تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۱۳:۲۸ کد مطلب 78050

نوشابه آر کی اولین دستاورد برجام!

به گزارش پایگاه ۵۹۸، پس از اینکه رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند دولت این کشور مجوز صادرات نوشابه‌های آرکی (ArKay) به ایران را صادر کرده است، خانم غفاری از شرکت «سونا طب پارسیان» در تایید این خبر به خبرنگار «وطن‌امروز» گفت: قرارداد واردات نوشابه‌های «آرکی» نهایی شده و مسؤولان شرکت سونا طب به همین منظور،  هم‌اکنون […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، پس از اینکه رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند دولت این کشور مجوز صادرات نوشابه‌های آرکی (ArKay) به ایران را صادر کرده است، خانم غفاری از شرکت «سونا طب پارسیان» در تایید این خبر به خبرنگار «وطن‌امروز» گفت: قرارداد واردات نوشابه‌های «آرکی» نهایی شده و مسؤولان شرکت سونا طب به همین منظور،  هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برند و حضور آنها در آمریکا تا هفته دیگر به طول می‌انجامد.

شرکت آرکی که دفتر اصلی آن در ایالت فلوریدا مستقر است، انواع نوشیدنی‌های غیرالکلی را تولید می‌کند. صادرات نوشابه‌های آمریکایی به ایران از دهه ۱۹۹۰ میلادی تاکنون ممنوع بود اما گویا همزمان با اوج‌گیری هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت جلوگیری از نفوذ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی آمریکا در ایران، ورود کالاهای ممنوع با برند آمریکایی نیز اوج گرفته است.

 پایگاه اینترنتی مجله تجارت جهانی خبر داد «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به نمایندگی از وزارت خارجه، با قراردادی که ماه سپتامبر میان شرکت‌های «نوشیدنی‌های آرکی» (ArKayBeverages) آمریکا و «سونا طب پارسیان» ایران منعقد شده، موافقت کرده است.

طبق این قرارداد که هفته گذشته اجرایی شد، شرکت آرکی مجاز شد تا نوشابه به ایران صادر کند. «دیوید اینجل» معاون رئیس بخش فروش آرکی در این‌باره توضیح می‌دهد: «اکنون آرکی به ۱۰۰ میلیون مصرف‌کننده در ایران (و منطقه) دسترسی خواهد داشت. این قرارداد به نفع همه است. ما نوشابه‌هایمان را به ایران صادر می‌کنیم و این کار مشاغل بیشتری برای کارگران آمریکایی ایجاد می‌کند. این یک وضعیت برد- برد است».

در سایت کمپانی آرکی درباره محصولات بدون الکل توضیح داده شده که محصولات این شرکت چون شبیه محصولات الکلی است راه بسیار مهم برای ترک اعتیاد الکلی است! در این سایت می‌خوانیم: «ArKay راه هوشمند به دور از مشروبات الکلی است، Arkay یک گزینه در میان بسیاری دیگر است. در پایان روز این انتخاب در دست شماست. سلب مسؤولیت مهم: ArKay یک داروی پزشکی نیست؛ ArKay یک درمان برای اعتیاد به الکل، یک راه جدید زندگی است».

نوشابه‌های ایرانی – آمریکایی
شرکت «نوشیدنی‌های خوشگوار» در حال حاضر محصولاتی با نام کوکاکولا را در ایران بسته‌بندی [و توزیع] می‌کند، اما می‌گوید هیچ ارتباطی با شرکت کوکاکولای آمریکا ندارد.

 این ۲ شرکت از سال ۱۹۹۵ زمانی که بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا شرکت‌های این کشور را از تجارت با ایران منع کرد، درگیر یک کشمکش حقوقی بوده‌اند.

کوکاکولا از خوشگوار می‌خواهد استفاده از بطری‌های این شرکت را متوقف کند، اما شرکت ایرانی می‌گوید نوشابه‌هایش خالی از کُک است، چون دیگر کنسانتره‌اش را از شرکت آمریکایی نمی‌گیرد، بلکه به جای آن از منابع داخلی استفاده می‌کند.

همچنین شرکت کوکاکولای ایران که در مشهد مستقر است، از شرکت آمریکایی به خاطر قطع ارسال کنسانتره شکایت کرده است. یک شرکت ایرانی بسته‌بندی نوشابه با عنوان «پپسی» هم کاری مشابه خوشگوار را انجام می‌دهد و روی بطری‌هایش می‌نویسد که مواد تشکیل‌دهنده این نوشابه، ایرانی هستند.

«حسین مهری»، مدیرعامل شرکت پست ایران نیز به‌تازگی خبر داده بود که ایرانی‌ها هم‌اکنون می‌توانند از فروشگاه‌های عمده آنلاین مانند آمازون(Amazon) و ای‌بی(eBay) خرید انجام دهند و محصول خریداری شده را از طریق کانالی که این شرکت تعبیه کرده، دریافت کنند. 

مهری افزود: «از این پس، شهروندان ایرانی می‌توانند به طور مستقیم از فروشگاه‌های بین‌المللی آمازون و ای‌بی خرید کنند و کالای خود را در ایران تحویل بگیرند». ماه گذشته نیز گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه یک فروشگاه رسمی مایکروسافت در تهران باز شده تا گوشی‌های هوشمند این شرکت را به ایرانی‌ها بفروشد، اما این خبر در گزارش‌های بعدی، رد شد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: