تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۱۴:۴۴ کد مطلب 78143

زنده باد برجام / قسمت اول

دستاوردهای واقعی برجام بسیار دور از انتظار بود

هر چند که طرح برجام در دو جلسه اخیر مجلس بدون طی مراحل معمول و بدون اعتنا به گزارش کمیسیون برجام، به تصویب نمایندگان رسید اما تصویب برجام دستاوردهایی برای نظام و انقلاب اسلامی داشته و دارد که آثار و برکات آن به زودی برای همگان روشن می شود.

سردبیر/ هر چند که طرح برجام در دو جلسه اخیر مجلس بدون طی مراحل معمول و بدون اعتنا به گزارش کمیسیون برجام، به تصویب نمایندگان رسید اما تصویب برجام دستاوردهایی برای نظام و انقلاب اسلامی داشته و دارد که آثار و برکات آن به زودی برای همگان روشن می شود.
۱- روند تصویب برجام با آشکار ساختن ماهیت کسانی که شعار قانون گرایی سر می دادند، التزام مسئولان به فرمایشت رهبری را بیش از پیش روشن کرد.

تا دیروز گمان بر این بود که وقتی رهبری، موضوعی را تحت عنوان خط قرمز معرفی می کنند، این فرمایشات نصب العین و چراغ راه مسئولان کشور است اما برجام به ما نشان داد که این خطوط قرمز،در نگاه عده ای خطوط صورتی رنگی است که به راحتی می توان از آن عبور کرد!

برجام نشان داد که توصیه های معمول رهبری در مقطعی می تواند همچون چماقی بر سر دولت ها کوبیده شود اما در مقطعی دیگر به راحتی از کنار دستورات قاطع و خطوط قرمز ایشان عبور می شود.

۲- روند تصویب برجام، نشان داد که ریاست مجلس از چه جایگاهی در ساختار سیاسی کشور برخوردار است. جایگاهی که رئیس جمهور با بدنه عریض و طویل دستگاه اجرایی خود، بدون همکاری ریاست مجلس نمی تواند به اهداف خود برسد.

این امر بیش از آنکه متوجه دولت روحانی باشد، یادآور تقابل های دولت احمدی نژاد با لاریجانی بود. شاید هیچ برهانی چون برجام، نمی توانست نشان دهد که دلیل عدم تحقق اهداف دولت قبلی ناشی از چه بود. عقیم شدن طرح هدفمندی یارانه ها، حذف نیروهای کارآمد دولت با انواع و اقسام استیضاح، ایجاد حاشیه های ناصواب برای دولت، به مجلس کشاندن رئیس جمهور با طرح سوالاتی بی سابقه و … تنها گوشه ای از چالش هایی بود که مجلس برای دولت قبلی ایجاد کرد.
بی شک مردم رفتارهای میان دولت فعلی و مجلس را با آنچه که ذر گذشته اتفاق افتاد، مقایسه خواهند کردند و دلایل سکوت امروز مجلس در برابر ناکارآمدی های دولت را در انتخابات های بعدی بی پاسخ نخواهند گذاشت.

۳- برجام علاوه بر نشان دادن فاصله زیاد سطح تفکر رهبری با سایر مسئولان، نشان داد که در این نظام دلسوزانی وجود دارند که با وجود مخالفت با نظر برخی نمایندگان، به نظر جمعی تمکین می کنند و نهایت اعتراضشان تجمع در برابر مجلس است. اعتراضی که اگرچه تحت عنوان تندروها از آن یاد شد اما در مقایسه با آشوب های خیابانی سال ۸۸ و آتش زدن بانکها و اموال مردم، هیچ بود و این فاصله زیاد، دو نوع نگرش به دموکراسی را در میان جریانات سیاسی کشور نشان داد.

۴- وعده های اقتصادی دولت یازدهم، اگرچه در ابتدا با شعار «حل مشکلات در صد روز» پا به عرصه ظهور گذاشت اما با عدم توفیق دولت در تحقق این وعده، با اتهامات و هجمه ها علیه دولت قبلی برآن سرپوش نهاده شد.
با تصویب برجام مردم بهانه هایی چون «اجازه ندادن دلواپسان»، «ویرانی های گسترده دولت قبلی» و … را دیگر نخواهند پذیرفت، چراکه دولت تا به امروز از تمامی بلیط های جنگ روانی خود استفاده کرده و امروز باید آستین را بالا زده و امور مردم را رتق و فتق کند.
ادامه دارد …..

 1. محمدرضا مشايخي :
  آیا موافقید؟ Thumb up 14 Thumb down 0

  احسنت

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 10 Thumb down 0

  عالی بود . ضمنا پاسخگویی طرفداران سینه چاک برجام(ببخشید لاریجانی و روحانی ) در مجلس و دولت و رسانه ها، باید در آینده ای نزدیک انجام گیرد . میدان ۷۲ و سایر دوستان از الان صفحات اول این روزی نامه ها و سایتها را جمع کنید چون بزودی برای نمایش آنها و عدم تحقق قولها و آرزوهایشان نمایان می شود و اینها خوب بلدند که زود یا دلایل عجیب بیاورند یا گردن دیگران بیندازند و یا با موضوعات دیگر کشور را مشغول کنند تا موضوع اصلی کمرنگ شود . شما از الان آماده باشید و این فرصت طلای که بزودی پیش می آد را از دست ندهید .
  از همین امروز دولت امریکا بحث تحریمهای موشکی را جدی تر مطح و پیگیری کرد و ….

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  خواهشا مستند و علمی برخورد کنید. لیست نماینده های ضد احمدی نژاد و سخنان اونها رو مستند تهیه کنید و موقع انتخابات پخش کنید تا نتونن مثل نماینده رشت خودشون رو به کوچه چپ بزنند. در مورد برجام هم همینطور. …. باید مثل یک پایان نامه دکترا منظم و نکته سنج و دقیق باشید. توکل بر خدا موفق میشید.

 4. مرتضی حسامی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  این دولت ….. از این حرف هاست درضمن نقش کیف های انگلیسی را نمی توان نادیده گرفت

 5. ن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  بادمجان دورغاب چین

 6. علي از اصفهان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  با سلام چنین است رسم سرای درشت / گهی پشت به مجلس گهی مجلس به پشت

 7. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  دولت رویایی راسگویان و دُرُسکاران

  ما مردم نود و نه و نه دهم درصدی فهیم و روشنفکر و باسوات نمی‌دونیم به چه زبونی بگیم مچکریم… که بلاخره آمدین. اربابای دنیا هیچ رقمه با احمدی‌نژاد حال نمی کردن…. “شما” رو می‌خواستن! بعد اینکه سالای ۸۲ – ۸۳ تعاملا و بذل‌وبخششای اقا رحانی و ظریفو بعینه دیدن، دیگه به کمتر راضی نمی‌شدن… مچکریم که آمدین و قلاده نجات (برجام) رو انداختین دور گردن این پیشی بی‌نوا…. تنک یو…!

 8. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  عزیزجان! آیندگان خواهند دید که این توافق به جز خطر و ضرر کلان چیزی برای کشور و مردم نداشته. برجام یک قرارمداره بین ازمابهتران کشور و قدرتهای دنیا که از یه عده خاص در داخل حمایت، و قدرت و ثروت اونا رو اضافه کنن. هزینه‌ها و خساراتشو هم ملت پرداخته‌اند، دارند می‌پردازند و خواهند پرداخت. این همه هیات خارجی که به ایران هجوم آورده‌ان و تمام هزینه‌های سنگین پذیرایی از جیب مردم پرداخت میشه، به هوای “حراجـــــــــــــــــی” اومدن که به مناسبت برجام برپا شده.

  آهای‌ی‌ی‌ی‌ خارجیا بدوین بیاین که حراج‌ج‌جه.. قدمتون سر چشم ملت ایران.. آتیش زدیم به مال مملکت رفت.. بشتابید که پشیمون نشین… آی حراج‌ج‌ه… حراج‌ج‌ه… حراج‌ج‌ج‌ج…

 9. کازرونی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  جالب و واقعی بود – اما دستاوردهای زیادی داشته که نویسنده ان شاالله در قسمت های بعدی احتمالا به آن خواهد پرداخت – دستاوردهایی بجز افشای ماهیت جریانات ،برخی افراد ، باندهایی که مدت هاست برای مردم ناشناخته مانده بودند و ….

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: