تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ - ۱۹:۵۲ کد مطلب 78169

پراید کیفیتی را که مردم می‌خواهند ندارد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، محمدرضا ممدوحی تبریزی عصر امروز در همایش تجلیل از واحدهای نمونه کیفی استان زنجان اظهار کرد: غیر از قانون سازمان ملی استاندارد، دو قانون تخصیصی به قوانین سازمان ملی استاندارد اختصاص یافته است که یکی از آنها فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه استاندارد است. وی با اشاره به فرمایشات مقام […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، محمدرضا ممدوحی تبریزی عصر امروز در همایش تجلیل از واحدهای نمونه کیفی استان زنجان اظهار کرد: غیر از قانون سازمان ملی استاندارد، دو قانون تخصیصی به قوانین سازمان ملی استاندارد اختصاص یافته است که یکی از آنها فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه استاندارد است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی بیان کرد: در این قانون توسعه و پوشش استاندارد برای همه کالاهای تولید داخل مورد تاکید قرار گرفته است.

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به برخی از اشکالات موجود در قانون فعلی بیان کرد: قانون فعلی سازمان مترقی‌ترین قوانین سازمان ملی استاندارد است.

این مسئول با اشاره به قانون دیگر مربوط به احکام کلی برنامه ششم توسعه و بند ۳۰ آن و اشاره آن به نظام جامع استانداردسازی و مدیریت کیفیت، بیان کرد: در این راستا دستگاه‌های متولی تولید کالا و هر نوع خدمات دیگر ملزم به داشتن پیوست استاندارد هستند.

وی خاطر نشان کرد: در این زمینه واحدهای تولیدی و خدماتی که  در حال ثبت واحد و آغاز به کار آن هستند، باید در نظر بگیرند که کالا برای چه استانداردی در اختیار مردم قرار خواهند گذاشت.

ممدوحی در ادامه با اشاره به وجود دو استاندارد اجباری و تشویقی بیان کرد: به غیر از استاندارهای اجباری بقیه به صورت خود اظهاری اقدام به استانداردسازی کالاهای خود می‌کنند.

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران تمایل سازمان استاندارد نیز خوداظهاری کردن استاندارهای اجباری است، گفت: الزام هیچگاه جواب نداده و هر زمان بگیر و ببند بوده مردم به سمت لجبازی رفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه سازمان استاندارد به دنبال ورود به کیفیت و مدیریت است، افزود: معاونت ارزیابی و کیفیت نیز به دنبال معرفی شاخص‌های برتر و اجماع نظر در این زمینه است.

این مسئول با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته در بحث برون مرزی و همچنین کنترل واردات بیان کرد: در مجموع سازمان ملی استاندارد بحث کیفیت را دنبال می‌کند.

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه بحث استاندارد و کیفیت دو مفهوم جدا از هم است، افزود: استاندارد کیفیتی را تعریف می‌کند که ممکن است مورد قبول و اقبال همه نباشد.

این مسئول با اشاره به موضوعات مطرح شده در زمینه خودرو پراید بیان کرد: اغلب مردم فکر می‌کنند که خودروی پراید غیر استاندارد است، اما غیر استاندارد نیست.

وی در توضیح ویژگی‌های خودرو پراید گفت: پراید کیفیت لازم را آنگونه که مردم می‌خواهند ندارند.

ممدوحی اضافه کرد: خودرویی که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده نمی‌تواند با این سرعت در جاده حرکت کند.

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان ملی استاندارد ایران بیان کرد: در دو سال گذشته سازمان ملی استاندارد ایران در بین ۱۶۳ کشور عضو در سازمان بین‌المللی استاندارد سی و یکمین کشور بوده و هم اکنون این رتبه به بیست و هفتم ارتقا یافته این رتبه جایگاه خوبی برای کشور است.

این مسئول در ادامه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان ملی استاندارد طی سال گذشته ارائه کرد و گفت: توقیف ۱۱ هزار و ۳۴۰ نوع کالا که علامت استاندارد نداشتند و معرفی یک هزار و ۳۴۰ واحد به دادگاه از فعالیت‌های این سازمان است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین طی سال گذشته ۲۴۰ مورد جعل علامت استاندارد نیز وجود داشت که در این زمینه نیز برخوردهای لازم انجام شد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: