تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ - ۱۶:۳۷ کد مطلب 77752

دیدگاه/ کمال رستمعلی؛

رویای برجام

این رویای آن هاست. این همه ی آن چیزی ست که از جهان می خواهند. این شادشان می کند. این که بیایند و اثبات کنند که ده تا سانتریفیوژ نیست که هنوز مانده، دوازده تا و نصفی مانده است، به هیجان شان می آورد.

میدان ۷۲/ کمال رستمعلی: قیمت انسان به رویای اوست. موضوع این نیست که کجا هستیم، یا حتا قرار هست به کجا برویم.

واقعیت این است که گاه آن جایی که دوست داری باشی یا فکر می کنی باید باشی، بیش از هر چیزی شخصیت و زندگی ات را می سازد.

چندان به برجام و آن چه که در مجلس رقم خورد نباید اندیشید. و به دولتی که همه ی موجودیت و هویت خود را به مذاکرات و توافق هسته‌ای گره زده است.

صحنه به روشنی دارد، مناسبات حاکم بر فرآیند هسته ای را نشان می دهد. تردیدی نیست که سال ها یا ماه ها بعد، اگر کشور به وضعیتی دچار آید که افکار عمومی و نظام منتقد و معترض توافق هسته‌ای شوند، در صف اول مدافعان کشور و حقوق مردم، و منتقدان برجام، دقیقا همین کسانی خواهند بود که امروز از برجام دفاع کردند.

یقین دارم به گونه ای سخن خواهند گفت و طوری از برجام انتقاد خواهند کرد که شما در حین گوش دادن به نطق شان با حیرت به خودتان شک کنید و در دل بگویید شاید من بودم در مهر ماه سال ۱۳۹۴ در دفاع از برجام نطق کردم!!

آن ها کار خودشان را بلدند، به وقتش گریه می کنند، به وقتش می خندند، به وقتش مدافع، به وقتش منتقد، لازم شد داد می زنند، ضرورت داشت نرم و آرام سخن می گویند.

این رویای آن هاست. این همه ی آن چیزی ست که از جهان می خواهند. این شادشان می کند. این که بیایند و اثبات کنند که ده تا سانتریفیوژ نیست که هنوز مانده، دوازده تا و نصفی مانده است، به هیجان شان می آورد.

این که بی ربط و بی دلیل و مدام و در هر محفل و مجلسی، نام آن مرد شریف را بیاورند، برای شان لذت بخش است، این که فکر کنند با نقد و نفی کاغذ پاره خواندن برای خود وجهه ای دست و پا خواهند کرد، بدون آن که بدانند یا بخواهند که بدانند این تعبیر را نخست امام راحل به کار گرفت،حس خوشایندی بهشان خواهد داد.

نه تحصن نگران شان میکند، نه پوسترهای اعتراضی، نه پیامک ها بر خلاف آنچه در مجلس گفته شد، نه تیترها و نه حتی تذکرها و فریادها، این جزیی از رویای شان هست. و این همه رویای شان هست.

راستش وقتی آن مسوول محترم امروز با آن لحن و لهجه ی غریب و غلیظ عربی شروع به سخن کرد و بعد صدا به آسمان بلند کرد، دانستم این آخرین قطعات آن رویاست.

هر انسان رویایی دارد، هر انسان جهانی پیش روی خود متصور است. و قیمت ما نه به طول و عرض رویاها ی مان که به اندازه عمق رویاها ی مان است.

ما مدت هاست از این صحن ها و جلسه ها، از این خشم ها و لبخند ها، از این لهجه عربی، از این تذکر ها و تحصن ها عبور کرده ایم، چرا که باور داریم حضور در این میدان، بازی در زمینی از پیش تنظیم و تعیین شده و مشارکت در رویاها ی خرد و کوچک است.

ما رویای بزرگی داریم، و آرمانی عمیق، رویای ما متوقف نمی شود، وقتش را به خواندن تیترها هدر نمی دهد، نه با لبخندها دل خوش می شود و نه با اشک ها دل سرد. رویای ما آن قدر به ما نزدیک شده که گرمای نفس هایش را حس می کنیم. رویایی در همین نزدیکی، به همین زودی، یکی از همین ماه ها و روزها…

  1. هیچکس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    دقیقاً چی میخواین الان؟؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: