تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۹ - ۱۸:۱۶ کد مطلب 77771

طرح نشانگر رنگی تغذیه‌ای در استان آذربایجان‌ غربی اجرا می‌شود

مدیر نظارت بر مواد غذایی‏، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی استان آذربایجان‌غربی گفت: تا پایان سال ۹۴ طرح نشانگر رنگی تغذیه‌ای با عنوان چراغ راهنمای تغذیه‌ای در استان آذربایجان‌ غربی اجرا می‌شود.

به گزارش میدان۷۲، نادر قلی‌زاده در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: موادغذایی از جمله موادی هستند که بیش از هر چیزی مورد مصرف مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نان از جمله مهم‌ترین موادغذایی است گفت: انسان روزانه نان را به نسبت دیگر مواد غذایی‌های مورد نیاز مصرف می‌کند که در پی آن، شایعات و شبهات بسیاری در خصوص نان‌های سبوس‌دار در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

قلی‌زاده افزود: نان هر چقدر تیره تر باشد مغزی‌تر بوده و این نشانه سبوس‌دار بودن آن است و این سبوس نیز باید حتما از داخل گندم استخراج شود.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی از نانوایان غیر مجوزدار از سبوس‌های دامی در نان استفاده می‌کنند و مردم نیز به دلیل نداشتن آگاهی کافی آن‌ها را استفاده می‌کنند.

قلی‌زاده با اشاره به روغن‌های گیاهی موجود در مواد غذایی تصریح کرد: آذربایجان‌غربی جزء معدود استان‌هایی است که توانسته روغن گیاهی موجود در مواد غذایی توزیع شده را تشخیص و نسبت به برخورد با کارخانه آن مواد اقدام کند.

وی اظهار داشت: اکنون نیز با بازدیدها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به غیر از پنیرپیتزا در سایر لبنیات از روغن پالم استفاده نمی‌شود و برخی کارخانه‌های پنیرپیتزا نیز در حال شناسایی و جلوگیری از استفاده از چنین روغنی هستند.

قلی‌زاده با اشاره به هفته ایمنی غذا و اجرای طرح نشانگر رنگی تغذیه‌ای در آذربایجان‌غربی گفت: این هفته با تاکید بر برچسب‌گذاری و نشانگرهای رنگی غذایی آغاز می‌شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی‏، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی آذربایجان‌غربی افزود: این طرح تا پایان سال ۹۴ بر روی بسته‌بندی تمامی محصولات غذایی و آشامیدنی آذربایجان‌غربی به عنوان چراغ راهنمای تغذیه‌ای درج شده و برای تفهیم بیشتر دارای سه رنگ سبز،‏ زرد و قرمز است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: