تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۱۵:۱۰ کد مطلب 78090

سیاستهای اقتصادی دولت بر شدت رکود افزود

به گزارش پایگاه ۵۹۸، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با صدور نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد: پس از دو سال روی کار آمدن دولت جدید نه ­تنها مشکل رکود مرتفع نشد بلکه بر شدت آن افزوده شد، از جمله مهم ­ترین دلایل آن، گره‌ ­زدن مشکلات به تحریم­‌ها و […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با صدور نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد: پس از دو سال روی کار آمدن دولت جدید نه ­تنها مشکل رکود مرتفع نشد بلکه بر شدت آن افزوده شد، از جمله مهم ­ترین دلایل آن، گره‌ ­زدن مشکلات به تحریم­‌ها و سعی در امیدوار‌سازی جامعه به بهبود شرایط اقتصادی در دوران پساتحریم بوده است که متأسفانه همین گونه انتظار بخشی بر رکود فعلی شدت بخشیده است.

در ابتدای این نامه آمده است: پس از گذشت دو سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که یکی از مهم­ترین وعده های انتخاباتی آن خروج از  رکود­ تورمی بوده است، خوشبختانه مهار مناسب تورم توسط تیم اقتصادی دولت را شاهد بوده­‌ایم ولیکن متاسفانه نه ­تنها معضل رکود مرتفع نشد بلکه بر شدت آن افزوده شد؛ که از جمله مهم­ترین دلایل آن، گره‌­زدن تمام مشکلات به تحریم­‌ها و سعی در امیدوار‌سازی جامعه به بهبود شرایط اقتصادی در دوران پساتحریم بوده است که متأسفانه همین گونه انتظاربخشی بر رکود فعلی شدت بخشیده است.

این تشکل دانشجویی با تأکید براینکه در برون­رفت از مشکلات اقتصادی فعلی چاره‌ای جز اجرای دقیق و صحیح اقتصاد مقاومتی آن هم نه در حرف بلکه در عمل نیست، اعلام کرد: ناگوار است آنچه در این مدت شاهد بوده ایم تنها تأیید زبانی این سیاست­‌ها از سوی اعضای دولت بوده ولی ظاهراً در عمل هیچ عزمی برای پیاده‌­سازی این سیاست­‌ها وجود ندارد.

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه نامه خود تصریح کرد: چندی از مهم­ترین مشکلات نظام اقتصادی کشور، مرتبط با سیستم بانکی است. در شرایطی که بانک­‌ها بسیاری از تسهیلات را عوض مصرف در جهت حمایت از تولید داخل، در امور غیر‌مولد مانند واردات، بنگاه داری، برج سازی و موارد دیگر صرف کرده­‌اند و نیز بر خلاف مصوبه­ شورای پول و اعتبار اقدام به پرداخت سودهای فراتر از قانون می‌­کنند و در حالیکه رشد مؤسسات غیرمجاز را شاهد هستیم ، بانک مرکزی در موضعی منفعلانه قرار­ گرفته و به­ جای شکایت به قوه قضاییه به تذکر زبانی بسنده کرده ­است.

«شایسته است از مسئولین بانک مرکزی پرسیده شود تا چه زمانی برخورد جدی با متخلفان را به تعویق می اندازند؟ آیا اکنون که اقتصاد کشور با رکود دست به گریبان شده ، زمان این اقدام فرا نرسیده است؟»

دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف در نامه خود خطاب به روحانی اعلام کردند: معضل دوم اقتصاد را شفافیت اطلاعات میدانیم. انتظار می­‌رفت دولت جنابعالی در این راستا تلاش بیشتری می‌کرد که متاسفانه اقدامات راهگشا و اثربخش در این زمینه گزارش نشده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: قطعا با شفاف سازی اطلاعات از دارایی و تملکات وزرا، نمایندگان و سایر مسئولین مرتبط و همچنین اطلاعات مربوط به قراردادهای دولت، اعتماد توده مردم به دستگاه های اجرایی بیشتر خواهد شد و انشاءالله همکاری و همدلی بیشتری در حل مشکلات کشور بروز خواهد یافت.

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف چالش دیگر اقتصاد را کنترل واردات عنوان کرد و گفت: متأسفانه سیاست‌های دولت در مسیر کنترل واردات نه تنها در قالب کاهش تدریجی آن صورت نپذیرفته، بلکه افزایش چشمگیری را نیز نشان داده است. البته شایان تقدیر است که کاهش واردات برنج، تصمیم به­ جایی بود که امید می‌رود در سایر کالاهایی که بنیه­ قدرتمندی از داخل برای تولید آنها وجود دارد، این قبیل سیاست‌های حمایتی اتخاذ شود. نگرانی ما دانشجویان در این زمینه بیشتر از دوران پساتحریم است.

«ما مسئولان را متذکر می‌­شویم که نباید همزمان با آزاد شدن پول­های بلوکه شده و رفع برخی از تحریم­‌ها، واردات به کشور (خصوصا از کشورهایی که اصلأ قابل اعتماد نیستند) گسترده‌تر شود که جز آسیب به تولید داخل ارمغانی نخواهد داشت».

در پایان این نامه آمده است: این موارد تنها گوشه­‌ای از مسائل و مشکلات کشور است که حل مناسب آن می­‌تواند کشور را در نیل به اهداف بزرگ خود یاری کند. ضمنا یادآور می‌­شویم هرگونه اقدامات عجولانه در سیاست­‌های ابلاغی خروج از رکود مانند ارزان کردن نرخ خوراک پتروشیمی‌­ها (که بالطبع ادامه­ رانت این شرکت­‌ها را در پی دارد) نه تنها در رفع معضلات اقتصادی کشور مؤثر نیست، بلکه بر شدت آنها نیز خواهد افزود.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: