تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۱۴:۴۸ کد مطلب 78079

ونزوئلا باردیگر دست به دامان اوپک شد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، راهبرد پیشنهادی ونزوئلا پیش از این هم در تاریخ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به اجرا در آمده است. انتظار می رود با اجرای این طرح، کف قیمت بازارهای جهانی به ٧٠ دلار برای هر بشکه نفت خام برسد. رافائل رامیرز، وزیر سابق نفت ونزوئلا و نماینده این کشور در سازمان […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، راهبرد پیشنهادی ونزوئلا پیش از این هم در تاریخ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به اجرا در آمده است. انتظار می رود با اجرای این طرح، کف قیمت بازارهای جهانی به ٧٠ دلار برای هر بشکه نفت خام برسد.

رافائل رامیرز، وزیر سابق نفت ونزوئلا و نماینده این کشور در سازمان ملل متحد در مصاحبه با رویترز، گفت: این پیشنهاد که قرار است در نشست فنی ٢١ اکتبر اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو، مطرح شود، می تواند سازوکاری قدیمی را در کاهش تولید برای کنترل قیمتها معرفی کند که کف قیمت نفت را به ٧٠ دلار و سپس به ١٠٠ دلار برساند. ما تا آنجا که بتوانیم برای افزایش قیمت ها تلاش می کنیم.

این پیشنهاد نخستین تلاش عمومی کاراکاس در چند ماه گذشته برای بازیابی قیمت های نفت در بازار است.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در دیداری با همتایان روس، قطری و دیگر کشورها بر لزوم کنترل قیمتها که در پایینترین حد خود در ۶ سال خود رسیده اشاره کرد.

رامیرز که زمانی مدیر کل شرکت دولتی PDVSA بود، گفت که با نظر عربستان در مورد لزوم همکاری تولیدکنندگان غیر عضو اوپک مانند مکزیک و روسیه برای کاهش عرضه موافق است اما این را هم اذعان کرد که رسیدن به یک تفاهم همگانی کاری مشکل خواهد بود.

وی گفت: مشکل اختلاف نظر عمیقی است که درون اوپک وجود دارد. ما این بار نتوانستیم مانند سال ٢٠٠٨ بموقع واکنش نشان دهیم و به یک توافق جامع برسیم.

اوپک در طول دهه گذشته هیچ گاه قیمت خاصی را به عنوان قیمت هدف اعلام نکرده است. سازمان این سیاست را بعد از این که قیمتها در اواخر دهه ٩٠ رو به وخامت گذاشت کنار گذاشت. آخرین بار قیمت ٢٢ تا ٢٨ دلار قیمت مورد توافق اعضای سازمان بود.

اوپک این سیاست را در سال ٢٠٠۵ وقتی که قیمت ها به دلیل رشد تقاضا روز به روز بیشتر می شد کنار گذاشت. از آن زمان اوپک هرگز هیچ قیمت هدف رسمی را در نظر نداشته، هرچند مقامهای آن همیشه صحبت از قیمتهای منصفانه و معقول کرده اند.

از سال ٢٠١٠ این دیدگاه تغییر کرد و رقم ١٠٠ دلار برای هر بشکه در ۵ سال اخیر باقی ماند. رامیرز گفت: این قیمت بدون هیچ مشکلی در بازار وجود داشت.

اما قیمت ١٠٠ دلار برای نفت موجب شد تا رقیبان تولیدکننده گرانتر پا به عرصه بگذارند و نفت شیل تولید شود که این امر سهم بازار اوپک را در خطر انداخت. در نتیجه اعضای اوپک در سال ٢٠١۴ تصمیم به تغییر سیاست خود گرفتند و اجازه ندادند قیمت ها به نفع تولیدکنندگان غیر متعارف بازار افزایش یابد.

صحبت از قیمت های منصفانه دوباره امسال به گوش می رسد. وزیران نفت عراق، ونزوئلا و آنگولا در ماه ژوئن گفتند که قیمت ٧۵ تا ٨٠ دلار قیمت مناسبی است. عربستان اظهار نظری در این مورد نکرده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: