بود و انتشار آن به بیرون جای تعجب داشت.

خوانساری مشکل فعلی کشور را بورس ندانست و تصریح کرد: موضوع مالیات با توجه به رکودی که داریم بیش از اندازه تولید کننده را در فشار قرار داده که موجب ایجاد بحران اقتصادی می‌شود و مشکلات تامین اجتماعی و… به تولید و اقتصاد و آبروی افراد صاحب‌نام لطمه می‌زند.

وی با تأکید بر اینکه تمام تولید کنندگان با تامین اجتماعی و بانک‌ها مشکل دارند، متذکر شد: تمام مشکلات توسط بخش‌خصوصی به وجود نیامده و اگر همه این موارد را از دولت بخواهیم درک بهتری از وضعیت اقتصاد کشور خواهیم داشت.

منبع : ۵۹۸

  1. kiuk :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    نوش جون ملت گرسنه ی ایران(اونایی که به روحانی رای دادن)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: