تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۰۶:۴۸ کد مطلب 77988

اختلاف طالبان و داعش در افغانستان آشکار شد

به گارش مشرق، نیویورک تایمز خبر داد: حداقل سه بار در هفته، ملکه از کوه بالا می‌رود و از درخت‌های کاج و توت می‌گذرد تا فضایی که بتوان در آن تماس تلفنی برقرار کرد، را بیابد تا با برقراری تماس با خانواده‌ای، از سلامتی خود از گزند جنگجویان گروه تروریستی داعش اطمینان دهد. روستای ملکه […]

به گارش مشرق، نیویورک تایمز خبر داد: حداقل سه بار در هفته، ملکه از کوه بالا می‌رود و از درخت‌های کاج و توت می‌گذرد تا فضایی که بتوان در آن تماس تلفنی برقرار کرد، را بیابد تا با برقراری تماس با خانواده‌ای، از سلامتی خود از گزند جنگجویان گروه تروریستی داعش اطمینان دهد.

روستای ملکه در دره «میمند» در شرق افغانستان از سه ماه گذشته توسط جنگجویان گروه تروریستی داعش تصرف شده و بیشتر خانه‌های این روستا تصرف و یا سوزانده شده‌اند و حدود ۸۰ خانواده در این روستا نیز مجبود به مهاجرت به شهر جلال‌آباد شده‌اند.

ملکه نیز یکی از ۳ زنی است که تصمیم به باقی ماندن و محافظت از خانه‌شان در روستا گرفت.

وی از دو اتاق باقی مانده در خانه‌اش محافظت می‌کند. «ملا جان» همسر ملکه، توسط شبه‌نظامیان حدود ۲ ماه قبل ربوده شده و ملکه حدود ۵۰۰ دلار به این شبه‌نظامیان باج پرداخته است و آن‌ها ۱۰ بز و یک گاو وی را بردند.

زمانی گزارش‌ها مبنی بر تغییر بیعت تعدادی از گروه طالبان افغان به گروه تروریستی داعش در سال گذشته منتشر شد، پاسخ دولت کابل و نیروهای بین‌الملل قاطع نبود.

اگرچه طالبان پیروزی‌های بزرگی در برابر دولت کابل در سال جاری مانند تصرف شهر قندوز به دست آورده اما نتوانسته‌اند کنترل خودشان در این مناطق را حفظ کنند. گروه تروریستی داعش نیز در مقابله با فرماندهان طالبان افغان به ویژه در ولایت ننگرهار پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

اما یک تفاوت بزرگ که به زودی مشخص می‌شود این است که پول‌های کلان به صورت ناگهانی به جنگجویان پرداخت شود. براساس برخی گزارش‌ها، به جنگجویان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار پرداخت می‌شود.

در چندین درگیری، جنگجویان گروه تروریستی داعش برنامه چند دستگی واحدهای مختلف گروه طالبان را آغاز کرده است و به عقیده برخی مقامات، اختلاف دو گروه در چندین شهرستان ولایت ننگرهار مشاهده شد. گروه تروریستی داعش به قدری در شهرستان اچین با خشونت رفتار کرد که برخی از فرماندهان طالبان به دولت تسلیم شدند و برخی دیگر خانواده‌هایشان را به سمت مناطق تحت کنترل دولت، راندند.

قبل از شکست خوردن گروه تروریستی داعش در برابر طالبان افغانستان، جنجگویان این گروه سعی در گسترش نفوذشان در «حصارک» شهرستان هم مرز با کابل دارند.

تاکنون نیز حدود ۲۷ گروه کوچک طالبان محلی به جمع گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند اما طالبان افغان به سرعت از این مسئله آگاه شدند و حدود ۴۲۰۰ جنگجو را وارد ننگرهار کرده است.

همچنین رهبران جریان‌های منطقه‌ای در تاریخ بارها بیعت‌شان را تغییر دادند به عنوان مثال بسیاری از رهبران گروه تروریستی داعش از دیگر گروه‌های افراطی وارد این گروه شده‌اند مانند «حافظ سعید خان» که در گذشته از اعضای تحریک طالبان پاکستان بوده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: